Basketbaloví Tuři ve čtvrtfinálové sérii prohrávají 0:2 a budou tak čelit vyřazení.

To jistě není překvapivé zjištění. Jen nenapravitelný snílek si mohl myslet, že Svitavy mohou doma zdolat Nymburk.

I když… „Dneska je dáme," zněl názor některých diváků, kteří přicházeli řádně natěšení do haly na druhé čtvrtfinále.

A nebyl zase tak ojedinělý.

„Nymburk není neporazitelný. Semknuté tuří stádo dokáže odolat i Lvům," psalo se v pozvánce na zápas na oficiálních stránkách svitavského klubu.

Prý si to nechali přeložit i zahraniční hvězdy ČEZ Basketballu a pořádně je to nakoplo.

Kdož ví. V každém případě to tak na hrací ploše i vypadalo.

Ti uvážlivější nebo méně odvážní prorokovali, že to na vítězství sice nedopadne, ale debaklu se nebáli. „Potrápíme je. Nebude to o pětačtyřicet jako u nich," byli mnozí přesvědčeni.

No a potom se už hodil úvodní rozskok a všem bylo rázem jasné, že úterý 12. dubna zcela rozhodně nebude dnem basketbalové senzace, na kterou by se mělo po dlouhá léta vzpomínat.

Po deseti minutách o devatenáct. Po dvaceti o čtyřiatřicet. Po třiceti o čtyřiapadesát.

Takový byl vývoj zápasu měřeno bodovou ztrátou Svitav.

„Nemáme na ně, ale neměli bychom doma prohrát o šedesát. O třicet nebo čtyřicet by se to ještě skouslo," povídalo se v hledišti o poločasové přestávce.

Jenže co dělat, když za prvé: kvalita soupeře je taková, jaká je, a za druhé: tuto kvalitu v každém okamžiku prokazuje i perfektním výkonem na hřišti.

Ono to v podstatě nebylo špatné podívání, ale vyprávějte to někomu, kdo přišel fandit svým barvám a teď sleduje, jak jsou zašlapávány hluboko do země.

„Co se dalo dělat," povzdechli si fanoušci, když odhoukala čtyřicátá minuta, zatleskali výtečnému soupeři i svým hrdinům, kteří stáli proti větrným mlýnům.

Nikdo se nemůžeme zlobit, že nerovný boj prohráli.

Nelze zapomenout, že ve Svitavách se hrálo čtvrtfinále Kooperativa NBL. Čtvrtfinále! Poprvé a hned s Nymburkem. Kdo ví, zda a kdy se to zase povede.

Bohemilk Tuři Svitavy – ČEZ Basketball Nymburk 57:113

Body: Bruinsma 16, Doaks 14, Špaček 9, Jones 5, Jaroš 4, Bašta 3, Teplý 2, Barker 2, Šindelář 2 – Dixon 20, Randle 17, Hruban 16, Svoboda 13, De Zeeuw 13, Jagodič 9, Vaughn 8, Peterka 6, Benda 4, Welsch 3, Sant-Roos 2, Kříž 2. Rozhodčí: Dolinek, Kurz, Hošek. Fauly: 20:16. Pět chyb: 35. Kříž (Nymburk). Trestné hody: 10/6 – 22/11. Trojky: 5:12. Doskoky: 36:42. Diváci: 718. Hráč utkání: Hruban (Nymburk). Vývoj po čtvrtinách: 9:28, 22:56, 36:90.

Jak vypadá profesionální výkon top týmu

„Možná, že budou unavení, možná, že budou hrát na půl plynu," doufali svitavští fanoušci před utkáním. Skutečnost? Na hony něčemu takovému vzdálená. Nymburk nastoupil do zápasu bez známky sebemenšího podcenění, od začátku diktoval hru a nedal Turům naději. Ani za rozhodnutého stavu si jeho hráči nedovolili žádné parádičky a legrácky. Jejich plány jsou daleko vyšší než vyřazení Svitav a i hráči z lavičky bojují u trenéra Ginzburga o minuty v důležitějších utkáních. A bylo to vidět. „Přijeli jsme na tento zápas připraveni a hráli velice dobře, průběh jsme měli plně pod kontrolou," pochvaloval si nymburský kormidelník stoprocentní přístup od svých svěřenců.

