Turnaj s pořadovým číslem čtyři byl pro zástupce našeho regionu byl zatím nejúspěšnější.Sádek se díky vítězství a remíze v Českých Budějovicích vymotal z poslední pozice. Polička zabodovala ve sportovní hale ve Zlíně naplno a probojovala se do čela tabulky.

FS Sádek – Prachatice 2:2

Branky: Navrátil 2

Sádečtí zamířili do nejhezčí a největší haly, kde zatím hráli, i se všemi posilami, které během přestávky angažovali a s odhodláním rvát se o každý bod, jak jim velí nelichotivé umístění.

V prvním střetnutí čekal na nováčka v tu dobu třetí tým tabulky. Odehrál s ním vyrovnaný duel, ve kterém dvakrát vedl a vzhledem k průběhu zápasu pro něj byl bod ztrátou. Především z důvodu, že střelcům FS nepřálo štěstí a brankář Prachatic měl brankovou konstrukci vždycky na správném místě, protože tyče v utkání zvonily opakovaně.

Góly Sádku padly z kopačky Navrátila po perfektně sehraných kombinacích a následné umístěné přízemní ráně. Remízu zachránily Prachaticím nejprve penalta po nastřelené ruce Stodoly a těsně před koncem trefa po nedůrazu před brankovištěm a střele z vápna, na níž nemohl jinak dobře chytající Dobeš zareagovat.

„Je potřeba pochválit hráče za psychickou odolnost. Nenechali se vyprovokovat k oplácení za kopance, štípance a další různé provokace od záludně hrajících soupeřů a nebyli ani frustrováni evidentní snahou sudích pomoci domácímu celku,“ komentoval vedoucí týmu Radek Češka.

FS Sádek – Větřní 6:3

Branky: Navrátil 2, Nekvinda 2, Jílek, Stejskal.

Po krátké pauze Sádek nastoupil k dalšímu utkání a z kabiny byla po povedeném prvním utkání cítit síla, sebevědomí a odhodlání, tedy vše, co na minulých turnajích družstvu scházelo.

Na začátku se trefili Navrátil a Nekvinda, čímž si Sádek vytvořil dvougólový náskok a soupeře v dalším průběhu už na dostřel nepustil. A to ještě Nekvinda několikrát v jasné pozici v blízkosti brány zklamal. Větřní korigovalo výsledek perfektně zahranou standardní situací a kombinacemi, kdy obranu Sádku rozebralo. V poslední vteřině skóroval ještě Stejskal po samostatném úniku a upravil stav na konečných 6:3 pro Sádek.

„Náš tým získal historické první vítězství v celostátní lize a posunul se v tabulce z posledního místa. Soupeři jsme nedali po perfektním kolektivním výkonu žádnou šanci. Na výsledku se podíleli jak hráči, tak celá lavička, která právem skákala dva metry do výšky,“ usmíval se Češka.

Sestava – FS Sádek: Dobeš – Jílek, Valta, J. Petr, Stodola – Nekvinda, Navrátil, Stejskal, O. Petr (Češka).

PMEZ v Minsku

Mistrovský titul v sezoně 08/09 zajistil pro VPS Novabrik Polička také právo startu na Poháru mistrů evropských zemí. Mezinárodní federace přislíbila v minulých dnech pořadatelství turnaje, který se odehraje na jaře 2010, do běloruského Minsku. Po dvou zájezdech do Španělska tak na Poličku čeká poněkud méně atraktivní destinace… „Samozřejmě z toho nemáme velkou radost. Finančně to bude podobné jako Španělsko, ale mám trochu strach, aby se tam sešla opravdu ta nejlepší konkurence. Jsou tam víza, složitější cestování a podobně. Je to poněkud sázka do loterie. My se určitě zúčastnit chceme, byla by to zase nová zkušenost,“ sdělil František Švec.

Polička – Darkovice 4:3

Branky: P. Šmeral 2, Dostál, Kovář.

Poličce se nadále nedaří konsolidovat sestavu, která obhajuje mistrovský titul. Také na čtvrtém turnaji chyběli hlavně ze zdravotních důvodů Červený, Novák i Netolický, navíc se hned při prvním střídání zranil Kučera. Oslabený celek však zápas zvládl, i když houževnatý soupeř pořád dotahoval. „Vítězství se nerodilo lehce, Darkovice hrály velice dobře. Měli jsme trochu potíže v defenzivě, inkasovali jsme z nějakých pěti střel tři góly, byť velmi pěkné,“ uvedl hrající trenér František Švec.

Polička – Stonava 3:2

Branky: L. Král, P. Šmeral, Dostál.

Dosavadní lídr soutěže a proti němu prořídlá sestava obhájce titulu, to svádělo k tomu, že Polička může na úspěch zapomenout. Stonavu však načal v prvním turnajovém střetnutí Slavičín a Novabrik ji dorazil. „Museli jsme vsadit na to, co je nám vlastní, tedy na důslednou obranu a brejky, což nám vyšlo. Vedli jsme 2:0 a 3:1 a myslím, že naše výhra byla zasloužená. Soupeř byl hodně zklamaný, my naopak naprosto spokojení,“ sdělil Švec. Posun Poličky do čela extraligy je pro něj překvapivý. „Hráčům náleží pochvala, protože i v takové sestavě dokážeme držet krok se silnými soupeři. Samozřejmě nás to těší, snad v tomto duchu dotáhneme rok 2009,“ věří Švec.

Sestava – Polička: Dittrich – P. Šmeral, L. Král, Švec – Kovář, Kučera, V. Král, Dostál.

Extraliga pokračuje tuto sobotu 12. prosince pátým turnajem. Fanoušci sálovky jistě nebudou chybět ve sportovní hale Gymnázia Polička, kde se chystá velká futsalová sobota. Od 10 hodin zde pořádá klání FS Sádek, který se v důležitých zápasech utká s Novým Borem (10.00) a Jilemnicí (11.50). Poté přebere pořadatelskou štafetu VPS Novabrik. Za soupeře zde má od 16 hodin Větřní a v 17.50 Prachatice.

Další výsledky – 4. turnaj: Nový Bor – Chemcomex Praha 3:3 a Klatovy 3:1, Jilemnice – Klatovy 6:3 a Chemcomex 0:1, Slavičín – Stonava 4:3 a Darkovice 4:1, Goll Běloves – Prachatice 3:1 a Větřní 10:3.

(rh, rč)