To, co tato trojice hlavně ve třetí čtvrtině předvedla, byla doslova hanba. Není divu, že právě tohle slovo znělo často sborově z úst rozhořčených svitavských diváků.

Qanto Tuři Svitavy – BK Opava 69:97 (17:21, 39:39, 52:68)

Fakta: Body: Abercrombie 20, Šotnar 15, Votroubek 8, Vaňák 7, Teplý, Macela 6, Bašta 3, Jaroš 2, Šindelář 2 – Cvek 20, Dokoupil 15, Kramný 12, Blažek 11, Gniadek 10, Lyčka 10, Sokolovský 9, Šiřina 7, Klečka 3. Rozhodčí: Lukeš, Hošek, Kučerová. Fauly: 19:30. Pět chyb: Votroubek – Kramný, Klečka. Trestné hody: 30/16 – 16/12. Doskoky: 30:28. Trojky: 5:13. Diváci: 500. Hráč zápasu: Viktor Cvek (Opava).

Utkání začalo sympaticky z pohledu Turů, když Šotnar trefil hned zkraje trojku. Jenomže poté se začali utápět v nepřesnostech, poztráceli hodně míčů a po trojkách Dokoupila a Cveka začali nabírat manko. To v 9. minutě dosáhlo na deset bodů (8:18). Už tady se hala zlobila na sudí, ale to byl ještě slabý odvar toho, co mělo následovat.

Díky Abercrombiemu se domácím do konce první čtvrtky povedlo manko minimalizovat a druhý kvartál patřil jim. Nutno dodat, že i díky tomu, že rozhodčí najednou totálně změnili metr a za pět minut to bylo na fauly 0:6. Do poločasu se skóre povedlo vyrovnat a Tuři mohli jít i přes soupeře, ale vůbec se jim nevedlo na čáře trestného hodu. Například Teplý po faulu při trojce nedal ani jednu ze tří šestek a tyhle body chyběly. I přesto se zdálo, že duel bude i nadále na obě strany otevřený.

Nebyl, protože rozhodčí si na začátku druhé půle zřejmě řekli, že všem v hale názorně ukážou, kdo je na hřišti pánem. A vybrali si k tomu největší svitavské hvězdy. Během dvou minut z toho byly technické chyby Abercrombieho, Votroubka a trenéra Petra! Není divu, že po těchto nechutnostech (o neodpískaných faulech, které tomu všemu předcházely, je darmo hovořit) Tuři zcela ztratili koncentraci a soupeř si v pohodě vybojoval dvouciferný náskok. Na hlavu sudích se samozřejmě snášely hromy a blesky, jenže to je těmto nadlidem asi jedno. Domácí nakonec prohráli tuto část zápasu 13:29 a bylo po nadějích. Poslední čtvrtina se více méně dohrávala, hosté v poklidu proti otráveným a demotivovaným domácím bez potíží navyšovali vedení až na konečných osmadvacet bodů.

Opava vyhrála zaslouženě, když především střelecky byla lepší, zatímco Tuři výrazně zaostali jak na perimetru, tak při trestných hodech. Jinak zajímavý zápas ovšem trio sudích nepochopitelně znehodnotilo.

„Blahopřeji Opavě k vítězství, ale jinak jsem tímto utkáním silně znechucen. Bohužel to nemohu více komentovat, nemám tolik peněz. Vůbec se mi tento zápas nechce hodnotit," soukal ze sebe viditelně rozladěný trenér Stanislav Petr.

„Fakt, že byl soupeř lepší, je jednoznačný. Ale co se jinak na hřišti jinak dělo, to nechápu. My hrajeme basketbal pro lidi, chceme je sem přitáhnout, ale bohužel jsou tu někteří, kteří je z té haly přímo vyhánějí," netajil se domácí kormidelník rozčarováním. To, že nedokázali zabránit debaklu, svým svěřencům nevyčítal: „Opava si vyhrát zasloužila, ale my nejsme tým, abychom na domácí palubovce dostávali o třicet. Jenže to byla taková bezmoc, protože nevíme, proti čemu vlastně bojujeme. Jestli proti soupeři, nebo proti někomu jinému," uzavřel toto téma Petr.

„Měli jsme dobrý vstup do utkání, vybudovali si desetibodový náskok, ale potom jsme si zřejmě začali myslet, že se Svitavy porazí sami, a nechali je dotáhnout. Naštěstí se nám znovu podařil nástup do druhého poločasu, byli jsme agresivní v útoku i v obraně, odskočili o více než deset bodů, uklidnili se, začaly nám padat střely z venku a hrálo se nám už lépe. Každá sestava, která byla na hřišti, zahrála na obou polovinách dobře," hodnotil vítězný zápas trenér Opavy Petr Czudek.