Místní organizátoři se snažili připravit kvalitní podnik, leč někteří borci na něm chyběli. Mezi nimi i vítěz úvodního klání ve Slovinsku Tim Gajser, který si ve stejném termínu plnil své povinnosti v seriálu mistrovství světa. A plnil si je velice dobře, neboť Velkou cenu Argentiny v Nequenu v prestižní třídě MXGP suverénně opanoval.

V Zaboku tak po součtu dvou rozjížděk kraloval český reprezentant týmu Buksa/Ados KTM a obhájce titulu Martin Michek, když postupně zaujal druhé a první místo. Na celkové stříbro dosáhl slovinský závodník Peter Irt (1. + 2.) sedlající Yamahu. Zkušený matador Petr Bartoš na KTM (Orion Team Litomyšl) dojel dvakrát třetí a doplnil tak stupně vítězů.

„Letos mám silnější motocykl, postupně cítím, že zrychluji, tak snad na Slovensku to potvrdím a doma při mistráku v Pacově bych chtěl fanouškům ukázat, že jsem připraven bojovat o přední umístění," podotkl po závodu v Zaboku Bartoš, jemuž se ne úplně dařily starty, ale na trati si bezchybným výkonem zajistil bronzové místo za nejlepší dvojicí.

Další Čech Petr Michalec na Hondě upadle v druhé rundě ze slibné pozice a obsadil „bramborovou" pozici. Celkově desátý skončil Ondřej Brendl (Suzuki).

Druhý zástupce Orionu Jonáš Nedvěd měl smůlu. Kvalifikaci dokončil jako druhý a první jízdu jako sedmý, ve druhé měl políčeno na ještě lepší výsledek, ale zastavily ho technické problémy, prasklo mu sedlo a musel tudíž ze závodu odstoupit. „Je to škoda, výpadek z druhé rozjížďky zamrzí, protože celý víkend jsem podával zajímavé výkony a mohlo to být podepsané i bodově. Co se dá dělat, je to sport, už se připravuji na Šenkvice a potom přirozeně na Pacov," povídal mladý motokrosař Orion Teamu.

V průběžné klasifikaci EMX OPEN se do čela dostal loňský šampion Michek, za nim už je ostřílené duo z minulého ročníku Bartoš a Michalec.

Evropský seriál se nyní přesouvá na známou a divácky atraktivní dráhu do Šenkvic na Slovensku, kde se pojede 17. dubna.

EMX OPEN 2016 – 2. závod
1. jízda:
1. Irt (Slovin., Yamaha), 2. Michek (ČR, KTM), 3. Bartoš (ČR, KTM), 4. Karas (Chor., Yamaha), 5. Leljak (Chor., KTM), 7. Nedvěd (ČR, KTM).
2. jízda: 1. Michek, 2. Irt, 3. Bartoš, 4. Michalec (ČR, Honda), 5. Leljak, 22. Nedvěd.
Celkové pořadí: 1. Michek 47, 2. Irt 47, 3. Bartoš 40, 4. Michalec 33, 5. Karas 33, 14. Nedvěd 14.
Klasifikace ME po 2. závodu: 1. Michek 89, 2. Bartoš 73, 3. Michalec 66, 13. Nedvěd 32.