V kubatuře do 85 ccm ještě jeden závod do konce sezony zbývá a pro Orion to vypadá na dva cenné kovy. Mezi veterány potvrdil dominanci a titul Petr Bartoš, čtvrté a páté místo v celkovém hodnocení třídy MX1 se také hodnotí vysoko. To jsou všechno klady. A zápor? Petr Rathouský závěrečné dvě rundy nezvládl a propadl se v kategorii MX2 mimo stupně vítězů. Chuť si však se svými týmovými kolegy bude moci spravit o víkendu v Dalečíně na šampionátu družstev. Manažer PETR KOVÁŘ sčítal plusy i minusy, tak jak to ve sportu chodí.

Začněme od zklamání. Juniorský mistr republiky Petr Rathouský se po celu sezonu pohyboval v top trojce třídy MX2, dokonce se zdálo, že může bojovat i o seniorský titul. Nakonec ale sklidil pouze „brambory“. Co se v Přerově stalo?

Petrovi se závod bohužel nevydařil. Byly tam i slzy z velkého rozčarování. Přitom ještě ráno tomu nic nenasvědčovalo, v kvalifikaci zajel druhý čas, takže jsme si říkali, že všechno bude v pořádku. Ale v obou bodovaných rozjížďkách, hlavně v té první, zajel špatně. Nevyšly mu starty, celkově mu to vůbec nesedlo. A protože jeho rival Tomáš Kohút vyhrál druhou jízdu, ve které ho za ním jedoucí týmový kolega Šimon Jošt nechal být, klesl Petr v konečném účtování o jediný bod na čtvrté místo. Je to velká škoda a zklamání, tady jsme s bronzem takřka najisto počítali. Samozřejmě mu citelně chyběla nedokončená jízda z Kaplice, ale v Přerově zase z prvního místa zajel do depa vítěz úvodní rundy Jan Wagenknecht a tím přišel o naději na titul. Vezměte si, že Jošt měl po celou sezonu první rozjížďky daleko slabší než druhé, přesto je mistrem republiky, protože toho nikdo nedokázal využít. Letos se dal zajet skvělý výsledek, tím více nás ten závěr mrzí. A Petra Rathouského nejvíce.

Další Petr ve vašem týmu, Bartoš, nejen obhájil prvenství ve veteránech, ale zaskvěl se v kubatuře MX1, kde ještě prohnal parťáka z Orionu Jonáše Nedvěda…

Před Petrem Bartošem opět nezbývá než smeknout klobouk. V Přerově bylo znát, že chce ve veteránských jízdách malinko pošetřit síly, i přesto obě vyhrál. Ve třídě MX1 se potom v jednu chvíli dokonce pohyboval na čtvrtém místě v šampionátu před Jonášem Nedvědem, ten si to však včas uvědomil, předjel několik soupeřů a vrátil se na bramborovou pozici sám. Je to samozřejmě nepopulární umístění, nicméně pro Orion Racing Team je čtvrté a páté místo v kategorii MX1 výborným výsledkem, dá se říci, že výrazně nad plán. Máme z toho velkou radost.

Pro motokrosaře ve třídě 85 ccm ještě sezona neskočila, na ty čeká ještě jeden závod v Hradišti. A tady to vypadá na dvě medaile…

Jsem moc rád, že se Dominik Kučeřík otřepal z pádu a zranění v Opatově a v Přerově se vrátil jako vítěz. Na lídra seriálu Závrského pravděpodobně stačit nebude, na to je jeho ztráta příliš velká, ale i stříbro je rozhodně skvělé. Dvanáctiletého Martina Červenku čeká na závěr boj o bronzový stupínek, má ale solidní bodový odstup a mohlo by to také klapnout.

O víkendu vyvrcholí domácí motokrosová sezona šampionátem družstev v Dalečíně. V jaké sestavě a s jakými ambicemi tam zamíříte?

Nechystáme žádné experimenty. Pokud se nestane nic neočekávaného, tak v našich barvách nastoupí Petr Bartoš, Jonáš Nedvěd a Petr Rathouský. Mezi největší favority nepatříme, ale o dobrý výsledek bychom bojovali rádi. Pokud Petr Rathouský hodí za hlavu zklamání z Přerova a předvede, co umí, tak si myslím, že bychom se v okruhu kandidátů medailového umístění pohybovat mohli. Nezapomínejme, že to jsou družstva a v nich s papírovými předpoklady občas zamává první zatáčka po startu úvodní jízdy… V Dalečíně rovněž končí posledním závodem republikový šampionát žen a protože vedoucí jezdkyně seriálu Rakušanka Kapsamerová se zranila na mistrovství světa a je po operaci, dočká se zřejmě titulu naše Barbora Laňková! K jistotě jí stačí vyjet dvanáct bodů Navíc máme políčeno na dvě medaile na Slovensku, kde tamní seriál končí za týden v Šenkvicích, takže z toho pro Orion Racing Team Litomyšl může být jedna z nejúspěšnějších sezon v celé více než dvacetileté historii.

Kůta MMČR v motokrosu, 7. závod v Přerově:

MX1: 1. Nagl (Něm., Husqvarna, Haas Racing Team) 50, 2. Butron (Šp., KTM, JD Gunnex KTM Racing Team) 44, 3. Krč (KTM, Osička MX Team) 40, …5. Bartoš (KTM, Orion Racing Team Litomyšl) 32, 6. Nedvěd (KTM, Orion Racing Team Litomyšl) 28, 7. Mňuk (Yamaha, Mňuk Racing Team Vysoké Mýto) 28. Konečné pořadí: 1. Butron 321, 2. Drdaj (Gas Gas, PP Racing) 271, 3. Krč 227, 4. Nedvěd 168, 5. Bartoš 166, …9. Mňuk 120.
MX2: 1. Kohút (Slov., KTM, Osička MX Team) 43, 2. Jošt (Slov., KTM, Osička MX Team) 40, 3. Dušek (KTM, KRTZ motorsport) 40, … 5. Rathouský (KTM, Orion Racing Team Litomyšl) 33. Konečné pořadí: 1. Jošt 288, 2. Wagenknecht (Husqvarna, HT Group Racing Team) 265, 3. Kohút 252, 4. Rathouský 251.
Veterán: 1. Bartoš (KTM, Orion Racing Team Litomyšl) 50, 2. Žerava (Suzuki, KRTZ motorsport) 44, 3. Blábolil (Yamaha, Yamaha Čepelák Racing Team) 40, …15. Suchánek (Suzuki, Orion Racing Team Litomyšl) 15. Konečné pořadí: 1. Bartoš 350, 2. Blábolil 292, 3. Brádka (Suzuki, 4 Cross Racing) 221, …12. Suchánek 89.
Veterán nad 50 let: 1. Dokoupil (Yamaha, KRTZ motorsport) 50, 2. Skalka (Yamaha, Cajdašrot s.r.o.) 44, 3. Nesejt /Kawasaki, MX Martin Group) 40. Konečné pořadí: 1. Dokoupil 335, 2. Skalka 319, 3. Nesejt 265.
85 ccm: 1. Kučeřík (KTM, Orion racing Team Litomyšl) 47, 2. Závrský (KTM, New2 Project) 42, 3. Zimek (KTM, Auctor MX Team) 40, 4. Widerwill (KTM, Cermen Racing Team) 38, …6. Červenka (KTM, Orion Racing Team Litomyšl) 31. Průběžně pořadí (před posledním závodem): 1. Závrský 504, 2. Kučeřík 463, 3. Červenka 364, …10. Widerwill 245.