Diváci stáli v převážně většině na straně Pražanů, jejichž dres oblékli dva odchovanci domácího klubu L. Kotas a L. Moravec, ale ani jejich podpora k překvapení nepomohla. Ligový lídr z Nymburka nezaváhal.

USK Praha – ČEZ Basketball Nymburk 75:86 (13:22, 22:28, 14:22, 26:14)

Body: Hamm 16, Satoranský 12, Kotas 10, Platt a Vocetka 9, Vukotič a Rerko 5, Marko 4. Hruban 3, Slavík 2 – Gray 19, Křemen 16, Sokolovský a Jagodnik 12, Slezák 8, Lee 7, Benda a Schilb 4, Nečas a Tomaszek 2

Rozhodčí: Macela, Galajda, Kittlerová. Fauly: 9:14. Trestné hody: 5/10:6/7. Diváci: 620. Nejlepší hráč: Tomáš Satoranský (USK Praha).

Nymburský favorit si začal od samotného úvodu budovat bezpečný náskok, a to zejména zásluhou přesnější střelby. V tomto duchu pak pokračoval zápas po tři čtvrtiny, nejvíce zazářil nymburský Justin Gray, autor pěti trojek. V dresu USK se nejlépe prosazovali Hamm a úspěšný trojkař Vocetka, i tak to po třiceti minutách bylo již o 23 bodů.

V poslední desetiminutovce hosté pod dojmem poklidného vedení polevili, hráči USK se začali důrazně prosazovat pod soupeřovým košem a korigovali porážku na konečných přijatelných 11 bodů, když v zakončení se blýsknul jeden z největších současných talentů českého basketbalu, osmnáctiletý Tomáš Satoranský.

Výhra Nymburka byla zcela zasloužená, ale tým USK nepropadl a publikum mohutně tleskalo Lukáši Kotasovi, který strávil na palubovce nejvíce času ze všech basketbalistů (bezmála 37 minut). Jeho spoluhráče Satoranského zvolili trenéři Muli Katzurin (Nymburk) a Ken Scalabroni (USK) nejlepším hráčem střetnutí.

Utkání splnilo účel

„Gratuluji Nymburku k vítězství. Ve třetí čtvrtině nebylo pochyb o tom, kdo vyhraje. Soupeři se dařila střelba a bez debat ukázal, že je nejlepším týmem Mattoni NBL. My jsme ale v poslední čtvrtině nechtěli jen tak běhat tam a zpátky po hřišti. Potěšilo mě, že jsme hráli s velkým nasazením až do konce, což se projevilo i na výsledku. Pokračujeme dál v boji o play off a příští zápas asi bude ještě daleko těžší, protože hrajeme na půdě Poděbrad, což je náš přímý konkurent,“ řekl k zápasu kouč pražského mužstva Kenneth Scalabroni.

Jeho protějšek Muli Katzurin doplnil: „Vyhráli jsme a to je nejdůležitější. Odehráli jsme velmi dobré tři čtvrtiny, za tu poslední mohu vzít vinu na sebe, chtěl jsem dát minuty všem hráčům, takže jsme neměli dobrou sestavu. Musím ale ocenit úsilí mladého týmu USK a také svého kolegu, jenž ho přiměl hrát s nasazením.“

„Jsem moc rád, že jsem si mohl zahrát ligový zápas doma. Snažili jsme se předvést divákům maximum a ti nás odměnili super prostředím, za což jim moc děkuji,“ poznamenal svitavský odchovanec a kapitán USK Lukáš Kotas. A jeho protějšek a kapitán národního celku Ladislav Sokolovský byl ve Svitavách rovněž spokojen. „Atmosféra zde byla výborná, publikum skvělé, velmi se mi tady líbilo.“

V krátké neformální besedě, jež následovala ihned po skončení utkání, chválil Sokolovský svého spoluhráče z reprezentačního mužstva L. Kotase. „Je to vycházející hvězda českého basketbalu, v USK se úžasně vyhrál. Má přes sebou velkou budoucnost, věřím, že českému basketbalu hodně pomůže,“ míní Ladislav Sokolovský.

Duel, který měl v první řadě propagovat basketbal a nejvyšší českou soutěž, svůj účel bezesporu naplnil, diváci odcházeli ze svitavské haly jistě spokojeni. Sympatický výkon vysokoškoláků ale zasluhuje v každém případě uznání. S mikrofonem provázel basketbalovým svátkem svitavský matador Jindřich Svojanovský a ten na závěr vyjádřil přání. „Věřím, že se ve Svitavách na basketbale brzy zase sejdeme. Buď na podobné akci, nebo na ligových zápasech svitavských týmů.“