Předposlední vystoupení v nadstavbové skupiny A2 Mattoni NBL zavedlo svitavské Tury na palubovku nejhoršího účastníka soutěže. Roli favorita v Opavě splnili a dali zapomenout na krutý sobotní krach proti Chomutovu. Právě Levharti je na dálku také potěšili, jelikož prohráli v Plzni a Svitavští tak mají deváté místo ve svých rukou.

BK Breda & Weinstein Opava – Tuři Svitavy 66:75 (14:23, 28:38, 44:60). Body: Dokoupil 15, Strnisko 11, Klečka 10, Blažek 8, Dihel 7, Šiřina 6, Vaňák 4, Galata 3, Vlček 2 – Mróz 25, Meno 16, Deloach 8, Moravec 7, Macela 6, Teplý 5, Harčár 4, Kramný 4. Rozhodčí: Paulík, Komprs, Matějek. Fauly: 23:23. Pět chyb: Mróz. Trestné hody: 18/14 – 22/13. Trojky: 4:2. Doskoky: 39:38. Diváci: 200. Hráč zápasu: Pawel Mróz.

Kvůli dopravní nehodě na dálnici začal středeční basketbal v Opavě s hodinovým zpožděním, protože se čekalo na rozhodčí. Hráči Svitav od prvních minut šlapali jako hodinky a na svoje konto si připsali sedmnácté vítězství v letošním ročníku Mattonky.

Opavští nastoupili do utkání bez chorvatských akvizic. Vedle Gudelje, kterému byla předčasně ukončena smlouva, chyběl i jeho krajan Kolovrat. Svitavští trenéři naopak stále postrádali zraněného Horáka a hrát nemohl ani Špaček.

Tuři už v první čtvrtině potvrzovali, že hodlají napravit selhání s Chomutovem. Hned během prvních deseti minut si vytvořili devítibodový náskok. Silní byli pod košem, kde je nebyl schopný zastavit ani opavský obr Miklóšik.

Ve druhém hracím období sice vyprodukovali domácí hráči některé světlé momenty, jako v případě trojky Dokoupila, jenže takových chvil bylo málo. V poločase vedla družina Tomáše Pětivlase o deset bodů.

Na začátku druhého poločasu měly Svitavy šňůru sedmi bodů v řadě a když ve 26. minutě zaznamenal neudržitelný Pawel Mróz koš s faulem, byli hosté ještě více na koni.

Jejich odstup se přehoupl přes dvacet bodů, ale ke konci prostřídali klíčové hráče a Opava toho v závěrečných minutách využila ke korekci skóre. Chomutov se ovšem neopakoval a Tuři si vítězství pohlídali.

„Na hráčích byla vidět velká snaha odčinit výpadek z posledního zápasu, který jsme ztratili v posledních dvou minutách. Hlavní náskok jsme si udělali v první čtvrtině, dobře jsme se připravili na opavskou zónu, kterou se nám dařilo rozebírat,“ pochvaloval si trenér Svitav Tomáš Pětivlas.

„Náš výkon byl lepší než proti Levicím. I přes porážku jsem na naší hře našel pozitiva. Některé úseky byly dobré, a to hlavně, když hráli mladí, jako třeba Vlček,“ řekl k utkání kouč Opavy David Klapetek.

Není bez zajímavosti, že mužem zápasu byl vybrán Pawel Mróz, autor 25 bodů, který totálně opanoval podkošový prostor. Jaká škoda, že se mu podobně nedařilo proti Chomutovu, kdy byl jenom stínem hrdiny opavského střetnutí.

Poslední nadstavbový duel sehraji Tuři v sobotu od 18 hodin proti Plzni. Pokud vyhrají, skončí v tabulce devátí a v předkole vyzvou Levice. Hrálo by se ve středu 4. dubna na Slovensku, v sobotu ve Svitavách a případně další středu v Levicích. Jestliže by Svitavy klesly na místo desáté, čekala by je v play off Ostrava.