Věci nevídané nabídlo další pokračování druholigové soutěže florbalistů. Prestižní regionální bitva se ve Svitavách dlouho vyvíjela jasně ve prospěch hostů z Litomyšle, nakonec ale přinesla šokující obrat. Ten společně s ostatními výsledky znamená, že okresní celky se po třech kolech nacházejí na zcela opačných pólech tabulky.

FbK Svitavy – FBC Innebandytos Hradec Králové 6:3 (2:1, 1:1, 3:1). Branky: Brýdl, Doseděl, Kalhaus, Malý, Musil, Štěpař – M. Raiter 2, Š. Raiter.

Domácí trenér poslal do boje deset vyvolených hráčů s cílem udržet adekvátní nasazení. Do vedení šel sice soupeř, ale ještě v první třetině se domácím podařilo vývoj otočit.

I v prostřední části udávali tempo spíše Svitavští, ale i po střele Malého bylo skóre pořád jenom o gól – 3:2. Pojistka nepřicházela ani ve třetí třetině, naopak v 55. minutě se Š. Raiterovi podařilo vyrovnat.

Následoval ale první víkendová svitavský drtivý finiš. Z náporu padly v rozmezí dvou minut góly Kalhause a Štěpaře a konečnou podobu dal výsledku při power play Hradce Králové Doseděl.

ASK Bystřice nad Pernštejnem – FBC Peaksport Litomyšl 13:8 (3:1, 6:3, 4:4). Branky: Prášil 3, Sláma 3, Novák 2, Trentin 2, Chocholáč, Dvořák, Zavadil – V. Jakubík 3, Hrubeš 2, Štancl, Šeránek, T. Jakubík.

Domácí vloni vyhráli třetí ligu bez ztráty bodu a se skóre 202:79. Že jsou v ofenzivě hodně silní, to dokázali hned v první třetině třemi góly a teprve zvýšená aktivita Peaksportu znamenala snížení na 3:1.

A zkraje druhé části se hostům podařilo vyrovnat, jenže místo toho, aby je to postavilo na nohy, následoval katastrofální úsek hry. Litomyšl ještě ve druhé třetině šestkrát inkasovala, její hra se rychle rozsypala jako domeček z karet a na palubovce existovalo jediné mužstvo. Bystřice si poté pohlídala výsledek i v brankově bohaté poslední třetině.

FbK Svitavy – FBC Peaksport Litomyšl 7:6 (0:2, 1:2, 6:2). Branky: Říha 2, Štěpař 2, Kalhaus, Prudil, Richter – T. Jakubík 3, Štancl, V. Jakubík, Hrubeš.

Favority derby, které se hrálo ve velmi pěkné divácké kulise, byli bezesporu domácí, už vzhledem k sobotním duelům. Ale Peaksport je z představ o lehkém vítězství okamžitě vyvedl.

Po bratrské spolupráci se záhy prosadil Tomáš Jakubík a hosté si proti často chybujícímu soupeři postupně vybudovali náskok 4:0. Po korekci Svitav udeřili znovu a v čase 53:47 dával V. Jakubík na 3:6. Domácí šli navíc do oslabení.

„Na začátku zápasu došlo z naší strany k podcenění soupeře. Svoji roli možná sehrála i nervozita. Měli jsme být silnější, ale pamatujeme si minulou sezonu, kdy jsme ztráceli body s papírově slabšími týmy. I když jsme sestavu ve druhé třetině stáhli na dvě pětky, pořád se nám nedařilo dostat se do hry,“ poznamenal svitavský kouč Lubomír Kocourek.

Právě ve zmíněném oslabení nastartovali domácí nevídaný obrat. V početní nevýhodě se prosadil Richter (4:6), Svitavy pak zbytek hry ve čtyřech přežily a vydaly se na zteč. V 57. minutě snížily na rozdíl jediného gólu a v čase 57:26 bylo vyrovnáno. Chvíli nato rozhodl zápas plný emocí, euforie a zklamání Štěpař, který procedil míček za záda hostujícího brankáře Řezníčka posedmé.

„Ve třetí třetině se potvrdila naše letošní statistika. V této části hry zatím podáváme nejlepší výkony. Velmi důležitá byla obrovská vůle celého našeho týmu, která zlomila odpor soupeře a díky které jsme utkání obrátili. Chci poděkovat i těm hráčům, kteří zasáhli do hry jenom minimálně a podporovali spoluhráče z lavičky,“ vyjádřil se Kocourek.

Na opačné straně se hráči z Litomyšle pochopitelně velice těžko vyrovnávali se zklamáním, vždyť tři body proti velkému rivalovi už skoro drželi v rukou. „Zápas nás přesvědčil o tom, že můžeme hrát vyrovnaně i s týmy z čela tabulky, ale také o tom, že se hraje šedesát minut a dobojováno je až po závěrečném hvizdu. Věřím, že si z utkání vezmeme to pozitivní a z negativ se poučíme,“ doufá v lepší budoucí časy gólman Jakub Řezníček.

Liga pokračuje 15. a 16. října, kdy Svitavy cestují do Tábora a Českých Budějovic. Litomyšl hostí Rtyni a Jaroměř.

Sestavy – FbK Svitavy: Skácelík, Vojta – Říha, Kalhaus, Malý, Macků, Sauer, Šivák, Čáp, Klusák – Prudil, Musil, Doseděl, Štěpař, Brýdl, Richter, Vomočil, Hynek. FBC Peaksport Litomyšl: Řezníček, Bártek – Kaplan, Stříteský, Kmošek, Hlubinka, Šeránek, Bouška – Maloch, Háp, V. Jakubík, T. Jakubík, Joch, Hrubeš, Karlík, Štancl.

2. liga muži divize III – 2. – 3. kolo: Snipers Třebíč – 1. FbK Tábor 4:2 a FBC Štíři České Budějovice 4:5, TJ Centropen Dačice – FBC Štíři České Budějovice 6:7 (PP) a 1. FbK Tábor 3:2, TJ Sokol Jaroměř – FBŠ Jihlava 10:0 a Spartak Pelhřimov 3:6, Orel Rtyně v Podkrkonoší – FBŠ Jihlava 4:8 a Spartak Pelhřimov 3:4, ASK Bystřice nad Pernštejnem – FBC Innebandytos Hradec Králové 5:8.

Pořadí: 1. Svitavy (9 bodů), 2. Pelhřimov (9), 3. České Budějovice (8), 4. Jaroměř (6), 5. Třebíč (6), 6. Hradec Králové (6), 7. Dačice (4), 8. Bystřice nad Pernštejnem (3), 9. Jihlava (3), 10. Rtyně (0), 11. Tábor (0), 12. Litomyšl (0).

(rh, red)