Po sobotním předkrmu v podobě nováčka soutěže se v neděli mnohem více nadřeli proti kvalitnímu týmu Žďáru nad Sázavou. Za předvedený výkon ve druhém poločase si výhru nad třetím týmem uplynulého ročníku zasloužili.

Svitavy – Pelhřimov 86:57

Body: Sedlák 15, Teplý a Lepold 12, Sobotka 11, Dvořák 9, Hrníčko 8, Havránek 6, Fröhde 5, Šindelář 4, Andres 3, Horák 1.

Druholigový novic se v hale Na Střelnici představil v omlazeném složení, ale kdo z příznivců čekal lehké utkání, nevěřil v prvním hracím období vlastním očím. Domácí totiž po šesti minutách prohrávali 10:12, a to už hráli bez Havránka, který byl zjevně přemotivován a neunesl tvrdé zákroky soupeře. Jeho roli převzali Martin Špaček a hlavně Petr Andres. Hru domácích uklidnili a soupeř začal odpadat.

V poločase po koši Dvořáka v poslední vteřině vedli Svitavští patnáctibodovým rozdílem a podobný obraz nabídla i druhá půle. Do utkání na straně domácích zasáhlo všech dvanáct hráčů a ti mohli divákům předvést, co mají natrénováno. Spokojené diváky pobavily streetballové kousky Andrese, soupeřovy obránce jistě budily ze spaní. Narozeniny oslavil dobrým výkonem kapitán týmu Martin Sobotka.

Pavel Špaček, trenér: Na začátku jsme se těžko vyrovnávali s tvrdou hrou v podání soupeře. Postupně jsme však herní kvalitou střetnutí zcela ovládli a zaslouženě zvítězili. Jsem rád, že mladíček Andres dokázal, že bude přínosem, a šanci nabídnutou nedisciplinovaností Havránka využil.“

Svitavy – Žďár nad Sázavou 72:59

Body: Šindelář 19, Dvořák 18, Teplý 13, Lepold 12, Havránek 5, Hrníčko 3, Sobotka 2.

V nedělním utkání čekal na domácí soupeř jiného kalibru – tým s nejlepší obranou loňské sezony. Hosté přijeli povzbuzeni vysokým vítězstvím v Šumperku a dal se tudíž očekávat kvalitní basketbal.

Vstup do zápasu byl z obou stran oťukávací a po šesti minutách byl stav srovnán 10:10. První tvrdý úder zasadili hosté v podobě bodové šňůry 14:0, kdy ubránili svůj koš plných šest minut! Domácí odpověď měla stejnou kvalitu, ke šňůře 14:0 jim stačilo ubránit svoji tvrz čtyři minuty. Důsledkem těchto zvratů bylo skóre 24:24 a začínalo se znovu. Do poločasu se protivníci přetahovali ve vedení a hosté dvěma koši ve 20. minutě uhráli dvoubodové poločasový odstup.

Ve třetí čtvrtině domácí zasadili druhý těžký úder v podobě vítězství 18:8, z čehož se Žďár nevzpamatoval. Následně totiž zvýšily Svitavy vedení na 51:40 a soupeř musel dotahovat. Sice tři minuty před koncem snížil na rozdíl čtyř bodů (55:51), ovšem po dalším nástupu domácích a vedení o 14 bodů už rezignoval. Porážku nesl těžko, kapitán Bubák ji nezvládl vůbec a byl vyloučen.

Pavel Špaček, trenér: Hlavně chci klukům poděkovat za cenné vítězství. Není umění vyhrát, když se daří, ale nám se v první půli opravdu nedařilo, vždyť z dvanácti trojkových pokusů jsme nedali ani jediný. Druhá půlka již byla z naší strany dle mých představ a celek šel nekompromisně s podporou diváků pro vítězství. Výborný výkon podala dvojice pivotů Dvořák a Šindelář, která tým podržela v těžkých okamžicích. Psychickou deku první trojkou v zápase prolomil navrátilec Hrníčko. Od té chvíle jsem o vítězství nepochyboval. Teď chceme uspět i na hřištích soupeřů. Ovšem Jičín i Nymburk B doma body nepouští. Musíme zapracovat na střelbě, o kterou jsme se tento víkend nemohli opřít.“

Další zápasy II. ligy se hrají 31. října a 1. listopadu. Jako dobrá příprava poslouží duel druhého kola českého poháru, ve kterém Svitavy přivítají UP Olomouc (středa 28. října, 18.00, hala Na Střelnici).

Ostatní výsledky: Nymburk B – Poděbrady 80:55 a Chrudim 87:49, Jičín – Chrudim 87:73 a Poděbrady 72:61, Tesla Pardubice – TU Liberec 88:46 a Mladá Boleslav 77:64, Rychnov – Mladá Boleslav 69:74 a Liberec 70:61, Šumperk – Žďár 56:76 a Pelhřimov 97:58.