V utkání padlo celkem 199 bodů, házelo se 64 šestek a odpískáno bylo 57 faulů. Rezultátem toho všeho je porážka, která se rozhodně nečekala a potvrdila, že Tuři ani na začátku roku 2013 nejsou v optimální herní pohodě. Jinak by nemohli od soupeře z Brna dostat doma přes stovku bodů.

Qanto Tuři Svitavy – MMCité Brno 98:101 (20:22, 42:50, 73:71)

Body: Kyles 28, Moravec 20, Jelínek 16, Kornowski 16, Teplý 5, Sedlák 5, Macela 5, Davis 3 – McClain 19, Geiger 19, Bašta 16, Honomichl 12, Zachrla 10, Marič 10, Šmíd 9, Šiška 6. Rozhodčí: Kučera, Baloun, Kapaňa. Fauly: 31:26. Pět chyb: 40. Moravec – 33. Honomichl. Trojky: 8:9. Doskoky: 17:22. Trestné hody: 29/18 – 35/23. Diváci: 500. Hvězda zápasu: Honomichl (Brno).

Utkání začalo zostra, během dvou minut padlo na každé straně po trojce (Kyles – Zachrla) a když se za tři body trefil o něco později i Jelínek, dostali se domácí do vedení 14:9. Jenže hosté oplatili stejnou mincí z ruky Bašty a potom se skóre posouvalo rovnoměrně. V 8. minutě se na palubovce poprvé objevil novic ve svitavském dresu Davis a z trestného hodu si připsal i úvodní bod. Poslední slovo měl ale v této části opět Bašta, po jehož trojce vedlo po deseti minutách Brno (20:22).

Druhá čtvrtka se domácím hrubě nevydařila. Nevěděli si vůbec rady s pivotem McClainem (213 centimetrů), jenž si chvílemi dělal pod oběma koši co chtěl, kromě něho se prosazovali i Geiger s Honomichlem a v 18. minutě tak byli hosté rázem o osm bodů napřed (33:41). A stejný rozdíl poté platil také na konci poločasu, jelikož Tuři marně hledali klid při rozehrávce akcí i přesnou mušku.

„Hrajeme ve vlnách. V úvodních sedmi minutách první čtvrtiny jsme bránili na devíti bodech a v posledních třech jich dostali třináct. Tohle jsou věci, které mě mrzí," nemohl být s vývojem hry spokojen svitavský trenér Lubomír Růžička.

Bylo jasné, že mají-li Tuři v tomto duelu myslet na úspěch, musí se po přestávce něco změnit. A změnilo se. „My vedli v poločase o osm bodů a přesně jsem věděl, co se stane. V šatně jsme upozorňovali hráče, že ve třetí části musíme odbránit Kylese, který dal do té chvíle tři body. Bohužel, domácí borec jich pak dal dvacet za jednu čtvrtinu a vrátil Svitavy do zápasu," vyjádřil se brněnský lodivod Vladimir Paunovič.

Byla to zejména Kylesova zásluha, že se Turům během pěti minut povedlo dorovnat skóre (58:58) a po koši Jelínka se dostali po delším čase i do vedení. Kyles pokračoval ve svém výtečném představení, jenže soupeř stihl kontrovat Geigerem a McClainem, tudíž za stavu 73:71 bylo jasné, že diváky čeká znovu velmi napínavá detektivka.

Hned zkraje poslední čtvrtiny zvedl celou halu na nohy trojkou dobře hrající Moravec (76:71), okamžitě se však za tři trefil i Bašta a v podobném duchu pokračoval zápas nadále. Běžela 37. minuta (87:86), když šli Tuři do útoku a mohli zvýšit, ale rozhodčí Baloun odpískal Teplému technickou chybu. Brno toho využilo k vyrovnání, stav pak došel do podoby 90:90 a všechno bylo otevřené.

Následovala individuální akce Geigera (90:92), Tuři minuli dva trojkové pokusy, zato Bašta zamířil z pole přesně (90:94). To už začala poslední minuta, Moravec trojkou zvedl svitavské naděje z prachu (93:94), ale ubránit Geigera se při jeho dalším průniku znovu nepovedlo – 93:96. Domácí museli do faulu, Zachrla dal jednu šestku a Moravec vzápětí snížil (95:97).

Další faul a Geiger oba trestné hody dal (95:99). Co zbývalo? Rychle dopředu a trojku. Teplý ji devět vteřin před sirénou dal (98:99!). Tuři opět faulovali Geigera a ten snad měl nervy ze železa – 98:101. A byl tu čas na poslední útok, zodpovědnost vzal na sebe Kyles, trojku tlačila do obroučky celá hala, leč marně. Prodloužení již nevyčaroval.

„V součtu tří vzájemných zápasů si Brno jednou zasloužilo vyhrát. Bylo to nejhezčí utkání, velmi dobré, bojovné a s vysokým skóre, což občas k basketbalu patří, i když trenéři to nemají rádi. Koncovky nás trápí, ale myslím, že se do těch koncovek nemáme vůbec dostávat. Zahazujeme však mnoho trestných hodů, naopak dostaneme několik laciných bodů a máme problém," uvedl kouč Růžička.

„Kluci sehráli úžasný vítězný zápas, akorát těch 98 bodů, z toho jsem trochu nešťastný, ale už to neřeším," usmál se jeho spokojenější protějšek.

Mattoni NBL – další výsledky 23. kola: Děčín – Pardubice 83:86, Opava – USK Praha 96:71, Prostějov – Ústí nad Labem 91:79, Jindřichův Hradec – Ostrava 83:94.