Nebývá častým jevem, aby se český motokrosař postavil na stupně vítězů v závodu světového šampionátu. O minulém víkendu to v bulharském Troyanu dokázal Martin Michek. Zástupce Orionu Litomyšl – RS Petrol Teamu si ve druhém podniku mistrovství světa v kubatuře MX3 vybojoval vynikající druhé místo.

Michek se po blátivém Řecku dočkal tvrdé a rychlé trati, která mu sedí. „Hodně záleželo na dobrých startech a ty se mi dařily,“ pochvaloval si.

V první rozjížďce dokonce chvíli vedl, avšak poté se přes něho dostal výborně jedoucí Francouz Milko Potisek a první místo už neopustil. Michek však taktickou jízdou udržel za svými zády vítěze úvodního podniku Švýcara Billa.

Ve druhé jízdě znovu nejlépe vyjel Potisek, ale potom ho postihl pád a to byla Michkova šance. „Mohl jsme toho využít, ale Potisek se rychle otřepal a závod stačil vyhrát. Dojel jsem za ním o tři vteřiny,“ litoval Michek. I tak si po deštivé premiéře a devátém místě v Megalopolisu spravil chuť.

„Z mé strany to bylo daleko lepší a těším se na další závody. Ještě jich bude osm a všechno je otevřené,“ věří Michek, že naplní svoje vysoké ambice.

Spokojen byl také manažer Petr Kovář, který byl rád, že si Michek konečně zazávodil jinak než na blátě. „Úplně skvělé by bylo, kdyby druhou jízdu a celý závod vyhrál. Důležité je, že se psychicky srovnal po blátivých závodech zkraje sezony,“ poznamenal Kovář.

Rostoucí formu by měli jak Michek, tak Petr Bartoš, který velmi solidně zahájil mistrovství Evropy ve třídy Open, prodat také v domácím seriálu, který letos nově ponese název LR Cosmetic ADOS Cup. V jeho prvním díle se tuzemská motokrosová špička představí 8. května v Pacově. „Forma našich jezdců je nadějná, takže věřím v dobré výsledky,“ řekl manažer Kovář.

Výsledky – 2. závod MS třídy MX3 – 1. jízda: 1. Potisek (Fr., Honda), 2. Michek (ČR, KTM), 3. Bill (Švýc., Honda), 4. Žerava (ČR, Honda), 5. Kragelj (Slovin., Yamaha). 2. jízda: 1. Potisek, 2. Michek, 3. Bill, 4. Paršin (Rus., Honda), 5. Pyrhonen (Fin., Honda). Celkové pořadí: 1. Potisek (50 bodů), 2. Michek (44), 3. Bill (40), 4. Žerava (33), 5. Paršin (32). Klasifikace MS po 2. závodu: 1. Potisek (68), 2. Bill (65), 3. Michek (56), 4. Paršin (54), 5. Maddi (It., KTM, 46), 6. Pyrhonen (46).

V kalendáři měly nyní následovat tři závody v Argentině, Chile a Brazílii. Jihoamerická anabáze ovšem byla nakonec zrušena, takže se třetí díl seriálu uskuteční až v červnu ve finském Vantaa.

(rh, kov)