Na jeho konci byli potvrzeni noví či staronoví republikoví šampióni.

Ve třídě MX1 zvítězil Filip Neugebauer (Osička MX Team, Kawasaki) za první a druhé místo v rozjížďkách, ovšem ten v domácím seriálu startuje sporadicky a do konečného pořadí nemohl zasáhnout. Druhým místem v Opatově jistil titul Martin Michek, třetí Maďar Bence Szvoboda si tím vybojoval pozici letošního vicemistra.

V kategorii MX2 byl o mistrovském titulu pro Sulivana Jaulina rozhodnuto už před opatovským podnikem, tento Francouz se tak v klidu „projel“ pro třetí příčku. O vítězství si to rozdali čeští borci, triumfoval Martin Krč (KTM, Buksa ADOS KTM Team) před Dušanem Drdajem.

Mezi ženami jsou výkony německé hvězdy Steffi Leierové zcela mimo možnosti české konkurence, což se v Opatove opětovně potvrdilo, například v první rozjížďce dokázaly jenom dvě další závodnice obkroužit plný počet kol. Zajímavější byly souboje o další umístění, za druhou Kristýnou Vítkovou, která se stala i českou vicemistryní, si pro svůj top letošní výsledek dojela na třetí pozici reprezentantka Orion Racing Teamu Litomyšl Barbora Laňková. V konečném pořadí MMČR brala nepopulární „brambory“.

Zbývají ještě veteráni a i v nich sledovali diváci spanilou jízdu jasného lídra republikové klasifikace Martina Žeravy, který za sebou svého nejbližšího pronásledovatele Petra Masaříka nechal v obou finálových rozjížďkách o půl druhé minuty.

Mistři ČR 2018

MX1: Martin Michek (KTM, Buksa ADOS KTM Team)

MX2: Sulivan Jaulin (Fr., KTM, Buksa ADOS KTM Team)

Ženy: Steffi Leierová (Něm, KTM, Buksa ADOS KTM Team)

Veterán: Martin Žerava (Suzuki, Buksa ADOS KTM Team)

Veterán nad 50 let: Roman Majer (Suzuki, SMS Pardubice)

Pozn.: Veteráni ještě pojedou jeden závod v Dalečíně.

„Je možné, že družstvo ani nepostavíme,“ říká Kovář

Takovou smůlu snad nepamatuje. Orion Racing Team, to byla po dvě dekády medailová jistota, každý rok mu nějaký ten cenný kov „ukápl“, ale letos? Darmo hovořit. „Jako manažer nemohu být spokojen, ale motokros to občas přináší,“ glosoval aktuální týmové výsledky s trpkým povzdechnutím manažer PETR KOVÁŘ. Bývalý vynikající motokrosař mohl jenom kroutit hlavou, jaký pech si na jeho svěřence v závěru sezony zasedl. „Byl to černý den pro Orion Team, a to v téměř domácím závodu a před zraky našich majitelů,“ dodal na adresu opatovského podniku.

Pohled na vaše vystoupení v Opatově, to je, jako když se podíváte do lékařské zprávy.
Bohužel je to tak. Petr Bartoš se chtěl ukázat, asi byl trochu přemotivovaný, v kvalifikaci v jedné z vyjetých dlouhých kolejí chyboval a pochroumal si koleno. Zkusil první jízdu, ale ve druhém kole zajel do depa. Dostal ortézu, naštěstí se nejednalo o křížový vaz.

A to pohříchu nebylo vše…
Další pohroma přišla ve veteránech. Ivan Černý, který by jinak bojoval o „bednu“, nezávodí kvůli zraněnému ramenu a zřejmě ho čeká operace. Druhý náš zástupce Aleš Suchánek neustál dopad po skoků, šel přes řídítka a výsledkem byl zlomený kotník.

Věřil jste polské akvizici Gabrielu Chetnickimu, leč ani on nepřijel ve stavu, aby byl O.K.
Spoléhali jsme na něho, vždyť v červenci v Petrovicích v kubatuře MX2 zvítězil. Bohužel měl v týdnu na tréninku pád, byl otřesený a nebyl to vůbec on. Celkové sedmé místo je rozhodně za očekáváním jeho i naším. A to musím připomenout, že naše týmová stálice v této třídě Jonáš Nedvěd nejezdí kvůli zranění více než dva měsíce.

Ještě, že jste měli Barboru Laňkovou, která si v Opatově vyjela výborné bronzové umístění, že?
Zaplať Bůh za ni, protože nás tentokrát zachránila. Před rokem nám v Opatově vyšlo všechno skvěle, letos jsme pili z pořádně hořkého kalichu.

Co to znamená pro mistrovství republiky družstev, které se pojede 23. září v Dalečíně a kde býval Orion Team vždy silný a mezi nejlepšími?
Jsme v potížích nejen, co se týče týmů, ale také slovenského mistrovství, které máme dobře rozjeté. Situace je taková, že i kdyby se dal do kupy Nedvěd, tak u Bartoše musíme doufat v zázrak a zahraniční motokrosaři, kteří za nás letos startovali, tedy Chetnicki a Rakušan Edelbacher, kvůli termínové kolizi s německým šampionátem ADAC do Dalečína nemohou. Tudíž nelze vyloučit, že družstvo nepostavíme. Bylo by to snad poprvé v historii týmu, ale abych najímal tři cizince, do toho se mi nechce.

A vaše celkové zhodnocení skončeného šampionátu, pokud odhlédneme od Orionu?
Michek získal pátý titul zaslouženě, nikdo ho reálně neohrožoval, potrápit ho asi mohl Maďar Szvoboda, ale ten jeden závod vynechal. I Jaulin jel přesvědčivě, jsem ale rád, že o sobě dali vědět mladí Češi Drdaj, Terešák a Polák. To je pro náš motokros dobře. V ženách bylo při suverenitě Leierové jasno a Žerava mezi veterány, tam také nebyla diskuse.