Nedaleko Uničova se jel finálový podnik letošního seriálu Buksa/ADOS Motokros 2012 – mezinárodního mistrovství ČR pořádaného Autoklubem ČR.

Mistrovský závod přivítala tato trať po dvanácti letech, ale veškeré úsilí pořadatelů zhatilo počasí. Po celou neděli od rána intenzivně pršelo a vlastně ani na minutu nepřestalo.

To se podepsalo jak na divácké návštěvě, tak i na startovním poli, takže nakonec bodoval prakticky každý, kdo se postavil na rošt. Ten totiž nebyl ani v jedné třídě zaplněn.

Hlídal si obhajobu

Ve třídě MX3 stačilo Martinu Michkovi z Orionu Litomyšl – RS Petrol Teamu k obhajobě loňského primátu „dojet s prstem v nose". Jel opravdu na jistotu, v poklidu si dojel na třetí místo a v cíli první jízdy vítězoslavně mával rukou z radosti z dalšího titulu mistra.

Týmový kolega Petr Bartoš zajel do depa hned po prvním kole, kdy stihl dvakrát spadnout, a na stupních vítězů laškoval, že tolik cen za objeté necelé dva okruhy v životě nedostal. Mistrovské stříbro mu nicméně patří plným právem.

Druhý v Dlouhé Loučce dojel Michal Kadleček z týmu KRTZ IV. v AČR a vítězem se stal překvapivě Francouz Florent Richier z Osička MX Teamu, od kterého se na blátě tolik neočekávalo, ale po vynikajícím start nedal nikomu ze soupeřů naději. Na bronz v celkové klasifikaci českého šampionátu ovšem nedosáhl, ten si udržel v cíli druhý Kadleček.

Martin Michek je tedy opět mezinárodním mistrem České republiky. Naprosto zaslouženě, protože jasně dominoval, možná by však sám uvítal těžší soupeření. Sobě rovného rivala měl totiž jen ve Florentu Richierovi, který se ovšem nezúčastnil všech rozjížděk a měl často i technické problémy.

Ve třídě MX2 si titul bezpečně pohlídal Marek Sukup, ale vítězem se v Dlouhé Loučce stal František Smola. Ten se vrátil po dvou letech z USA, kde trénoval a závodil, angažoval ho Orion Litomyšl – RS Petrol Team a jezdec se mu odměnil nejlepším způsobem – vítězstvím a ziskem 25 bodů.

„Nepodařilo se mi optimálně odstartovat, hned za první zatáčkou jsem se ale nenechal vyvézt a soupeře jsem podjel vnitřkem. Vytvořil jsem si docela slušný náskok a ten se mi hodil, protože když mi ukazovali dvě kola do cíle, tak jsem si krásně ustlal do bláta. Naštěstí jsem se ale zmobilizoval dříve, než mě stačil předjet, a ta poslední kola jsem si vedení udržel," vyjádřil se Smola.

Kvalitní družstvo

Nic více než první jízdy všech tříd nebylo v Dlouhé Loučce k vidění. Druhé totiž byly na požadavek jezdců zrušeny, takže to dopadlo jako v létě v Přerově. Tam bylo moc prachu, teď moc vody. Bojkot dvou rozjížděk během jedné sezony, to český motokros nepamatuje.

Bývalí skvělí závodníci minulosti, vítězové ze světových podniků, kteří se dodnes rádi jezdí na svoje nástupce dívat, nad něčím takovým jen kroutí hlavami. Ani není divu.

Domácí sezonu motokrosu pod Autoklubem ČR uzavře v neděli 14. října mezinárodní mistrovství družstev, jehož dějištěm bude Stříbro. Orion Litomyšl vyšle do boje sestavu Michek, Bartoš, Smola a ta bude mít ty nejvyšší ambice, byť konkurence bude silná.

(ez, rh)

Konečné výsledky seriálu Buksa/ADOS Motokros 2012

Kubatura MX3

1. Martin Michek 326

2. Petr Bartoš 265

3. Michal Kadleček 221

4. Florent Richier 211

5. Michal Votroubek 208

6. Jiří Čepelák 198

Kubatura MX2

1. Marek Sukup 308

2. Milan Špičák 267

3. Bence Szvoboda 245

Veterán

1. Miroslav Kučírek 369

2. Michal Baborovský 334

3. Petr Dokoupil 292

Veterán nad 50 let

1. Jaroslav Potůček 336

2. Miroslav Štaud 271

3. Zdeněk Velký 226