A to v plné parádě. Nejen, že pořadatelé z TJ Cykloklub Jevíčko opět nachystali pět etap, které dokonale prověří výkonnost mladých cyklistů ze starého kontinentu, ale na oba víkendové dny je nachystána rovněž řada doprovodných akcí pro širokou veřejnost.

Dánové a kdo další?

Ve startovní listině aktuálně figuruje 174 přihlášených účastníků ze čtrnácti států (Česko, Slovensko, Slovinsko, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Srbsko, Chorvatsko, Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Německo, Švédsko a Norsko).

Mezi favority budou bezpochyby patřit Dánové z Herningu, Roskilde a Aarhusu, kteří v posledních letech v Jevíčku velmi často dominují a od roku 2016 se na nejvyšším stupínku pravidelně střídají s českými reprezentanty.

Vzpomínka na loňský ročník:

Jevíčské etapy přinesly úspěch zahraničním cyklistům.
FOTOGALERIE: Storm nebyl k poražení. Dán ovládl jevíčské etapy

A věru, že i letošní startující mají na koho navazovat, vždyť právě na Závodu míru nejmladších startoval svoji hvězdnou kariéru i trojnásobný světový šampión Peter Sagan, jevíčský vítěz z roku 2006.

Po silnicích malohanáckého regionu se v minulosti proháněla řada pozdějších velkých postav českého i zahraničního pelotonu, některé z nich budou k vidění také mezi účastníky souběžně začínajícího italského Gira.

Kopců je více než dost

Menu, které je na peloton letos připraveno, se nijak zásadně neliší od jevíčských zvyklostí.

V pátek 6. května dopoledne je na programu krátký prolog v ulicích Jevíčka. Odpolední první etapa (76 km, start v Moravské Třebové v 16 hodin) nabídne první vážnou porci vrchařských metrů, mimo jiné se cyklistům postaví do cesty známé stoupání do Hartinkova.

V sobotu dopoledne se pojede kritérium na okruhu mezi Velkými Opatovicemi a Jevíčkem (22 km), odpoledne se potom peloton vydá z Úsobrna (16.00) do královské etapy mířící do kopců na pomezí Svitavska, Prostějovska a Blanenska, kde se poperou mimo jiné se šesti vrchařskými prémiemi.

Na závěr přijde v neděli na řadu časovka jednotlivců a historie mnohokrát ukázala, že patnáctikilometrová trasa z Jevíčka do Březiny a zpět dokáže s celkovými výsledky Závodu míru nejmladších pořádně zatočit.

Celkem cyklisté během tří dnů ujedou více než 195 ostrých kilometrů.

Slavnostní vyhlášení výsledků 46. ročníku se uskuteční v neděli po poledni v prostorách Panského dvora v Jevíčku.