Tenisovou terminologií řečeno mečbol měli svitavští basketbalisté ve čtvrtém čtvrtfinále nejvyšší soutěže.

Že by však domácí Sluneta hodila pomyslnou flintu do žita, to byla vyloučená věc, průběh prvního poločasu to také jasně ukázal.

Vždyť se dostala do vedení, které v jednu chvíli narostlo až na dvanáct bodů (40:28) a Turům dalo hodně práce, aby se do přestávky dostali z nejhoršího a aspoň stáhli manko na čtyři body.

Po změně stran se vývoj začal pomalu otáčet na svitavskou stranu a najednou to byli Tuři, kdo byl vepředu „o dvě cifry“ (třetí čtvrtka 13:26).

Leč drama nekončilo, domácí zabojovali, šest minut před koncem stáhli na 70:71 a za chvíli dokonce vedli, když Tuři tady jakoby se lekli vítězství a nakupili nezvyklé množství chyb.

Strhující koncovka v žádném případě nebyla pro slabé povahy a základní hrací doba ji nerozsekla, protože ústecký Wisseh těsně před klaksonem zachoval pevné nervy pži šestkách a vyrovnal.

Poslední hrací období Tuři ztratili v poměru 17:26 a to se ukázalo jako kámen úrazu, tady promarnili velkou příležitost na ukončení celé série.

Muselo se tím pádem hrát dál a do prodloužení opět lépe vstoupili svěřenci Lubomíra Růžičky, ale zase protivníka nesrazili.

Heroickou bitvu o každý bod a každý koš pro sebe nakonec rozhodli šťastnější domácí basketbalisté a vynutili si pátý duel.

Svitavský trenér uznal, že vyhrát mohly oba týmy, a trpce litoval, že jeho hráči nezvládli závěrečnou periodu. „Je to velká škoda, protože jsme po třech čtvrtinách vedli o devět. Bohužel jsme nezachytili prvních pět minut poslední desetiminutovky a nechali domácí, aby se vrátili zpět do zápasu. V prodloužení rozhodla situace, kdy jsme šli dva na jednoho, jenže jsme nedali. Místo, abychom třicet vteřin před koncem vedli o tři, soupeř proměnil trojku, rázem vedl o dva a závěr už zvládl. Nic se ale neděje, série se vrací do Svitav, věřím, že v pondělí přijde hodně diváků a do Ústí už se nebudeme muset vracet,“ říká Lubomír Růžička.

„Před zápasem jsem promlouval k hráčům s tím, že jsou to basketbalové šachy, oba celky už se znají, takže rozhodne práce, kterou uděláme navíc,“ uvedl trenér Slunety Antonín Pištěcký. „Mluvil jsem v šatně o charakteru a jsem rád, že ho kluci ukázali. Ztratili jsme třetí čtvrtinu, ale čtvrtou jsme zase získali, tak je to v celé sérii. Jsou zde desetibodové šňůry na obě strany, my jako trenéři s tím kromě time outů nemůžeme moc dělat. Těch ale nemáme tolik, navíc je potřebujeme i na jiné věci, takže to je na hráčích. Co bylo dnes důležité, byl fakt, že jsme si vypracovali vyšší a dlouhodobější vedení, takže Svitavy musely poprvé v celé sérii dotahovat. Vyzdvihl bych také 31 střílených šestek, což je na nás nezvyklé číslo. Chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří nás i přes to, že výsledek smrděl průšvihem, přišli podpořit. Stejně jako soupeř věří, že už se do Ústí nebude muset vracet, my uděláme všechno pro to, aby se tu ve středu hrálo šesté utkání,“ doplnil Pištěcký.

ČTVRTFINÁLE PLAY OFF, 4. zápas:

Sluneta Ústí nad Labem – Dekstone Tuři Svitavy 94:90 po prodl. (25:22, 46:42, 59:68, 85:85)

Body: Pecka 18, Fait 18, Svejcar 15, Šmíd 11, Houška 10, Wisseh 10, Šteffel 8, David 2, Martin 2 – Aiken 19, Svoboda 16, Marko 15, Slezák 14, O'Brien 9, Puršl 6, Kovář 4, Číž 4, Teplý 3. Rozhodčí: Hošek, Blahout, Kec. Fauly: 28:24. Pět chyb: O'Brien (Svitavy). Trestné hody: 31/21 – 32/19. Trojky: 7:7. Doskoky: 43:39. Diváci: 925. Stav série: 1:3.

Páté utkání se hraje v pondělí 29. dubna od 18:20 ve Svitavách před televizními kamerami.

