Buksa/ADOS Motokros 2014, jak se šampionát oficiálně nazývá, se po experimentu se superfinále pojede znovu klasickým systémem, tedy na dvě samostatně bodované finálové rozjížďky kubatur MX1 a MX2.

Na startu úvodního závodu nebudou scházet ani jezdci v barvách Orionu Litomyšl – RS Petrol Teamu. Sestava se oproti loňsku nezměnila, o přední příčky budou opět usilovat Petr Bartoš a František Smola.

„Závodit budou na strojích KTM 350 ccm. Tyto motocykly zkoušeli v přípravě a byli s nimi docela spokojeni, takže se jim snad bude v Kaplici dařit. Bývá tam vždy důležitá fyzická kondice borců, v tomto směru konkurence určitě nespala. Čeká se tvrdý boj o první mistrovské body," uvedl dlouholetý manažer Orionu Petr Kovář.

Novinkou seriálu je, že spolu s hlavními třídami nebudou závodit jen veteráni, nýbrž se budou střídat s mladými motokrosaři závodícími v kategorii 85 ccm a rovněž se ženami.

„Systém podniku se vrací do původního scénáře se dvěma finálovými jízdami, po kterých bude hotovo. Myslím si, že je to správně, přivítají to samotní závodníci a věřím, že i diváci," zdůrazňuje Kovář, že příznivcům motokrosu bude v průběhu závodů a bezprostředně po jejich skončení jasné, jak si který z motokrosařů vedl, a nebudou muset čekat na složité sčítání bodů z jednotlivých jízd od kvalifikace až po superfinále.

Kde hledat favority seriálu? V první řadě zcela nepochybně v Buksa ADOS KTM Teamu, jenž disponuje super silnou sestavou Florent Richier – Martin Michek. „Francouzský rychlík bude obhajovat titul, ale řekl bych, že jak Michek, tak někteří další motokrosaři mu budou pořádně šlapat na paty. Věřím, že i naši, protože jsou připraveni dobře a chtějí zaútočit na bednu," poznamenal Kovář.

Ke kandidátům na nejvyšší posty by patřil i Filip Neugebauer (Osička MX Team), ten však dá přednost zahraničním startu a nebude tím pádem startovat na všech českých podnicích. I tak bude mít jezdecké pole vysokou kvalitu a fanoušci se mohou těšit na krásné motokrosové boje v obou třídách.

Zpět ještě do Litomyšle, protože Orion Team nebude samozřejmě startovat jenom v domácím mistráku, ale chystá se rovněž do zahraničí. Po zrušení světového šampionátu kubatury MX3, který byl promotérskou agenturou Youth Stream bez milosti odeslán do propadliště dějin, plánují Smola s Bartošem starty v prestižním německém mistrovství ADAC Masters a v mistrovství Evropy.

Zajímavostí je, že oba závodníci zvolili naprosto odlišný model přípravy na sezonu. Petr Bartoš trénoval převážně na českých tratích, František Smola pobýval v zámoří. (rh, kov)

Kalendář MMČR v motokrosu 2014

13. dubna Kaplice (doplňkový závod 85 ccm)

4. května Pacov (veteráni)

1. června Dlouhá Loučka (veteráni)

20. července Jinín (85 ccm)

17. srpna Petrovice u Karviné (veteráni)

14. září Vranov u Brna (ženy)

5. října MMČR družstev Loket nad Ohří (ženy)