Dlouho, velmi dlouho neviděli svitavští fanoušci od svých basketbalistů takový zápas, jakým byl ten sobotní proti USK Praha. Ve vynikající atmosféře získali domácí dva nesmírně důležité body, které jim výrazně přiblížily možnost, že se vyhnou nevyzpytatelné baráži. Vítězství v Ústí nad Labem však je nadále nutností.

Qanto Tuři Svitavy – USK Praha 90:82 (20:18, 41:40, 63:60). Body: Mróz 27, Deloach 17, Moravec 17, Macela 12, Miloš 9, Harčár 8 – Meno 18, Cvek 13, Šotnar 12, Slavík 11, Vocetka 11, Votroubek 8, Mareš 6, Fait 3. Rozhodčí: Hruša, Kučera, Večeřa. Fauly: 18:17. Pět chyb: 40. Deloach – 38. Meno. Trestné hody: 21/14 – 12/9. Doskoky: 26:37. Trojky: 10:11. Diváci: 600. Nejlepší hráč zápasu: Luboš Moravec (Svitavy).

Turům parádně vyšel začátek, během krátkého úseku si vypracovali vedení 14:4 a, byť o tento náskok záhy přišli, tak se přesvědčili, že mohou s Pražany hrát vyrovnanou partii. Tomu odpovídalo i skóre 20:18 po úvodní desetiminutovce.

Vstup do druhé čtvrtiny vyšel hráčům USK, kteří těžili ze své převahy pod košem a hlavně ze hry Borise Mena. Dokázali uniknout na 24:31, ale dál je Tuři nepustili. Naopak, sami svoje manko rychle zlikvidovali a do kabin šli dokonce ze vlastního vedení (41:40).

Dramatická bitva pokračovala i ve třetí čtvrtině, když se ani jednomu z rivalů nepovedl výraznější trhák. Tuři byli lehce napřed, ale hosté se drželi neustále v kontaktu a koncovka slibovala velké drama.

To také přišlo. USK nejprve několika lehkými koši otočil vývoj (68:70), ale necelé čtyři minuty před koncem se začínalo vlastně znovu (74:74).

A pak začala závěrečná trojkopalba.

Otevřel ji nejprve Miloš (77:74), pokračoval Macela (80:76), ale hosté měli Šotnara a ten se za tři body trefil dvakrát a minutu a půl před koncem snižoval stav na 84:82.

Mezitím se ovšem odehrála jedna z klíčových situací zápasu, kdy Meno popáté fauloval, musel povinně střídat a síla hostů pod košem byla značně otupena. Střele Deloache „za tři", a to velmi těžké, by ale ani exsvitavská hvězda zřejmě zabránit nemohla (87:82).

Poslední minutu si domácí s přehledem pohlídali a, na rozdíl od řady předešlých utkání, v koncovce nezaváhali. Razítko na zaslouženou výhru s cenou zlata dal, jak jinak než krásnou trojkou, kapitán Miloš.

„Hráči k utkání přistoupili velmi dobře a odvážně, což nám v minulých zápasech chybělo, ale tentokrát ne. Byli jsme odvážní směrem ke koši, nebáli jsme se občas zariskovat a přineslo to efekt," ocenil trenér Turů Lubomír Růžička.

„Štěstí se přikloní k tomu, kdo chce a my opravdu chtěli tohle utkání už kvůli skvělým fanouškům zvládnout a ukázat všem, že družstvo má morálku a má v sobě týmový duch. Tvrdá tréninková píle se hráčům vrátila v podobě vítězství, které sice může být Pyrrhovo, ale věřím, že do posledního duelu v Ústí nad Labem dáme zbytky veškeré energie a sil," dodal svitavský lodivod.

„Jsem dost zklamaný z toho, jak jsme hráli. Měli jsme problémy v obraně, darovali jsme soupeři dvanáct, čtrnáct laciných bodů, protože jsme nekomunikovali. Měli jsme i příliš mnoho ztrát. I tak jsme měli šanci zápas vyhrát, ale venku se musí hrát mnohem lépe a daleko koncentrovaněji," nelíbil se výkon trenérovi USK Kennethu Scalabronimu.

Další výsledky Mattoni NBL – skupina A2 – 13. kolo: Opava – Ústí nad Labem 82:71, Levice – Jindřichův Hradec 101:61.

Pořadí: 1. Levice (57), 2. USK Praha (51), 3. Opava (49), 4. Chomutov (48), 5. Svitavy (46), 6. Jindřichův Hradec (45), 7. Ústí nad Labem (45).