V pondělí 28. června se změnila sportovní historie nejenom města, ale celého svitavského regionu. V tento den totiž schválila Asociace ligových klubů dohodu basketbalových klubů ze Svitav a z Poděbrad, díky níž se ve sportovní hale Na Střelnici bude od nového ročníku hrát nejvyšš česká basketbalová soutěž.

PAVEL ŠPAČEK, dosud trenér týmu, budoucí asistent hlavního kouče Jindřicha Svojanovského a manažer celého projektu doufá, že hráči svoji životní šanci pevně uchopí.

Kde a jak se zrodil odvážný nápad o startu Svitav v Mattoni NBL?

Myšlenka byla dlouhodobá a žila už od vzniku družstva, které se začalo tvořit asi před třemi lety. Do týmu byli vytipováni takoví hráči, o kterých jsme byli přesvědčeni, že budou schopni hrát vrcholový basketbal. Poté, co jsme si letos zajistili postup do první ligy, zpracovali jsme projekt, který situaci popisoval v číslech a nastavoval kroky k budování poloprofesionálního a posléze profesionálního klubu. Důležité a zásadní bylo, že projekt získal podporu města.

Počítal ale se Svitavami jako s možným účastníkem Mattoni NBL někdy v roce 2014. Jak se stalo, že to bude realitou již o čtyři roky dříve?

Náš projekt zaujal širokou basketbalovou veřejnost. Poté, co byl zveřejněn, se na nás obrátili zástupci Poděbradské basketbalové a.s. a začali jsme se bavit o možnosti hrát Mattoni NBL již tuto sezonu. To zásadně změnilo běh událostí. Měli jsme schůzku s našimi hráči, kde jsme si o všem popovídali a sami hráči mě jednoznačně utvrdili v tom, že do toho můžeme jít. Byla to velká výzva. Vedení oddílu na společné schůzce s hráči všechno zvážilo, posoudilo podmínky, za jakých bychom byli schopni Mattoni NBL v příští sezoně hrát. Po několikahodinovém jednání se výbor jednoznačně vyslovil, abychom této historické chvíle pro svitavský basketbal využili.

Každý se nyní bude ptát na dvě zásadní otázky. Tou první je, kdo bude za Svitavy v nejvyšší soutěži hrát?

Ten, kdo má přehled o svitavském basketbalu, tak ví, že v našich řadách nastupovali i hráči, kteří většinou prošli basketbalovou akademií v Pardubicích a dotáhli to k titulům mistrů republiky i do reprezentačních mládežnických dresů. Šanci ale chceme dát všem, kteří vybojovali postup do první ligy. Čas ukáže, jaký nárůst výkonnosti bude u hráčů, kteří trénovali třikrát týdně a teď budou devětkrát. Na začátku letní přípravy 31. července budou všichni stát na téže startovní čáře, na každém bude záležet, jak se této životní šance chopí.

Bez zkušenějších posil to ale jistě nepůjde. Máte nějaké vyhlédnuté?

Čtyři hráči jsou dohodnutí. Vazby jsou navázány, jsou ochotni za nás hrát a jsem přesvědčen, že do naší koncepce zapadají. Nemohu ještě oficiálně zveřejnit jejich jména, ale kádr máme v podstatě pohromadě a víme, kdo v červenci nastoupí do přípravy.

Druhým základním bodem, který všechny zajímá, je ekonomika a finanční zajištění. Co říci k němu?

Naše výhoda je v tom, že jádro týmu je složeno z mladých hráčů, kteří ještě nemají velké závazky a jsou ochotni se do Svitav všichni přestěhovat a začít zde pracovat. V družstvu budou převážně poloprofesionálové, zpočátku počítáme s tím, že budeme mít pouze dva profesionální hráče a profi hlavního trenéra. Tím se nám samozřejmě nároky na rozpočet snižují. Abychom byli konkurenceschopní, potřebujeme pokrýt rozpočet mezi třemi až pěti miliony korun. Chceme vytvořit portfolio partnerů, kteří by byli pro klub stabilní ekonomickou základnou.

Jaký cíl jste si stanovili poté, co jste přijali účast v Mattoni NBL?

Jsme realisté a víme, jaká je sportovní úroveň a finanční zázemí v klubech. Jedinou možnou metou je udržení Mattoni NBL. Chceme v ní odehrát důstojnější roli než v minulé sezoně Vyšehrad, který do soutěže vstoupil jen se svými hráči bez ekonomického zázemí. To nejde, touto cestou jít nemůžeme. Víme, že každé vítězství bude vykoupeno kýbly potu vydřenými na trénincích a v posilovnách. Je to řehole, ale když najdeme hráče, kteří to budou schopni vydržet, tak věřím, že z nich budou kvalitní hráči NBL.

Další část rozhovoru přineseme v pátek.