Na kratší, ale rychlé a pro stovky diváků přehledné trati, bylo k vidění všechno, co k tomuto odvětví patří. Nebyla přitom nouze o předjíždění ani o pády.

Největším smolařem byl v tomto ohledu jezdec domácího Orion Teamu Pavel Kunc s lyžařem Romanem Prossem. O den dříve v Letohradu přišli o průběžné vedení v seriálu a na litomyšlské trati toužili po nápravě, jenže v přemíře snahy často padali a do finále A proklouzli z osmého místa po základních rozjížďkách. Ty byly plné kolizí, na které doplatili třeba i vítězové z Letohradu Mencák – Berger (X – Sports Racing Team), kteří tak museli do béčkového finále.

V něm si však počínali suverénně a s náskokem doplnili startovní pole finále A spolu s dvojici Zářecký – Morávek z Klášterce nad Orlicí.

Na startu závěrečné jízdy dne zůstaly „viset“ bratři Šrolerovi (Sidemotokrosklub Klášterec) a přes veškerou snahu se v následujících dvaceti kolech nedostali na lepší než na sedmé místo. Nejlépe vypálili Kunc s Prossem a v patách za nimi jeli Marek s Navrátilem (Cermen Racing Team). Ti se jako vítězové všech svých rozjížděk ukazovali jako favorité, ale záhy je postihl pád a Kunc se rázem ocitnul osamocen na čele s náskokem dobrých sta metrů na další posádky.

To ale trvalo necelých deset kol, nežli Kunc završili svoji „padací“ neděli. Marek šel nekompromisně přes něho a motokrosový matador se pak začal propadat pořadím hloub a hloub. Marek už svoji šanci nepustil, vyvaroval se dalších zaváhání a dotírající obhájce titulu Sládka s Čížkem (Dukla Racing), jež v cíli ztráceli necelé tři vteřiny, udrželi s přehledem za sebou.

Pro bronzový věnec si po velmi dobrém výkonu dojeli Mencák s Bergerem, čtvrtí dokončili Švorc a Mareš (AMK v AČR Dobřany), na páté pozici se nakonec na cílové čáře objevili nedělní nešťastníci Kunc a Pross.

V klasifikaci MČR navýšil Marek (95) svůj náskok před Kuncem (85) a Sládkem (84) a před závody v Horním Městě a Rýmařově je vše otevřené.

„Víťa Marek jezdí hlavou a neblbne, proto zaslouženě vede šampionát. Pády ostatních byly často komické, Kunc byl snad desetkrát na zemi. Diváci se bavili, škoda, že jich nepřišlo více,“ řekl manažer Orionu Petr Kovář.

Pátý závod mistrovství ČR v motoskijöringu v Letohradu: 1. Mencák, lyžař Berger (X – Sport Racing Tým), 2. Mňuk, Langer (Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto/Yamaha), 3. Marek, Navrátil (Cermen Racing Team/KTM), 4. P. Šroler, M. Šroler (Sidemotokrosklub Klášterec/Yamaha), 5. Kunc, Pross (Orion Litomyšl/Honda), 6. Sládek, Čížek (Dukla Racing Pardubice/Honda).

Šestý závod v Litomyšli: 1. Marek, lyžař Navrátil (Cermen Racing Team/KTM), 2. Sládek, Čížek (Dukla Racing Pardubice/Honda), 3. Mencák, Berger (X-Sport Racing/Honda), 4. Švorc, Mareš (AMK Dobřany/KTM), 5. Kunc, Pross (Orion Litomyšl/Honda), 6. Mňuk, Langer (Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto/Yamaha).

Průběžné pořadí: 1. Marek, Navrátil 95, 2. Kunc, Pross 85, 3. Sládek, Čížek 84, 4. Mencák, Berger 82, 5. P. Šroler, M. Šroler 78, 6. Mňuk, Langer 74.