Pokud bude zima příznivá, pojede se celkem devět závodů mistrovství České republiky v motoskijöringu nazvané Orion – Shiva KTM Cup.

Začátek sezony je plánován do jižních Čech do okolí Chýnova. Pak se jede několik klání u osvědčených východočeských pořadatelů. Jezdci se dále přesunou i na dva podniky na sever Moravy. Závěr seriálu se odehraje tradičně v Dobřanech v Orlických horách, kde by mělo být i 25. února oficiální vyhlášení MČR.

Kalendář mistrovských závodů je následující: 7. února Želeč u Tábora, 8. ledna Rodná u Mladé Vožice, 21. ledna Olešnice v Orlických horách, 22. ledna Letohrad, 28. února Studené u Žamberka, 29. ledna Klášterec nad Orlicí, 4. února Horní Město, 5. února Rýmařov a 25. února Dobřany v Orlických horách.

Neobsazené termíny mohou být v případě potřeby využity coby náhradní v případě, že sněhové podmínky nebudou odpovídat potřebám.

Jezdci i diváci se mohou těšit na zajímavé závody, kde díky vyrovnanosti jezdců a lyžařů může mít každé klání jiné vítěze. V sezoně 2011 byly odjety celkem čtyři závody, po kterých získali mistrovský titul Josef Sládek s Petrem Čížkem.

Výborně jezdili také borci na dalších místech, jako nestárnoucí Pavel Kunc s Romanem Prossem i mladí jezdci František Kubíček s Lukášem Hovadem. Výrazně se zlepšil i Lukáš Mohaupt bojující se svým sajdkárovým spolujezdcem Václavem Hotovým.

Naopak ročník 2011 určitě příliš nevyšel podle představ trojnásobným šampiónům republiky z minulých let Patriku a Miroslavu Šrolerovým.

Vzhledem ke zmíněné vyrovnanosti závodů mohou na příčky nejvyšší pomýšlet i další jezdci. Na soutěž se chystá i populární Jan Zářecký, který je jediným jezdcem, který doposud absolvoval všech 88 závodů od roku 1998, kdy byl motoskijöring poprvé oficiálně zařazen do seriálu MČR.

Mezi největší favority patří pochopitelně úřadující mistři Sládek s Čížkem, kteří kralovali v předešlém roce 2011. Na mety nejvyšší ale pochopitelně myslí i další jezdci a jejich lyžaři. Patří mezi ně nestárnoucí Pavel Kunc i mladí jezdci František Kubíček, Lukáš Mohaupt, Josef Mňuk, Roman Mňuk nebo Marcel Hock.

Nelze opomenout ani Šrolerovy, kteří se budou snažit napravit loňský nezdar a je s nimi také nutno počítat jako s favority. Vždyť už mají na svém kontě už tři mistrovské tituly a rozhodně budou chtít získat čtvrtý v pořadí a dohnat díky tomu zatím nejúspěšnějšího jezdce v historii mistrovského motoskijöringu – litomyšlského motokrosaře Bohuslava Svatoše. Na Svatoše se ostatně mohou dotáhnout i v historické tabulce sestavené ze všech ročníků, kde jim na něho chybí pouhých šest bodů.

Ti všichni i mnoho dalších jezdců budou usilovat o mistrovský titul. Pro sezonu 2012 je oficiální mistrovství České republiky v motoskijöringu vypsáno už jako 15. ročník a letos premiérově jako mezinárodní. Vyznavači tohoto krásného zimního sportu ale vědí, že se ročníků odjelo jen čtrnáct, protože v roce 2008 se nekonal kvůli počasí ani jeden závod.

Kalendář závodů byl schválen. Jezdci, lyžaři i pořadatelé se tak mohou připravovat na sezonu. Všichni netrpělivě očekávají jediné – sníh.

(rh, red)