My si postupně představíme, na co vše se v relativně brzké budoucnosti mohou těšit fanoušci na Svitavsku. Naším dnešním tématem je BASKETBAL.

Beze změny zůstalo pro příští sezonu složení nejvyšší tuzemské basketbalové soutěže Kooperativa NBL. Ze zveřejněného rozlosování nového soutěžního ročníku vyplývá, že se do něho přihlásilo stejných dvanáct družstev, která hrála doposud. A to včetně svitavského celku. I systém by měl zůstat v podobě, na jakou jsou fanoušci zvyklí, tudíž čtyřkolová základní část a potom play off a mistrovský titul (čtvrtfinále, semifinále, finále).

Svitavští Tuři by měli do NBL vstoupit 10. října na palubovce Lions Jindřichův Hradec a o čtyři dny později se poté představí v Opavě. Domácí premiéra v hale Na Střelnici je naplánována na 17. října proti USK Praha. Následně přijdou na řadu zápasy proti Ostravě, Ústí nad Labem, Pardubicím, Prostějovu, Kolínu, Brnu a Nymburku. Mnohonásobní mistři republiky by vzhledem k řadě soutěží, kde hrají, měli odehrát dokonce jenom čtvrtinu utkání (!) v základní části (jednou na hřišti každého ze soupeřů).

Svitavský basketbal bude mít tradičně zastoupení také ve druhé lize mužů, konkrétně v moravské skupině C, kde na rezervu čekají tyto týmy: SK Renocar Podolí, BK Žďár nad Sázavou, SBK Valašské Meziříčí, SK UP Olomouc, KK Valašské Meziříčí, SK Žabovřesky, Jiskra Humpolec, Sokol Karviná, BC Nový Jičín, TJ Šumperk a Gymnázium Hladnov. Soutěž startuje 10. a 11. října.

Zapomenout nelze ani na C družstvo Basketbalu Svitavy, které bylo a v příští sezoně znovu bude účastníkem východočeské ligy. V ní se kromě něho představí jedenáct dalších družstev (TJ SPŠ stavební Náchod, Jiskra Havlíčkův Brod, BK Přelouč B, Sokol Vysoké Mýto, Jiskra Hořice, BC Spartak Rychnov nad Kněžnou, TJ Sokol BC Darren Chrudim B, BSK Continental Jičín, TJ Turnov, Sokol PP Hradec Králové B a SKB Česká Třebová). Úvodní zápasy budou v téhle soutěži odehrány v termínu 3. a 4. října.

Pozitivním zjištěním je, že se zvýšilo zastoupení regionu v celostátních soutěžích mladých basketbalistů. Svitavští žáci U14 budou hrát od 10. října ligovou skupinu C a čekají je zájezdy po moravských palubovkách. Dokonce dvojnásobnou účastí na ligové úrovni se může chlubit Basketbalový klub Litomyšl. Tamní děvčata díky úspěšně zvládnuté kvalifikaci poprvé postoupila do ligy kadetek (skupinu B rozehrají 3. října a mají v ní pestrou škálu soupeřů od Frýdku-Místku po pražský Prosek). Starší žákyně U15 hrály ligu už v minulé sezoně a dokázaly se v ní udržet, takže se od 19. září znovu pustí do těžkých bitev. V osmičlenné základní skupině B se podívají mimo jiné až do Litoměřic. (rh)