Událost roku? Pro basketbalovou Litomyšl určitě. Po tři dny bojovalo na palubovce městské sportovní haly šest klubů na turnaji Středoevropské basketbalové ligy určené pro kategorii žáků U14.

Mezi nimi nechyběl ani domácí výběr Adfors Basket Litomyšl, pro který jsou tato mezinárodní měření sil neocenitelnou zkušeností. K vidění bylo celkem patnáct zápasů hraných před výbornou diváckou kulisou. „Především na utkání našich chlapců byla tribuna vždy pěkně zaplněná a prostředí bylo velmi bouřlivé, což nás samozřejmě hodně těší,“ uvedl předseda Adfors Basket a trenér mladších žáků Martin Šorf. Jeho svěřenci obsadili v šestičlenné tabulce čtvrté místo se dvěma vítězstvími na kontě. O to třetí bojovali ve svém závěrečném vystoupení proti německé Jeně. V něm se rozhodovalo o bronzu a napínavá koncovka tohoto duelu si v ničem nezadala s Kooperativa NBL…

Jak si vedli litomyšlští mladíci, to okomentoval sám trenér.

Adfors Basket Litomyšl – BK Opava 50:61

Na úvod porážka s pozdějšími vítězi turnaje, kteří vyřadili Litomyšl na minulém mistrovství republiky. „Od úvodních minut byla na našich hráčích patrná nervozita, zaplněné tribuny klukům spíše svazovaly ruce. Neproměnili jsme několik jasných příležitostí a když se přidalo i velké množství ztrát, bylo o naší porážce rozhodnuto. Konečný rozdíl není zase tak vysoký, ale musíme uznat, že Opava byla lepším týmem,“ pronesl Martin Šorf.

Adfors Basket Litomyšl – Vienna D.C. Timberwolves (Rak.) 61:49

Rakouského soupeře zdolali Litomyšlští na předešlém turnaji v Polsku a doma to zopakovali. „Použili jsme stejnou zbraň, tedy nátlakovou obranu po celém hřišti, a opět jsme s touto taktikou byli úspěšní. Kluci odhodili veškerou nervozitu, předvedli daleko koncentrovanější výkon a odměnou jim bylo vedení patnáctibodové po prvním poločase. Po přestávce se hra vyrovnala, ale náskok jsme si s přehledem hlídali,“ byl spokojen trenér.

Adfors Basket Litomyšl – BK Inter Bratislava (Slov.) 47:37

Odplata za jasnou porážku v Polsku byla sladká, byť do poločasu tomu nic nenasvědčovalo. Domácí nemohli najít recept na kvalitní defenzivu Interu a do poločasu dali jen třináct bodů. Ale pak to přišlo. „Z kabiny jsme přišli jako vyměnění, a to především v obraně. Naše zdvojování a celoplošná aktivita začaly na soupeře platit a my měli šanci jít díky mnoha ziskům do snadného zakončení. Skvělé publikum nás hnalo kupředu a my z náskoku Interu ukrajovali bod po bodu. Na konci třetí čtvrtiny nás trojkou poslal Adam Kubíček do vedení, které jsme v poslední periodě navýšili až na 47:37. Za celý druhý poločas jsme obdrželi jen třináct bodů, což je vynikající vizitka pro naši obranu. Kluci předvedli skvělý obrat,“ ocenil Martin Šorf.

Adfors Basket Litomyšl – Zastal Zielona Góra (Pol.) 28:69

Polský rival se ukázal být nad litomyšlské síly. „Proti fyzicky vyspělejšímu soupeři jsme se nedokázali prosadit v útoku. Navíc hosté bránili dost zataženi pod svůj koš, což místy připomínalo zónovou obranu, kterou běžně v této věkové kategorii ještě nepotkáme. My jsme navíc neproměnili ani jeden z devatenácti trojkových pokusů. Kluci měli ze soupeře až přílišný respekt, a tak ani v obraně nedokázali být dostatečně důrazní. Stalo se a my se musíme poučit, v lednu nás čeká další vzájemný duel a tam bude šance na reparát,“ věří kouč Adfors Basket.

Adfors Basket Litomyšl – Science City Jena (Něm.) 46:48

Vrchol turnaje z domácího pohledu zvedal hlavně v závěru publikum ze sedadel. V přetahované o každý koš vynesli nakonec konečný trumf němečtí basketbalisté. „Většina kluků vypadala ráno při rozcvičce jako po flámu a stopy únavy šly jen těžko skrýt. Naštěstí s úvodním rozskokem v sobě tým našel sílu a hrál se svižný a pro diváka pohledný basketbal. Po dobrém začátku, kdy jsme vedli po první čtvrtině 12:5, převzal trochu otěže zápasu soupeř a v poločase jsme byli o koš pozadu. Ve druhé půlce si ani jeden celek nevypracoval vyšší než čtyřbodový náskok, a tak musela rozhodnout koncovka. V té udělali méně chyb hráči z Jeny, a protože naše dlouhá trojka se závěrečným klaksonem košem nepropadla, mohli se z vítězství radovat protihráči,“ mrzelo Martina Šorfa. Za obrovské nasazení to pro domácí borce bylo kruté rozuzlení, ale i to byla velká zkušenost a co se nepovedlo nyní, může jim vyjít příště. A bilance dvou výher proti třem porážkám není vůbec špatná.

Turnaj zaslouženě vyhrála neporažená Opava před Zielonou Górou, Jenou, Litomyšlí, Interem Bratislava a Vídní.

Dařilo se rovněž litomyšlským jednotlivcům. Jonáš Brýdl vyhrál sobotní individuální soutěž ve slalomu, Bohdan Slawisch kraloval smečařům a do nejlepší pětky turnaje byl zvolen Tomáš Folta.

Za Adfors Basket Litomyšl hráli a stříleli body: Bohdan Slawisch 61, Tomáš Folta 58, Adam Kubíček 25, Michal Bílek 24, Tomáš Sedláček 14, Ondřej Vomáčka 13, Adam Sabol 12, Jonáš Brýdl 8, Adam Bielko 5, Jakub Martiník 4, František Tupec 4, Matěj Hanuš 2, Šimon Vašek 2, Vojtěch Tupec, Daniel Král, Kryštof Grujbár.

Kdo se přišel na zápolení mladých hráčů ze čtyř zemí podívat, ten nelitoval. A nebyli to jen diváci z řad rodičů a kamarádů hráčů, do hlediště zavítali i mnozí „neutrální“ sportovní fanoušci, za což byli domácí pořadatelé pochopitelně rádi. Všichni sledovali zápasy, které měly vysokou sportovní úroveň. „Po organizační stránce klaplo vše na jedničku a musím poděkovat všem, kteří se na přípravě tohoto turnaje spolupodíleli. Celý náš tým se velmi těší na další kolo Středoevropské ligy, které se uskuteční v lednu v německé Jeně,“ vyhlíží Martin Šorf následující klání.