Úvodní závod seriálu mistrovství České republiky v motoskijöringu – Orion Shiva KTM Cupu 2016 se podařilo uskutečnit na trati v Chotčinách týmu Motosport Chýnov v AČR ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči.

V elitní kategorii se více jak tisícovce spokojených diváků představilo celkem šestnáct dvojic.

„I když byla obleva, tak se podařilo odjet regulérní závody. Jezdci a hlavně jejich lyžaři si ale užili své. Jízdu od jízdy se povrch trati měnil. Ten původní na ujetém sněhu se postupně měnil na směs sněhu a hlíny. Jezdci motoskijöringu jsou ale na takové podmínky zvyklí a museli se přizpůsobit," uvedl za organizátory Josef Vašíček.

Kvalifikací prošli suverénně šampióni z roku 2013 Josef Mňuk s Filipem Langerem. Ani v jedné ze svých tří jízd nepoznali hořkost porážky, kvalifikaci vyhráli a získali zároveň tři bonusové body do pořadí seriálu. Na druhé pozici byli bratři Šrolerové, nejúspěšnější jezdci celé motoskijöringové historie. Do roku 2015 nasbírali 1313 mistrovských bodů! Loňští mistři Mohaupt s Hotovým z Orionu Litomyšl se v kvalifikaci neustále zlepšovali (postupně 3., 2. a 1. místo) a na start finále tak nastupovali ze třetí pozice.

Vzhledem k počtu jezdců se jelo i finále B. Poslední dvě postupová místa si v něm poctivě vybojovali další zástupci v barvách litomyšlského Orion Teamu Roušavý s Marešem a nakonec i legendární Jan Zářecký. „Ten jako jediný jezdec dosud nevynechal žádný mistrovský závod. Tento v Chotčinách byl jeho 108. podnikem v řadě," s obdivem zdůraznil Vašíček.

Okamžitě po startu finále A se na čele usadili Josef Mňuk s Filipem Langerem. A i když se další jezdci snažili, tak na skvěle jedoucí borce Mňuk Racing Teamu neměli. Ti zvítězili ve všech rozjížďkách a navázali v Chotčinách na prvenství, které si zde vyjeli před třemi lety.

Za nimi se nejprve drželi obhájci mistrovského titulu Mohaupt s Hotovým, po dvou kolech však měli lehký pád a dostali se před ně bratři Šrolerové. V tomto pořadí posádky dojely do cíle. Roušavý s Marešem zůstali jen těsně pod „bednou".

Ve vloženém závodu pro začínající jezdce vyhráli Jiří Kavka a Pavel Sabota ze Žamberka.

Motoskijöring má tedy za sebou úspěšnou letošní premiéru, ovšem je otázkou, zda-li to současně nebyla derniéra a podaří-li se ještě nějaký podnik odjet. Sníh, který se tak tak udržel v Chotčinách, od té doby zmizel odevšad a minimálně s dalším závodem 30. ledna v Letohradu to vypadá hodně špatně. (vaš, rh)

Z výsledkové listiny:

1. Josef Mňuk – Filip Langer
(Mňuk Racing Team z.s., Yamaha 450) 8:56,66

2. Patrik Šroler – Miroslav Šroler
(SMK Klášterec nad Orlicí, Beta 300) 9:06,58

3. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový
(Orion Racing Team Litomyšl, Honda 450) 9:13,24

4. Michal Roušavý – Lukáš Mareš
(Orion Racing Team Litomyšl, Honda 450) 9:24,25

5. Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka
(SMS Pardubice, Honda 250) 9:27,89