Sdružení cyklistů Mirva je nově vzniklý sportovní klub, který založili majitelé a zaměstnanci prodejny a servisu jízdních kol Mirva.

Na počátku se jednalo o pravidelné společné nedělní vyjížďky, s narůstajícím zájmem jednotlivých jezdců ale vznikla myšlenka založení klubu a tím i začátek nové éry cyklistiky ve Svitavách. Sdružení je patronem veškerého zázemí pro své členy a postupně začalo podporovat i aktivní cyklisty, jež se zúčastňují nejrůznějších regionálních závodů převážně na silnici a někteří z nich pravidelně startují i na podnicích většího významu.

Cílem klubu je zpopularizování cyklistiky na Svitavsku, získávání většího zájmu veřejnosti, dotací a prostředků pro podporu rozvoje cyklistiky hlavně u mládeže, ale také v řadách dospělých.

Jedním z úspěšných členů klubu je OLDŘICH TESAŘ (nar. 1975), který se zúčastňuje závodů na opravdu vysoké úrovni. Jezdí seriál závodů v rámci mistrovství ČR SAC (Sdružení amatérských cyklistů) a každým rokem i republikového šampionátu v časovce a závodu s hromadným startem.

Letos zaznamenal výborné výsledky, v časovce na 16,7 km dojel na sedmém místě a v etapě s hromadným startem (111 km) byl devátý. I přesto našel na svém výkonu určité nedostatky. „Závod se jel na pět kol, jelo se mi dobře, jenže ve čtvrtém okruhu jsem nezachytil jeden nástup, musel jsem dohánět skupinu před sebou a i když jsem ji dojel, chyběly mi už v závěru síly. Jezdím třetím rokem a je se stále co učit, můžeme to nazvat nováčkovskou daní,“ ohlédl se svitavský cyklista za svým letošním účinkováním na mistrovství.

Kolo je "mrcha" na čas

Tesař závodí tři roky, ke kolu se vrátil po delší přestávce. „Jezdil jsem v mládí, ale poté přišla vojna, rodina, dům a nebyl čas. Pak, když se vše usadilo, sednul jsem zase na kolo a jezdím opět naplno,“ říká závodník, který má velkou podporu ve své rodině. „Musím jí poděkovat za toleranci, hlavně manželce. Kolo je „mrcha“ na čas. Trénuji šestkrát týdně o víkendech jsou závody, bez podpory rodiny by to nešlo.“

Dalším výborným cyklistou v týmu je VÁCLAV DLESEK. Ten se účastní takových závodů jako Beskyd Tour, Mamut Tour, Rampušák a další regionální závody, za sezonu jich absolvuje zhruba pětadvacet. V seriálu Moravského poháru dosáhl letos čtyřikrát na bednu. „Beru to jako zlomový ročník, dotáhl jsem se na špičku a začínám ty nejlepší trápit,“ pochvaluje si formu Dlesek.

K dobrým výsledkům mu pomohl i zkušený Jiří Boštík. Už dvojnásobný nejúspěšnější sportovec regionu mezi veterány totiž nabídl zapálenému cyklistovi ze Svitav pomoc při tréninku. „Když viděl, jak se stále rvu a nevzdávám to, tak se rozhodl, že mi pomůže, a pomohl. Udělal mi tréninkový plán, konzultujeme společně věci, poradí. Jasně, že si to musím odšlapat sám, ale při závodech si vzpomenu a pomáhá mi to,“ děkuje cyklista svému trenérovi. Že je to někdy pořádná dřina, to nepopírá. „Jak říkáte, cyklistika je pořád o dřině, je to normálně úchylka, nějaký druh masochismu, ale za ten pocit po závodu, když vás vaše děti vidí stát na bedně, to stojí.“

(mo)