Vrchol dosavadního průběhu přípravy na Mattoni NBL a svátek pro basketbalové fanoušky. To bylo střetnutí mezi svitavskými Tury a suverénními vládci české košíkové uplynulého desetiletí z Nymburka. Ten, kdo do sportovní haly Na Střelnici zavítal, rozhodně nemusel litovat. I když konečný výsledek a porážka o 39 bodů vypovídá, že poměr sil na palubovce byl jednoznačný, tak domácí svoji kůži lacino rozhodně nedali a podíleli se na atraktivní podívané.

Tuři Svitavy – ČEZ Basketball Nymburk 63:102 (20:28, 33:52, 46:79).

Body: George 15, Kramný 9, Horák 9, Miloš 8, Moravec 7, Harčár 6, Meno 5, Šindelář 2, Macela 2 – Wilson 22, Palyza 14, Křemen 13, Naymick 11, Benda 10, Kříž 10, Pumprla 10, Miklošík 6, Sokolovský 2, Nečas 2, Vyoral 2. Rozhodčí: Macela, Večeřa, Matějek. Diváci: 600. Trojky: 4:11. Čtvrtiny: 20:28, 13:24, 13:27, 17:23.

Skóre utkání před zaplněnou halou otevřel Meno a když se k němu přidali Horák a Macela po krásné přihrávce od Miloše, vedli domácí ve 2. minutě 6:5. Ale poté začal úřadovat americký novic Wilson v nymburském dresu a hlavně jeho zásluhou to během chvilky bylo 6:12 a 9:16. Svitavští však díky Menovi s Horákovi ještě stáhli na rozdíl dvou bodů a kdyby George ze čtyř trestných hodů proměnil více než pouze jeden, mohli dokonce skóre otočit.

Takto začal náskok favorita narůstat a v polovině druhého hracího období se poprvé dostal přes deset bodů, když se dvakrát za tři body trefil mladík Palyza, při dalším pokusu byl navíc faulován a proměnil všechny tři trestné hody. Před poločasem se znovu několikrát prosadil nejlepší střelec zápasu Wilson a do kabin se šlo na devatenáctibodového rozdílu.

A právě Wilson otevřel třetí čtvrtinu trojkou, na kterou odpověděl stejnou mincí Moravec, ale právě trojkami hosté navyšovali svoje vedení, které bylo před poslední desetiminutovkou více než třicetibodové. V celém utkání měli úspěšnost trojek skvělých 65 procent.

Svitavští toužili uhrát lepší výsledek než o den dříve proti Nymburku Pardubice (58:96) a nebyli k tomu zase tak daleko. Nakonec se to ale nepovedlo, na čemž se kromě střelby za tři body podepsalo i šestnáct nevyužitých trestných hodů.

V poslední čtvrtině to dlouho vypadalo, že se hosté nedostanou přes sto bodů, v závěru naopak začali domácí zejména díky Georgovi bodové manko lehce umazávat. Jenže čtyřicet sekund před závěrečným klaksonem stanovil výslednou podobu skóre 63:102 jedenáctou trojkou hostů Pumprla.

Domácí tak tvrdě narazili na kvality nejlepšího českého týmu, ale palubovku opouštěli se vztyčenými hlavami a za potlesku svých příznivců.

Trenér Pětivlas: Kluci zápas ani v jednom momentu nezabalili

Trenér svitavských basketbalistů TOMÁŠ PĚTIVLAS nebyl po utkání samozřejmě nadšen z vysoké porážky, ale našel i řadu pozitivních věcí, na nichž lze nadále stavět.

Jaké dojmy si odnášíte ze střetu s nejlepším týmem České republiky?

Před zápasem jsme si řekli, že uděláme všechno pro to, aby byl co nejvíce vyrovnaný a zajímavý pro lidi. Bohužel nás v prvním poločase přibrzdily neproměněné trestné hody a velké množství ztrát. Nymburk výborně brání, k těm ztrátám nás nutil a hlavní rozdíl pak byl vidět v rychlosti provedení rychlého protiútoku. Nebyli jsme schopni se vracet a soupeř nás trestal jednoduchými koši. Ale druhá půlka, kdy jsme měli jen čtyři ztráty, ukázala, že se na tyto věci umíme soustředit a dokázali jsme se vracet. Ale v ten okamžik měl zase Nymburk výbornou střelbu za tři body, i když je pravda, že jeho hráči většinou stříleli sami a my jim to moc neztížili. To všechno udělalo ten rozdíl.

Ale ostudu Svitavy proti velkému favoritovi určitě neudělaly, že?


Pokud to porovnám, tak o den dříve hrály s Nymburkem Pardubice, uhrály podobný výsledek a nedaly ani tolik bodů co my. Můžu kluky pochválit, že to ani v jednom momentu nevzdali a bojovali. Utkání ukázalo, na co se máme zaměřit v tréninku. Nutno dodat, že také trpělivě čekáme na návrat Tomáše Teplého, aby nám zlepšil tříbodovou střelbu. Bohužel to však bude na delší dobu, protože prodělal zápal plic.

V minulých dnech jste nehráli jen proti Nymburku, ale i s dalšími soupeři. Jak tyto duely hodnotíte?

Nespokojeni jsme byli hlavně se zápasem s Handlovou, kde jsme se také střelecky trápili, akorát Handlová nás tolik neprověřila v obraně. Trojky jsme tam měli nějakých 22/3. Na druhou stranu jsem rád, že jsme porazili velice silný rakouský Klosterneuburg na neutrální půdě. Nicméně příprava slouží k tomu, abychom si vyzkoušeli akce a testovali hráče. Ti, kteří proti Nymburku tolik neodehráli, dostanou příležitost v pátek a v sobotu proti slovenskému Svitu, kdy dáme větší minuty Šindelářovi, Harčárovi a jiným, aby nasbírali další zkušenosti.