Milan Engel je nadále na 23. příčce, v úterý nepříjemně spadl. Skvělý výkon podal Dušen Drdaj, který zajel 22. nejrychlejší čas a byl opět druhým nejlepším nováčkem v etapě. Martin Prokeš drží 44. místo v průběžném pořadí.

V deváté etapě čekaly na jezdce snad všechny možné povrchy, které může Saudská Arábie nabídnout. Písek s duny opět střídaly skály a kameny. „Těch 435 kilometrů stálo opravdu hodně sil. Víc, než jsem si myslel. Nejede se mi s velkou radostí, spíše závodím sám se sebou a tak, abychom to dotáhli na cílovou rampu,“ hlásil v cíli Michek. Ihned po dojezdu šel spát a vzal si prášky.

„Martin byl v medical centru, bohužel nějaká nemoc prolétla i naším bivakem. Probíhá to tak, že přijdete o hlas, pak následuje bolest kloubů a únava celkově. Je potřeba, aby zabraly prášky. Rovněž bude muset spát odděleně, aby nenakazil další jezdce,“ vysvětloval týmový šéf Ervín Krajčovič. V podvečer po probuzení se Michkův stav moc nezlepšil, nemoc ho stále trápí. „Lítá tady virus a včera večer mě to skolilo. Chtěl bych si to hrozně moc užívat, tu jízdu, ale nejde to. Drží mě nad vodou fanoušci a fakt, že mám nakročeno na dobrý výsledek. Budu stále bojovat.“

Odkud se asi odrazil kotouč po ráně Tadeáše Jakubce? Rozhodčí nakonec určili, že zevnitř branky.
GLOSA: Byl to gól, nebo nebyl? Rozhodčí je v krajské lize někdy bezmocný

Zdravý je naopak Milan Engel, který ale měl na trati během úterka problémy. „Etapa vedla v písku, nebylo to až tak rozbité, spíše se jednalo o pláně. Navigace byla těžká a asi na stém kilometru mi přestal jít přepínač na roadbook, což situaci zhoršilo,“ popisoval Engel, který v úterý skončil na 24. místě s odstupem 43 minut. A to i po těžkém pádu. „Přihodil se mi na 180. kilometru, trochu jsem tam vypnul. Poté zvolnil, měl rozhozenou hlavu. Po tankovačce jsem se dal dohromady. Jsem rád, že jsem to dojel. Po tom pádu se mi nechtělo vůbec vstávat ze země. A bál se, že s motorkou něco je. Nakonec já a motorka jsme v pořádku.“

Naopak svižný výkon předvedl Dušan Drdaj, pražský jezdec a nováček Dakaru. „Jelo se mi v pohodě, i když ráno na přejezdu byla velká zima. Jel jsem celou dobu sám, nikdo mi nebránil. Byly tam snad všechny povrchy, co Dakar může nabídnout. Místy to bylo nebezpečné, někdy hodně rychlé. Užil jsem si to,“ hlásil Drdaj z cíle deváté etapy. Na nejrychlejšího ztratil 30 minut, v celkovém pořadí je ale vzadu kvůli nedokončení dvou etap.

Rallye Dakar, 9. etapa:
Martin Michek: 18. místo (celkové pořadí: 10., ztráta 2:20 hod.).
Milan Engel: 24. místo (celkové pořadí: 23., ztráta 6:10 hod.).
Martin Prokeš: 48. místo (celkové pořadí: 44., ztráta 12:30 hod.).
Dušan Drdaj: 22. místo (celkové pořadí: 97., ztráta 66:26 min.).
Jaromír Romančík: nestartoval.

(z tiskové zprávy)