Na obávané písečné trati v nizozemském Valkenswaardu začíná na Velikonoční pondělí seriál mistrovství světa v motokrosu v kubatuře MX3.
Na startu by neměla chybět ani dvojice reprezentantů litomyšlského týmu. Dvojnásobný medailista z minulých let Martin Michek sice změnil klubové barvy, ale i nově složená dvojice by se neměla ztratit.

Ke zkušenému Petru Bartošovi, jenž ve světové třídě MX3 zajížděl vcelku stabilně do desítky, přibyl v Orionu František Smola. Ten trávil předešlé sezony převážně ve Spojených státech, kde se připravoval také letos. Oba budou závodit na rakouských motorkách KTM.

„Věřím, že mají na to, aby ve světě dosáhli na zajímavé výsledky," řekl manažer Orionu Petr Kovář. Kromě světových klání bude pozornost jeho týmu znovu upřena na české mistrovství Buksa – ADOS Motokros 2013, které v nové sezoně přinese převratné změny, co se systému a bodování jízd týká.

Premiéra v Holandsku bude pro motokrosaře specifická jednak neoblíbeným povrchem a jednak tím, že se závody třídy MX3 uskuteční v jednom termínu společně s kategoriemi MX1 a MX2 a často se jich tak účastní jezdci, kteří posléze zbytek seriálu zcela ignorují.

Kromě Valkenswaardu je v kalendáři dalším deset podniků v Bulharsku, Slovinsku, Itálii, dvakrát na Ukrajině, v Brazílii, Chorvatsku, Velké Británii, Česku (1. září v Pacově) a na závěr sezony na Slovensku.

Tuzemský šampionát bude mít v letošním roce šest dílů a začne 14. dubna na trati v Dlouhé Loučce u Uničova. Jeho dalšími zastávkami budou Pacov, Kaplice, Dalečín, Petrovice a Kramolín. Družstva se v říjnu pojedou v Lokti nad Ohří. ⋌(rh)