Ani tento podnik neporušil letošní tradicí a jméno vítěze bylo tím pádem opět jiné než v předcházejících závodech.

Cyklomanská úroveň zkrátka nabírá na obrátkách, s náročností se zvyšuje prestiž. Platí, co prorokoval na úvod seriálu jeho loňský vítěz: „Čekejte v každém závodu jiného šampióna." V současnosti to opravdu není o univerzálech, ale o specialistech na dané disciplíny.

Náskok na kole

Mohlo by se zdát, že dvousetmetrová plavecká část a případná minutová ztráta slabších plavců mnoho paseky nemůže pro pořadí nadělat. Ale ono to tak není. „Do cyklistické části startují nejprve juniorské kategorie, veteráni a ženy, takže trvá klidně šest kilometrů, než dojedete největší soupeře," upozorňuje na záludnosti zkušený domácí matador Petr Štěpař.

Právě jemu se na kole podařilo sjet dva z favoritů Němčíka a Rottera (vloni druhého a třetího v cíli). Vzniklá trojice si potom vzornou spoluprací vytvořila více než minutový náskok před dalšími skupinkami. „Jen škoda, že jsem v jednom kopečku mírně zaostal, pak se už nedala ztráta dohnat," podotkl Štěpař, jemuž zůstávala coby bývalému duatlonistovi ještě naděje v běhu. „Jenomže mladší soupeři se velmi zlepšili, takže i můj super výkon byl na ně málo," uznal nakonec třetí Štěpař. Michal Rotter v závěru utekl také Martinu Němčíkovi a zaslouženě triumfoval.

Papírák, v němž jsou distance jednotlivých disciplín upraveny tak, aby se mohl zúčastnit každý „hobbík", zdařile oslavil půlkulaté jubileum. Na patnáctém ročníku startoval historicky nejvyšší počet závodníků a to bylo při termínové shodě s konáním podobného podniku v Litomyšli a cyklistického závodu v Jevíčku potěšitelné. Klání mělo i mezinárodní rozměr, ve startovní listině byli dva Nizozemci a jeden Ukrajinec.

A ještě hrstka zajímavostí z letošního Papermana. Kulisa plaveckého měření sil před tisícovkou návštěvníků v aquaparku byla pro všechny triatlonisty podněcující. Plná třetina z elitní patnáctky v cíli byli junioři. Do „desítky" se vešlo trio z klanu Rotterových. Padesátka účastníků zvládla závod do hodiny. Zakladatel tohoto typu klání v Moravské Třebové, Petr Štěpař, byl viditelně spokojen. Totéž konstatovali i organizátoři doprovodného Cyklománka, jimž to prý prozradily oči třicítky závodících dětí.

Favorit je zřejmý

Pohled na průběžné výsledky seriálu zřetelně favorizuje posledního vítěze Michala Rottera jako největšího kandidáta na cyklomanský titul. Kromě slibného náskoku totiž zbývají čtyři poslední podniky, které umí (vloni skončil nejhůře pátý na každém z nich). Při naplňovaném trendu „každý závod, jiný vítěz" mu právě tato okolnost při stabilitě formy hraje do noty. Sám je zdrženlivější: „Stát se může cokoliv, sport je zrádný. Doležel, Štěpař ani Kadidlo ještě nehodili flintu do žita."

Lze rovněž předpokládat, že o důležité body připraví v posledních závodech domácí matadory i přespolní sportovci. A dobrou příležitost k tomu budou mít hned v sobotu 23. srpna, kdy se uskuteční kunčinský duatlon zvaný Powerman.

Z výsledků

Absolutní pořadí: 1. Michal Rotter (CK Slovan Moravská Třebová) 40:52, 2. Martin Němčík (Focus Cykloněmčík) 41:28, 3. Petr Štěpař (CK Čerti Kunčina) 41:56, 4. Martin Kobelka (Moravská Třebová) 42:39, 5. Martin Lipenský (Iscarex Česká Třebová) 42:54, 6. Michal Rotter ml. (SKP Duha Lanškroun) 43:45, 7. Jan Schneider (Čerti CK Kunčina) 44:16, 8. Karel Urbášek (Linhartice) 44:28, 9. Jiří Kadidlo (CK Slovan Moravská Třebová) 44:30, 10. Aneta Rotterová (SKP Duha Fort Lanškroun) 45:04.

Vítězové jednotlivých kategorií 

M1: Martin Němčík. M2: Michal Rotter. M3: Petr Štěpař. M4: Stanislav Petraš (Cyklo Profi Holice) 47:15. J: Martin Kobelka. Z1: Ladislava Třasáková (Cyklo Profi Holice) 46:01. Z2: Bedřiška Schneiderová (Čerti Kunčina) 49:23. ZJ: Aneta Rotterová.

(mt)