Horák získal na východě Čech 34 bodů, když mu celý závodní víkend vyšel na jedničku, což potvrdil ve finálové jízdě. Do vedení se dostal hned po startu a s luxusním náskokem si dojel pro svoje druhé evropské vítězství.

„Poprvé jsem vyhrál ve Španělsku,“ připomněl a pokračoval: „Vyhrát Novou Paku je v našem sportu nejvíc, paráda.“ Zadarmo však triumf nebyl ani náhodou. „Velmi náročný víkend, každá rozjížďka byla těžká. Je to hodně o startu a pak neudělat chybu,“ dodal domácí hrdina.

Negativem byl stav trati, na který si stěžovali téměř všichni závodníci. Velké díry, jedna stopa a téměř nemožnost předjíždět. „Je to obrovská škoda. Myslím, že někteří pořadatelé by si měli sáhnout do svědomí. Vím, že se snaží, ale bohužel. Na druhou stranu i tak je pro mě Paka nejvíc,“ uzavřel Horák.

David Horák nedal ve finále nikomu šanci:

David Horák ovládl v Nové Pace královskou kubaturu Super Buggy. | Video: Deník/Vladimír Machek

Druhý dojel Francouz Robert Theuil a na stupních vítězů je doplnil další Čech Radek Jordák. V čele průběžného pořadí i nadále zůstává Petr Nikodém, jenž byl kvůli poškození vozu až sedmý.

Pytlounová: Nemůžu tomu uvěřit

Velkou radost zaplněné Štikovské rokli udělala i Eliška Pytlounová v Junior Buggy. Ta sice po startu jezdila za Nizozemcem Nathanem Ottinkem, ale boj o prvenství nehodlala vzdát. Nakonec svého soka šťastně předjela, když se Ottink vyhýbal kolizi dvou závodníků vnějškem a česká závodnice to poslala pod ně.

„Pořád tomu nemůžu uvěřit, neskutečný pocit. Prostě sen každého jezdce,“ soukala ze sebe dojatá šampionka. Bronz bral Martin Kolomý.

V šestnáctistovkách kralovali závodníci z Nizozemska. Prvním místem překvapil Mervin Klaassen, druhý dojel jeho krajan Ricardo Otto. Třetí místo bral Václav Kindl.

Buggy 1600 v nizozemské režii:

Překvapivým vítězem divize Buggy 1600 se v Nové Pace stal Nizozemec Mervin Klaassen. | Video: Deník/Vladimír Machek

Kubatura Cross car byla čistě záležitostí zahraničních pilotů. Do finále se totiž nedostal ani jeden český zástupce. Pro zlatý vavřín si přiletěl Valentin Comte, když předčil vedoucího muže průběžného pořadí evropského šampionátu a svého krajana Davida Meata.

Finále Cross car bez české účasti:

Divize Cross car patřila zahraničním jezdcům. Nejrychlejší byl Francouz Valentin Comte. | Video: Deník/Vladimír Machek

Na úplný závěr závodní neděle se jel vložený závod divize Touring Autocross, která již nepatří do seriálu ME. Zde byl nejrychlejší Otakar Výborný před slovenským sokem Marcelem Dleskem a domácím Lukášem Musilem.

VÝSLEDKY ME V AUTOKROSU - NOVÁ PAKA

Super Buggy: 1. Horák, 2. Theuil (Fra.), 3. Jordák. Celkové pořadí: 1. Nikodém 140 bodů, 2. Antony 136 b., 3. Theuil 108 b. Buggy 1600: 1. Klaassen, 2. Otto (oba Niz.) 3. Kindl. Celkové pořadí: 1. Wibbeler (Něm.) 125 b., 2. Florián 118 b., 3. Jaspers (Niz.) 99 b. Junior Buggy: 1. Pytlounová, 2. Ottink (Niz.), 3. Kolomý. Celkové pořadí: 1. Ottink 156 b., 2. Feuillade 135 b., 3. Kolomý 119 b. Cross car: 1. Comte, 2. Meat (oba Fra.), 3. Chinchilla (Špa.). Celkové pořadí: 1. Meat 132 b., 2. Chinchilla 118 b., Vazquez (Špa.) 107 b. Touring Autocross (mimo seriál ME): 1. Výborný, 2. Dlesk (Slove.), 3. Musil.