Od 7. do 11. července zde Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska pořádá mistrovství ČR mládeže ve hře Plamen a dorostu.S celou akcí čtenáře seznámil podrobněji JOSEF BIDMON, starosta KSH Pardubického kraje.

Můžete laikům přiblížit mistrovství republiky? Jaké má postavení mezi hasičskými soutěžemi, kolik se zúčastní sportovců, o co se závodí?
Jedná se o vyvrcholení celoroční činnosti mladých hasičů. O postup mezi nejlepších patnáct kolektivů se soutěží od oblastních po okresní a krajská kola. Vítězové postupují do kola celostátního. Dále se bojuje o tituly mistrů republiky v kategorii jednotlivců dívek a chlapců. Zúčastní se patnáct desetičlenných družstev dětí do 15 let, patnáct družstev dorostenců ve věku 14 – 18 let, stejný počet týmů dorostenek a devět desítek dorostenců a dorostenek v kategorii jednotlivců.

Na co se mohou těšit diváci? Proč by se měli na závody přijít podívat?
Celý program potrvá od 7. do 11. července. Asi nejzajímavější disciplínou je požární útok s vodou ve všech kategoriích. Nicméně i ostatní disciplíny jsou poutavé a velice zajímavé, pěkné jsou i zahajovací nástupy a ceremoniály. Na zahájení vystoupí se svým programem děti do šesti let organizované v SDH Břehy u Přelouče. Samozřejmě akce je organizačně náročná, takže věřím že nám všem bude přát počasí a za podpory diváků všechno dobře zvládneme.

Hasičská soutěž takového rozsahu a významu není v Litomyšli poprvé. Proč ji pořádáte právě zde?
Před pěti lety bylo v Litomyšli mistrovství ČR v požárním sportu, to je hasičských družstev mužů a žen. Proč pořádáme takové šampionáty v Litomyšli? Asi proto, že máme velice dobrý tým pořadatelů organizovaných v OSH Svitavy, proto, že jsme vždy našli pomocnou ruku u zastupitelů a rady města Litomyšl i rady Pardubického kraje v čele s hejtmanem. Samozřejmě i proto, že nám vychází vstříc vedení Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Dále bych mohl jmenovat mnoho firem, podniků, soukromníků, obchodníků a dalších, kterým není lhostejné dění v našem kraji. S finančním zajištěním nám pomohlo mnoho obcí a měst v regionu. A tak bych mohl jmenovat spoustu dalších důvodů. Rád bych všem, kteří pomohli při zajištění tohoto mistrovství poděkoval a věřím, že ukážeme veřejnosti dobře zajištěné závody.

Jak velké zastoupení budou mít závodníci ze Svitavska?
Okres Svitavy budou reprezentovat dva soutěžící v kategorii jednotlivců dorostenců a dorostenek, a to Lucie Skácelová z SDH Jevíčko a Petr Bednařík z SDH Sušice.

Co dalšího lze k blížícímu se hasičskému svátku v Litomyšli uvést?
Na zahájení ve čtvrtek i v sobotu vystoupí dechovka. Závod hasičské všestrannosti se koná ve středu v Nové Vsi. Záštitu převzali hejtman Pardubického kraje a starosta Litomyšle. Rádi přivítáme nejen členy Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, ale i širokou veřejnost. Ke koupi bude hasičské zboží, prodej různých pochutin je samozřejmý.

Program Mistrovství ČR hry PLAMEN a dorostu SH ČMS.