MČR v požárním sportu: Velmi atraktivní podívanou nabídlo v Litomyšli měření sil nejlepších mladých hasičů z celé republiky.O tituly bojovali dorostenci, a to jak ve družstvech, tak v zápolení jednotlivců, v němž mělo zastoupení také Svitavsko.

Do výsledků se započítala i sobotní stovka s překážkami, jejíž výsledky jsme přinesli ZDE.

Obvyklou součástí soutěží mladých hasičů jsou i testy z teoretických znalostí, ty však do pořadí mnoho nepromluvily, protože drtivá věština závodníků se vyvarovala chyb.

Nedělní program započal v závodech štafet na 4×100 metrů, v němž museli hasiči prokázat v úmorném vedru nejen rychlost a hbitost, ale samozřejmě i dovednost při napojování hadic a přenášení hasícího přístroje. Mezi chlapci se nejvíce dařilo hasičům z Těškovic, druhý čas zaběhla čtveřice z Obory a třetí Karlinky.

Zajímavou zápletku nabídla dívčí štafeta, v níž byl původně nejrychlejší výkon Poniklé označen po protestu Petrovic rozhodčími za neplatný, po dalším protestu se však výsledky vrátily do původní podoby a zvítězila Poniklá před Petrovicemi a Pustkovcem.

O konečném pořadí mezi jednotlivci se rozhodovalo ve dvojboji (běh na 100 metrů s proskokem okna a přenesením hasícího přístroje). Závod dorostenců vyhrál Aleš Hořický z Tehovce (čas 15,72), ale páté místo stačilo k celkovému titulu Františku Kunovskému z Němetic. Stříbro si pak zajistil Jaroslav Konečný ze Lhotek a bronz díky výbornému dvojboji Petr Vaculín z Veselé.

Mezi dorostenkami nebylo pochyb o triumfu Šárky Jiroušové z Poniklé, která neměla rovnocennou soupeřku a vyhrála i dvojboj s obrovským náskokem. Za ní skončily v klasifikaci MČR Hana Sklenská z Vitonic a Monika Marešová (Štěnovický Borek).

V této kategorii bojovali také hasiči z regionu. Zástupce SDH Sušice Petr Bednařík zaběhl dvojboj za 17,54 (26.) a výsledný součet umístění stačil na 19. pozici. Lucie Skácelová z Jevíčka si časem 19,20 zajistila 16. příčku ve dvojboji a konečné 30. místo v mistrovství.

Vrcholem programu v Litomyšli byly požární útoky, v nichž šlo o týmové tituly. Dorostenci ze Zbožnova u Skutče si nenechali úspěch vzít a vyhráli i tuto disciplínu (27,61) před celky z Příštpa a Žernovic. V celkovém pořadí se za suverénně zlatým Zbožnovem umístily Obora a Kostomlátky.

V klání dorostenek byla situace hodně spletitá. Nejlepší trio požárního útoku (Úněšov – Líšov – Pustkovec) nezasáhlo do boje o celkové zlato. Nejlepší výchozí pozici měla jinak tolik úspěšná Poniklá, ale požární útok se jí vůbec nepovedl. Petrovice na tom nebyly o mnoho lépe a tak se nakonec smály hasičky z Ivanovic na Hané. Ty se sice nedostaly ani v jedné disciplíně mezi tři nejlepší, jenže velká vyrovnanost výkonů byla rozhodující. Konečná tabulka: Ivanovice na Hané – Petrovice – Poniklá.

Tečku za povedeným šampionátem pak napsal závěrečný ceremoniál s předáním pohárů a medailí nejlepším.