Čtyřicátý zápas, který Tuři odehráli v tomto ročníku Mattoni NBL, byl zároveň závěrečný v nadstavbové skupině A2. Mělo se v něm sice hrát o jistotu devátého místa pro domácí celek, ale ještě před úvodním rozskokem bylo jasné, že je o tuto pozici nikdo nepřipraví. Chomutov totiž odpoledne podlehl Ostravě a Svitavští mohli jít do boje zcela v klidu. Nakonec si připsali zasloužené osmnácté vítězství v sezoně.

Tuři Svitavy – BK Loko Interconex Plzeň 76:58 (20:15, 40:30, 63:43). Body: Sedlák 15, Meno 10, Deloach 8, Miloš 8, Šindelář 8, Macela 8, Teplý 7, Harčár 6, Mróz 4, Kramný 2 – Pecka 12, Kovanda 10, Kozlík 7, Aušprunk 7, Kubizňák 6, Šmíd 5, Tóth 4, Vrubl 3, Suchý 2, Mařík 2. Rozhodčí: Vrážel, Kurz, Komprs. Trojky: 8:2. Fauly: 17:20. Trestné hody: 17/10 – 20/12. Doskoky: 52:39. Diváci: 550. Nejlepší hráč: Tomáš Macela (Svitavy).

Samotný začátek utkání nasvědčoval vyrovnané podívané, ale po příchodu Macely na post rozehrávače dostala hra domácích grády a ti si začali budovat náskok. Po první části byl pětibodový, o poločase narostl na dvojnásobek, když Tuři se prosazovali zejména z podkošového prostoru.

Domácí trenéři dali možnost se ukázat všem hráčům, kteří byli připraveni do utkání (absentovali zranění Horák a Špaček). Jeden z těch, který toho v předešlém průběhu sezony odehrál velmi málo, Jakub Sedlák, se předvedl ve velmi dobrém světle a s patnácti body se dokonce stal nejlepším střelcem celého zápasu.

Odpor Plzně se Turům podařilo definitivně zlomit v závěru třetího hrací období, kdy se dvakrát trefil z tříbodové vzdálenosti Miloš a Svitavy rázem vedly „o dvacet“ – 63:43.

Poslední čtvrtina se dohrávala z povinnosti a na palubovce to bylo vidět. Domácí se snažili potěšit svoje fanoušky atraktivními akcemi, ty však nejednou končily nepřesností a ztrátou míče. Co to ale bylo proti soupeři, jehož střelba byla katastrofální a, přestože k tomu měl dostatek příležitostí, tak nedokázal skóre nijak výrazněji zkorigovat. Domácí si závěr vychutnali a těší se na souboje v předkole.

„Měli jsme největší potíže s obranou „pick-and-rolllu“ a od toho se všechno odvíjelo. Buď jsme jednoduše inkasovali zpod koše, nebo, když jsme se zatáhli, tak z trojky. Samozřejmě jsme měli problémy s výškovou převahou soupeře jak v obraně, tak v útoku. Nedařilo se našim stěžejním hráčům. Dostali jsme méně než osmdesát bodů, což venku není tak špatné, ale v útoku nám to nešlo a proto jsme prakticky neměli šanci domácím konkurovat,“ zhodnotil duel plzeňský trenér Dominik Feštr.

Svitavský kouč Tomáš Pětivlas byl rád, že se týmu podařilo vylepšit před vlastními příznivci dojem a před sérií s Levicemi si posílili sebevědomí. „Celý zápas jsme odehráli pro naše fanoušky a jsem rád, že se nám podařilo zlomit šňůru dvou domácích porážek. Zápas byl hodně o tom, že se tu Plzeň neskutečně trápila zpod koše a při střelbě za dva body. Měla úspěšnost 31 procent a proto byl rozdíl takový. Jinak nezahrála vůbec špatně, ale tohle ji hodně sráželo,“ mínil trenér Turů.

Předkolo play off

Celky ze sedmého až desátého místa skupiny A2 budou bojovat o postup do čtvrtfinále stejným způsobem, jaký je známý například z hokejové extraligy. Předkolo play off svede proti sobě dvojice: NH Ostrava – Levharti Chomutov a Astrum Levice – Tuři Svitavy. Série se hrají pouze na dva vítězné zápasy. První duely jsou na pořadu ve středu 4. dubna v Ostravě resp. Levicích, odvety v sobotu 7. dubna v Chomutově resp. Svitavách. Pokud bude stav série nerozhodný 1:1, odehraje se rozhodující třetí střetnutí v pondělí 9. dubna opět na palubovce lépe umístěného družstva.