V období od března do prosince je připraveno bezmála šest desítek rozličných podniků. Běhat se bude jak na silničních a asfaltových tratích, tak v terénu na loukách, polích i v lesích. Chybět nemohou běhy do vrchu, stejně tak ani závody na dráze. Prostě každý vyznavač běhu si může vybrat, co je mu nejblíže.

PO CELÉM ŠIRÉM KRAJI

Nejvíce podniků je samozřejmě situováno do orlického regionu, ale Iscarex Cup jeho hranice dávno překročil a v současné době jde o zápolení rozšířené po celém Pardubickém kraji a nejenom po něm, jak dokazuje hned druhá zastávka v Zábřehu na Moravě. Kromě Ústecka zavítá na Svitavsko, Chrudimsko, Pardubicko nebo Rychnovsko.

První kilometry běžci ukrojí, jak už bylo zmíněno, v Kunčině u Moravské Třebové, ty poslední v prosinci tradičně v Němčicích u Litomyšle.

Tento seriál není určen jenom pro výkonnostní běžce, kteří se objevují na předních místech výsledkových listin jednotlivých závodů. Jeho kouzlo spočívá v tom, že zaběhnout si mohou přijít lidé všech generací, od nejmenších dětí, kteří se učí získávat vztah ke sportu a pohybu, až po nejstarší veterány kategorií sedmdesát či osmdesát plus. Všichni přicházejí změřit síly se soupeři i sami se sebou.

Účastnické pole je pravidelně rozděleno do jednotlivých věkových skupin, výsledky se započítávají do celoročního hodnocení, takže o motivaci běžců je i touto formou postaráno. Kromě toho jsou na závěr vyhlášeni i absolutní pohároví šampióni, vloni se jimi stali Tomáš Fliedr (F-Bike Klub Sádek) a Barbora Nováková ze Sokola Kunvald.

V kalendáři Iscarex Cupu 2019 jsou jak závody s mnohaletou tradicí, tak i některé novinky.

PRVNÍ KLÁNÍ V KUNČINĚ

Zahajovacích Deset jarních kilometrů patří mezi podniky novější, v sobotu 16. března se běží teprve počtvrté. Pořadatelem je Atletický klub Moravská Třebová samozřejmě za podpory obce Kunčina. Na tamním fotbalovém stadionu je také centrum závodu.

Desetikilometrový okruh je veden převážně po asfaltových komunikacích v obci a jejím bezprostředním okolí. Prezentace startujících bude otevřena v sobotu ve 13 hodin, o hodinu později začne závodní program dětských kategoriích. Úderem třetí hodiny odpoledni vyběhnou na trať o délce 3,8 km účastníci hobby závodu, kteří posoudí svoje schopnosti tak, že desetikilometrová porce by pro ně byla příliš. A bezprostředně po nich vypustí startér na trať běžce v hlavním závodu.

Start je společný, výsledky budou následně zpracovány podle jednotlivých věkových kategorií. Protože v Kunčině umí nejenom sportovat a organizovat akce, ale také se dobře bavit, tak celý den završí ve večerních hodinách sportovní ples v místním kulturním domě. Takže vzhůru do Kunčiny!

Termíny závodů Iscarex Cupu 2019

16. března: 10 jarních kilometrů v Kunčině u Moravské Třebové. 17. března: Běh za břehem v Zábřehu na Moravě. 30. března: Svitavská desítka. 7. dubna: Jaroměřský kros. 10. dubna: Jarní hodinovka na dráze v Pardubicích. 20. dubna: Běh Javorkou v České Třebové. 26. dubna: Běh na Rozálku v Žamberku. 27. dubna: Svitavský stýpl. 28. dubna: Memoriál Quido Štěpánka v Jablonném nad Orlicí. 1. května: Běh kolem poličských hradeb. 4. května: Letohradská pětka. 8. května: Desítka Hvězdy Pardubice – Běh osvobození. 12. května: Běh Choceňskými sady. 15. května: Malá cena Monaka – Janderovská desítka. 18. května: Běh do Zámeckého vrchu v Lanškrouně. 19. května: Nekořský kros. 26. května: Půlmaratón údolím Moravské Sázavy v Zábřehu na Moravě. 1. června: Běh Dobroučským krajem. 9. června: Běh alejí v Králíkách. 12. června: Memoriál Václava Čevony v Ústí nad Orlicí. 15. června: Běh přes Červený vrch v Dolní Čermné. 22. června: Běh Mladkov – Suchý vrch. 23. června: Běh na Kozlovský kopec. 29. června: Kros okolo Žampachu a přes Kozince. 30. června: Pardubická pětka na dráze. 14. července: Jeřáb 1013 v Červené Vodě. 3. srpna: Králický Sněžník. 9. srpna: Svinnský Iscarex kros. 11. srpna: Běh údolím řeky Bělé ve Skuhrově nad Bělou. 18. srpna: Černovírský kros. 31. srpna: Běh Výprachtice – Buková hora. 1. září: Běh Sázava – Lázek. 4. září: Běh na Kuňku. 7. září: Strážný – nahoru a dolů. 8. září: Horský čtvrtmaraton – Jablonné – Jamné – Suchý vrch. 14. září: Kopaběh v Lanškrouně. 15. září: Králický Lískovec. 21. září: Cross po lyžařských tratích v České Třebové. 29. září: Heřmanická osmička v Horních Heřmanicích. 5. října: Lubenská 10. 6. října: Běh údolím Orlice v Klášterci nad Orlicí. 9. října: Pardubická desítka na dráze. 13. října: Přespolní běh lyžařů v Letohradu. 19. října: Sokolský půlmaratón v Kunvaldu. 28. října: Týnišťská desítka. 2. listopadu: Malá Pardubická cross-country. 9. listopadu: Perníková devítka v Rábech. 17. listopadu: Běh 17. listopadu v Poličce. 7. prosince: Čertovský běh v Damníkově. 14. prosince: Vánoční běh okolo Zlatého pásku v Němčicích.

PEKELNÝ KILOMETR v České Třebové: 3. dubna, 24. dubna, 5. června, 3. července, 28. srpna.

ZEMSKÁ MÍLE v Lanškrouně: 12. dubna, 14. června, 30. srpna, 28. září.