Tuři podali protest proti výsledku v základní hrací době, nebyl zapsán proměněný trestný hod
Z oficiálního vyjádření klubu na webových stránkách: Při střele byl v podkošovém souboji faulován Pavel Slezák, který následně proměnil dva trestné hody. Právě tento okamžik vyvolal u Turů velké emoce, protože v zápise byl zapsán pouze jeden proměněný. Zápas následně dospěl po dramatickém průběhu do prodloužení za oficiálního stavu 85:85. Naše protesty o tom, že v zápise není zapsán bod Slezáka, nebyly komisařem vyslyšeny. Klub podal protest proti nezapsání dvou trestných hodů Pavla Slezáka v čase 3:48 do konce čtvrtého hracího období a tím proti výsledku 85:85 v řádné hrací době. Dle našeho názoru je správně 85:86 a ukončení série stavem 0:4. Rozhodování od "zeleného stolu" není rozhodně nic příjemného pro všechny zúčastněné. Bohužel naše protesty v průběhu zápasu nebyly vyslyšeny.

Svitavský protest byl vedením Kooperativa NBL zamítnut a série tedy bude pokračovat za stavu 3:1 pro Tury. K celému dění se vyjádřil trenér Lubomír Růžička, jenž vydal následující prohlášení:

Dovolte mi předem objasnit situace, které se staly ve 4. kole čtvrtfinále KNBL mezi kluby Sluneta Ústí nad Labem a Dekstone Tuři Svitavy. Po utkání klub Dekstone Tuři Svitavy podepsal kapitánem Romanem Markem oficiální zápis o utkání a vznesl tímto podpisem protest na základě nesrovnalostí v zápise o utkání. Pochybení, které nastalo, vnímám jako jednoznačné selhání domácího stolku a zapisovatele utkání, který je „pravou rukou“ komisaře utkání. Miroslav Macela byl komisařem zápasu a neměl situaci od počátku jednoduchou. Již při prvním poločase jsem zaznamenal několik chyb stolku zapisovatelů. V hlavní přestávce utkání došlo i dokonce k výměně jednoho z časoměřičů. Klub Dekstone Tuři Svitavy podal protest na základě nezapsání platných proměněných trestných hodů hráče hostí č. 25 Pavla Slezáka. V zápise po utkání byl uveden pouze jeden proměněný trestný hod, skutečnost byla jiná, když Pavel Slezák proměnil oba trestné hody. Po signalizaci technického koše Romanem Markem měl být stav 80:80. Na tabuli utkání se však objevil stav 80:79. Při prvním přerušení hry jsem jako hlavní trenér hostů upozornil hlavního rozhodčího utkání Jana Hoška, že skóre na tabuli nesedí se skutečností. Následně jsem byl přizván ke konzultaci ke stolku, kde mi komisař Macela oznámil, že byla chyba ve skóre a teď již stav sedí. Po utkání jsme za účasti komisaře pana Macely a zástupce Slunety pana Hrubého shlédli videozáznam a přišli na pochybení ze strany zapisovatele, který za stavu 73:71 pro domácí zapsal platný tříbodový pokus hráče hostů č. 8 Romana Marka. Zcela a jasně sportovně uznávám, že se jednalo o střelu za dva body a signalizace rozhodčího Petra Blahouta jasně ukazovala, že se nejednalo o tříbodový pokus. V zápise byla uvedena trojka v kroužku (tedy platný pokus) a podle skóre 73:74 se pokračovalo následně v utkání. Necelé dvě a půl minuty do konce základní hrací doby byl uznán technický koš hráče hostů č. 8 Romana Marka a stav měl být 80:80, ale zde přišel první moment. Skóre nesedělo k průběhu utkání a já jako trenér se ocitl se svým týmem v nové situaci. Je pro mě nepochopitelné, že stolek domácích raději „zakamufloval“ svoji chybu trvající několik minut a útoků tím, že nenapsal platný druhý trestný hod hráče Slezáka a zároveň nechal tříbodový platný pokus Romana Marka (v kroužku). Na základě těchto událostí jsme po utkání podali protest. Je zcela nepřípustné, aby se v nejvyšší české profesionální soutěži, kdy já jako trenér musím v koncovkách utkání taktizovat a volit podle potřeby zakončení za dva nebo tři body, braní time outů, střídaní apod., děly přehmaty neslučující se s profesionalismem a důležitostí utkání. Naším protestem jsme chtěli jako klub poukázat na selhání domácího stolku zapisovatelů a selhání komisaře Miroslava Macely. Za sebe vím, že jde o čestného a respektované komisaře a vím, že dané chyby byly způsobeny lidským faktorem. Respektujeme rozhodnutí vedení soutěže a výsledek utkání. Po zápase jsem domácímu trenérovi pogratuloval, stejně tak vedení Slunety a jejím fanouškům. Věřím, že tímto selháním jedinců nedojde k narušení nadstandartních vztahů mezi kluby. Chci, aby náš protest sportovní basketbalová veřejnost brala jako poukázání na chyby, které nepatří do žádné soutěže ČBF!