Jedná se o akci navazující na tradici druhdy populárního Orion Cupu, který se v Litomyšli dlouho pořádal a nyní se vrací do kalendáře po devíti letech. Naposledy se uskutečnila tato hojně navštěvovaná událost v roce 2009, kdy se jak motoshow, tak následný mezinárodní motokros odehrávaly v areálu v Benátkách u Litomyšle.

Nyní se organizátoři rozhodli, že dvoudenní záležitost začne v sobotu 9. června ve 14 hodin na Smetanově náměstí v Litomyšl. „Postupně se představí úspěšné sportovní týmy na čele s domácím Orionem Racing Team a mezinárodně nabitým družstvem Buksa/Ados. Nebude scházet trialové představení Pavla Balaše, k vidění bude mimo jiné rovněž závodní automobil Ford Mustang, na kterém úspěšně jezdí v evropském seriálu NASCAR litomyšlský odchovanec Martin Doubek. Dorazí i úspěšný dakarský tým MRG Ervína Krajčoviče, na náměstí zavítá také známý cestovatel Jaroslav Šíma, který na svém motocyklu najel při různých expedicích neuvěřitelných 1 380 000 kilometrů, svoje vyladěné historické miláčky ukáže divákům Veterán klub Pardubice, skvělou dobovou motokrosovou sbírku značky ČZ vystaví příznivcům Milan Zítko. Dále budou připraveny pochopitelně různé rozhovory a autogramiády, třeba s bývalým výborným motokrosovým reprezentantem Miroslavem Halmem. Konkrétní program stále dolaďujeme,“ vypočetl manažer Orion Racing Teamu Petr Kovář.

Sobotní odpoledne zpestří vystoupení tří hudebních skupin – nejdříve zahraje domácí skupina Xilt, potom publikum určitě zaujme kapela Markant a navečer vystoupí uskupení, které si říká Hamleti (Aleš Háma, Jakub Wehrenberg, Dalibor Gondík, Hardy Marzuki).

Mezinárodní Orion Taurus Trans motokros za účasti jezdců z Francie, Německa, Maďarska, Slovenska, Polska, Rakouska a české špičky v čele s Martinem Michkem, Petrem Bartošem a dalšími borci se uskuteční v neděli 10. června na okruhu v Horním Újezdu. Bojovat se bude ve čtyřech kubaturách – MX1, MX2, Hobby a Ženy. Zkušený organizátor Autoklub v AČR Horní Újezd se svým předsedou Václavem Severou se pilně připravuje na tento prestižní podnik.

A důvod obnovení dvoudenní akce? Firma Orion Litomyšl si letos připomíná pětadvacet let od svého založení, společnost Taurus Trans je o pět let mladší a obě podporují motokros,“ vysvětlil Petr Kovář.

Orioňáci na tratích doma i v cizině

Motokrosaři Orionu se o minulém víkendu zúčastnili prvního závodu mezinárodního mistrovství Slovenska na trati ve Gbelech. V kubatuře MX2 obsadil Jonáš Nedvěd celkové čtvrté místo (zvítězil další český jezdec František Smola) a ve třídě MX Open si Petr Bartoš dojel pro bronzové umístění za dvojicí Krč – Sukup.

Na „bednu“ se podíval také mladík Petr Rathouský, a to na úvodním podniku mezinárodního mistrovství České republiky juniorů v Horažďovicích, kde obsadil třetí pozici v kategorii 125 ccm.

Dvojice Bartoš – Nedvěd se nyní přesouvá do slovinské Brezice, kde v neděli 22. dubna startuje evropský šampionát kubatury MX Open. Hned o týden později se pojede v maďarské Kiskunlachaze a náročný program obou motokrosařů bude pokračovat prvomájovým slovenským mistrákem v Myjavě a druhým závodem českého seriálu v Pacově.