Městská sportovní hala hostila v sobotu nejlepší stolní tenisty z Pardubického kraje. Znovu po roce se zde sešli reprezentanti čtyř okresů, aby bojovali o přebornické tituly mezi jednotlivci. Nás samozřejmě zajímaly výkony a výsledky hráčů ze Svitavska.

Derby pro Špinara

Do dvouhry mužů nastupovaly čtyři desítky hráčů, rovná čtvrtina z našeho okresu. Z I. stupně, tedy skupin, se nedostal pouze Jakub Ertl (Slovan Moravská Třebová), všichni další hráči prošli do vyřazovacího pavouka, když Jaroslav Špinar (Jiskra Litomyšl) byl nasazen do druhého kola.

První kolo v hlavní soutěži znamenalo konečnou pro Ivo Přichystala (Slovan Moravská Třebová), který podlehl v pěti setech Koubkovi (Jiskra Holice). Neuspěli ani jeho oddíloví kolegové: Patrik Zítka nestačil na ústeckého veterána Štefana Čopiana (0:3) a neprosadil se ani zkušený Jaroslava Maděra, nad jehož síly byl v páté sadě Martin Mádlo (Ji. Holice). Výčet vyřazených doplňuje Zdeněk Moravec (TJ Svitavy) podlehnuvší 1:3 Rohlíkovi (Sokol Chrudim). Naopak postup si zajistili Milan Mrva (Slovan Mor. Třebová, 3:0 nad Stehlíkem ze Sokola Chrudim), další Třebovák Miloš Kalandra (také 3:0 nad Foltýnem z Liney Chrudim) a domácí dvojice Jiří Táborský (3:1 nad Zajíčkem z Holic) a Tomáš Křepelka (hladce 3:0 nad Daleckým z Hlinska).

Ve druhém kole skončil Mrva na pálce pozdějšího vítěze Jelínka z Holic (0:3). Jedno z nejhezčích utkání celých přeborů spolu sehráli Kalandra s Táborským. Třebovský hráč měl dlouho navrch, ve čtvrtém setu měl tři mečboly, ale všechny promarnil a v páté sadě se projevily třetiligové zkušenosti. Oddílové derby J. Špinar – T. Křepelka, to bylo také pětisetové pochutnání, druhý jmenovaný vedl v rozhodující sadě 8:2, jenže ani to mu nestačilo, závěrečné míčky pokazil a dál šel Špinar.

Čtvrtfinále, to byla „stopka“ pro oba zbývající hráče v pavouku. Jaroslav Špinar narazil na asi největší překvapení turnaje, skvěle hrajícího Mikuleckého (US Choceň), po prohraném prvním setu 14:16 už nenašel herní rytmus, příliš chyboval a podlehl 0:3. Ani Jiří Táborský domácí příznivce nepotěšil, Jelínkovi sice sebral jeden set, ale jinak zaostával. Třetiligoví hráči Jiskry tak nepostoupili do bojů o medaile, což nelze hodnotit jinak než jako zklamání, už proto, že je vyřadili soupeři z divize nebo krajské soutěže.

Ve dvouhře žen se přesně před rokem radovala z titulu Marta Lněničková, po rozpuštění prvoligového týmu z Litomyšle se však zázraky čekat nedaly. Domácí barvy reprezentovala čtveřice Lucie Syrová, Vlasta Syrová, Martina Krátká a Diana Bednárová, žádné z nich se však nepodařilo postoupit ani ze základní skupiny do finálové části, jíž plně ovládly hráčky z Ústecka na čele s Lucií Javůrkovou.

V deblech lépe

Finálovou účast si Svitavsko připsalo až ve čtyřhře mužů díky Jiřímu Táborskému. Ve dvojici s Mikuleckým ovšem podlehli holickému páru favoritů Souček – Jelínek. Táborský přidal i bronz v mixu s domácí Lucií Syrovou, jejíž maminka Vlasta si smíšenou čtyřhru zahrála s dvojnásobným přeborníkem kraje Jelínkem a také získala bronz.

Konkurenti ze singlu Špinar s Křepelkou v deblu spojili síly a díky postupu do semifinále nevyšli naprázdno. Ještě zmiňme vyřazené čtvrtfinalisty, kterým k medaili chybělo jediné vítězství: mezi muži Ertl, Zítka (M. Třebová), ženy V. Syrová, Krátká a Bednárová, L. Syrová, mixy Moravcová, Zítka a Krátká, Moravec.

ROZHOVOR

K úspěchu chybělo rovněž více štěstí při losu

S nadhledem sledoval dění na devíti stolech v městské hale předseda krajského svazu stolního tenisu KAREL ŠTARMAN. V průběhu turnaje zvládl několik rolí, od hlavního rozhodčího po předávání diplomů a medailí, na závěr nám poté shrnul svoje dojmy z odehraných soubojů.

Jak hodnotíte letošní krajské přebory mužů a žen, co se kvality a konečných výsledků týče? Zaznamenal jste nějaká překvapení?
Úroveň byla podle mého soudu docela dobrá. Zaplať Bůh, že se podařilo sehnat čtyřicet hráčů v kategorii mužů a šestnáct žen. Výsledková překvapení? V singlu určitě oba bronzoví v pořadí Jan Mikulecký a Pavel Šindelář, ve čtyřhrách bych znovu zopakoval stejná jména.

Co byste řekl k vystoupení hráčů ze Svitavska, kteří se ve dvouhrách nedostali ani do semifinále a tím pádem nezískali singlové medaile?
Na to, kolik tady bylo stolních tenistů z našeho regionu, přesně deset mužů, se jich do finálového pavouka dostalo hned devět, což pokládám za velice pěkné. Tam byla trochu smůla na los, když třeba Špinar šel už ve druhém kole proti Křepelkovi. Je to zkrátka jednorázová akce, tím pádem ti šťastnější vyhrávají a naši hráči to tentokrát nebyli.

Tituly krajských přeborníků (Michal Jelínek z Holic a Lucie Javůrková z Ústí nad Orlicí) jsou podle vašeho mínění ve správných rukou?
Doufám, jinak bych jim to nedal… Určitě si to zasloužili, Michal Jelínek je dlouhodobě hráč ligové úrovně. Co se týče holek, tam je úroveň přece jen nižší, než bychom si představovali, ale z toho, co tu máme, titul v pravých rukou je.