Vstup do utkání rozhodl prakticky o všem

Ráz vývoji druhého čtvrtfinále dal jeho samotný úvod, který Tuři nezachytili. Jakoby se rivala zalekli, rozklepali se z něho, ve čtvrté minutě prohrávali o deset bodů, v desáté o dvacet a v těchto fázích byli na palubovce úplně ztracení. „Naše pojetí bylo bojácné a hodně nervózní. Nevím proč, snad to vyplynulo ze snahy ukázat se co nejlépe před svitavskými fanoušky. Hned ze začátku jsme tak dali Nymburku šanci, aby nás přejel o dvacet bodů," krčil rameny domácí kouč Stanislav Petr, jehož možnosti, jak zastavit rozjetého favorita při jeho široké rotaci byly minimální. Třicetibodovou hranici potom rozdíl ve skóre dosáhl po necelých osmnácti minutách a hosté řádili dál.

Částečná úleva teprve v závěrečné čtvrtce

Zastavit Nymburk ve chvíli, kdy se mu takhle daří a i hráči z lavičky chtějí hrát a dávat další body, aby předvedli svoje kvality? Nemožný úkol. „Soupeř se u nás ukázal ve své plné síle. šel koncentrovaně do zápasu od začátku až do konce," konstatoval trenér Petr. Ani ve třetím hracím období hosté nepolevili a stav 36:90 vypadal skutečně děsivě. Až s blížícím se koncem dvanáctinásobní čeští mistři trochu ubrali a dovolili Turům, aby s nimi odehráli alespoň jednu vyrovnanější čtvrtinu (21:23). To však už bylo v době, kdy vedli o více než padesát bodů, takže o korekci výsledku se ani nedá hovořit. Byla to zkrátka demonstrace síly v podání celku mimo měřítka české ligy.

Propastná mezera ve střelecké úspěšnosti

Pozoruhodný statistický údaj ze druhého čtvrtfinále říká, že Tuři vyslali z pole 69 střeleckých pokusů, zatímco Nymburk 71. Tedy skoro stejně. Obrovský rozdíl byl však v úspěšnosti zakončení útočných akcí (střelba za dva body 39% – 67%, za tři body 22% – 55%). Není se nicméně čemu divit. Zejména v prvních třech čtvrtinách byla většina svitavských střel těžká, ze složitých pozic, v tísni, přes obránce, kteří Turům nenechávali ani centimetr volného místa. Na druhé straně to vypadalo jinak. „Z tvrdé obrany Nymburk rychle přecházel do útoku a dával jednoduché body, když zakončoval do otevřené obrany buď zpod koše nebo z dobrých střeleckých pozic," uvedl trenér Petr.

Marné hledat viníky. Tohle nebylo hratelné

Lámat nad Tury hůl proto, že namísto avizované snahy o výhru utržili na domácí palubovce takový debakl? Proč? Jednou věcí je nalákat a vyhecovat diváky, druhou skutečná basketbalová kvalita, která se nedá obelhat a ve čtvrtfinále nejvyšší soutěže už vůbec ne. Jméno si letos svitavští basketbalisté udělali postupem do play off dobré a příděly od Nymburka na tom nic nezmění. „Svitavy mají můj respekt, odehrály velice dobrou sezonu," povídal i Ronen Ginburg. Soudný divák pochopil, kdo a jak proti Turům hrál a že ti přes veškerou bojovnost neměli nárok. „Nymburk nás jednoznačně přejel a jen bych mu přál, aby se mu podobně dařilo i ve VTB lize," dodal Stanislav Petr.

Body zapsali všichni

Je zajímavé, že zrovna v tak jasně prohraném duelu se Turům povedlo to, co v předešlém průběhu ligy zřídkakdy, totiž že se v jejich dresu zapsalo do střelecké listiny hned devět basketbalistů. Vlastně tedy úplně všichni, kteří se na palubovku dostali, neboť Martin Vaňák nefiguroval na zápasové soupisce a Radek Jurka s Petrem Andresem se do hry nezapojili. Nejvíce času, přes 38 minut, na hřišti pobyl tradičně Nicchaeus Doaks.

Ještě není konec čtvrtfinálové série, jenže…

Sezona pro Svitavy stále neskončila, protože play off se hraje na tři vítězné duely a v pátek se tedy ještě jednou vydají do Nymburka. Že by sérii vrátily do haly Na Střelnici, tomu samozřejmě nikdo reálně uvažující věřit nemůže, přestože sport občas přináší příběhy, nad nimiž zůstává rozum stát. Tohle však, při veškerém možném optimismu, s největší pravděpodobností nebude ten případ, na to je basketbalová realita příliš neúprosná. Spíše půjde o to se rozloučit důstojně se sezonou, která byla pro Tury bezesporu úspěšná, nejúspěšnější za dobu jejich působení v NBL. Nedostat poprvé v sérii trojciferný počet bodů, to by mohl být ten skromnější cíl, který, doufejme, může být reálný.