Prvním závodem v Pacovském propadu u Pelhřimova byl zahájen domácí motokrosový šampionát.

Pět tisíc přihlížejících diváků vytvořilo s napětím očekávané premiéře skvělou kulisu. A závodníci nezklamali, když zejména třída MX3–Open nabídla strhující podívanou.

Pořádně vidět byli i oba zástupci Orion Racing Teamu z Litomyšle. Martin Michek i Petr Bartoš prokázali druhým a čtvrtým místem, že vysoké ambice, se kterými do seriálu vstupovali, jsou oprávněné.

„Naprosto výborné by bylo, kdyby Michek dokázal v první jízdě zaútočit na Németha, ale i tak jsme šampionát zahájili úspěšně,“ pronesl manažer Orion Teamu Petr Kovář.

V první rozjížďce kraloval Maďar Kornel Németh, který za svými zády udržel dotírajícího obhájce titulu Čepeláka i Michka. „Třetí místo bylo málo, nebyli jsme spokojeni. Chyběla tam trocha bojovnosti navíc, museli jsme to mezi jízdami rozebrat,“ netají se Kovář.

Bartoš naopak ukázal velké závodnické srdce, když po dobrém startu dvakrát upadl, ale stačil stíhací jízdu dotáhnout těsně pod stupně vítězů.

Druhá jízda začala pro favority pohromou. Michek a Čepelák šli na zem hned po startu a vyjížděli z chvostu pole, problémy měl i Németh. Vepředu ujížděl Slovák Kohút, ale drama teprve začínalo.

Németh a Michek totiž doslova válcovali jednoho soupeře za druhým, až se ocitli na čele a tentokrát to byl Michek, kdo měl v závěru závodu více sil. Németh si pohlídal druhé místo, které mu stačilo k celkovému prvenství v Pacově.

„Doufali jsme, že se Bartošovi ještě podaří dostat se před Kohúta, který se vrací po loňském zranění, ale už mu to nevyšlo. Ale přesto to byl super závod a spokojenost byla určitě na místě,“ dodal Kovář.

V Pacově nescházel ani avizovaný lídr mistrovství světa MX3 Francouz Potisek, jenže ten se v první rozjížďce zranil a do bojů nemohl zasáhnout.

Další radost v táboře Orionu způsobil Jan Mrázek, který si rázně řekl o pozici uvolněnou dosavadním veteránským suverénem Miroslavem Kučírkem, který v letošním roce už nezávodí. „Nebylo co řešit, obě jeho vítězství byla jednoznačná,“ komentoval Petr Kovář Mrázkovu suverenitu.

Dodejme, že ve slabší třídě MX2, ve které Orion neměl zastoupení, si počínal s přehledem francouzský obhájce titulu Florent Richier, který vybojoval plný počet 50 bodů.

Seriál LR Cosmetic/ADOS Cup pokračuje 5. června v Petrovicích u Karviné. Do té doby čekají na závodníky litomyšlského týmu starty v zahraničí: Michek si vyzkouší mistrovství Německa a Bartoš se představí na Slovensku.

Výsledky z Pacova

MX3–Open

1. Kornel Németh (Maď., LR Cosmetic ADOS KTM Team, KTM) 47 bodů, 2. Martin Michek (Orion Litomyšl–RS Petrol Team, KTM) 45, 3. Jiří Čepelák (Osička MX Team, Yamaha) 38, 4. Petr Bartoš (Orion Litomyšl–RS Petrol Team, KTM) 36.

MX2

1. Florent Richier (Fr., Osička MX Team, Kawasaki) 50, 2. Marek Sukup (Osička MX Team, Kawasaki) 38, 3. Josef Kulhavý (KRTZ IV v AČR, Suzuki) 38.

Veteran

1. Jan Mrázek (Orion Litomyšl–RS Petrol Team) 50, 2. Roman Heinrich (MCF.cz TM Racing Bonver, TM) 44, 3. Petr Dokoupil (SMS Morava, Yamaha) 40.