Podruhé během tří dnů se v nejvyšší soutěži postavili proti sobě basketbalisté Svitav a Levic. V pondělní předehrávce 26. kola to však byla naprosto jiná „káva" než v sobotu na Slovensku. Zápasu tentokrát jasně vládli Tuři, oplatili soupeři porážku i s úroky a připsali si na konto tolik potřebné čtvrté vítězství.

Qanto Tuři Svitavy – Astrum Levice 91:75 (26:18, 47:35, 71:55). Body: Macela 25, Miloš 19, Deloach 18, Sedlák 8, Harčár 6, Leško 5, Teplý 4, Šindelář 4, Jelínek 2 – Marchyn 18, Nuhanovič 13, Kyles 12, Simmons 10, Pane 6, Vojtek 6, Sýkora 3, Lehman 3, Mrviš 3, Bukovič 1. Rozhodčí: Matějek, Kapl, Holubek. Fauly: 28:31. Pět chyb: 31. Pane, 35. Nuhanovič, 36. Kyles. Trestné hody: 35/26 – 24/14. Trojky: 11:3. Doskoky: 32:34. Čtvrtiny: 26:18, 21:17, 24:20, 20:20. Diváci: 350. Nejlepší hráč utkání: Macela (Svitavy).

Utkání začalo trojkami (Miloš – Marchyn), to ovšem bylo naposledy, kdy bylo skóre vyrovnané. Od stavu 4:3 po trestném hodu Sedláka vedli pouze Tuři. Už po první třetině se jejich náskok vyšplhal na osm bodů a právě šestky na tom měly značnou zásluhu. Hosté totiž hodně faulovali a domácí je za to trestali, za prvních deset minut proměnili dvanáct šestek.

Ve druhé čtvrtině se k tomu přidaly trojky. Nejprve se dvakrát z této vzdálenosti trefil Deloach a před poločasem se začal roztáčet stroj jménem Macela. Poločasový náskok dvanácti bodů a hlavně obraz hry, kdy Tuři byli lepším týmem, to vše vypadalo velmi slibně.

Po změně stran domácí pokračovali v soustředěném výkonu a soupeři prakticky nedali naději na návrat do zápasu. K tomu došlo možná jedinkrát, když pro trojce Marchyna Levice snížily na 49:40, ale Miloš ihned odpověděl dvěma trojkami a náskok Turů začal znovu narůstat.

Po třech čtvrtinách to bylo o 16 bodů a v posledním hracím období si domácí dění na palubovce v poklidu kontrolovali. Prim hrál Macela, kterému do koše padalo všechno, co hodil, mimo jiné i trojka s faulem. Domácí rozehrávač se mohl pochlubit trestnými hody 10/10, trojkami 3/3 a celkovou užitečností 31.

V zápase se vyfaulovali tři hráči Levic, celkem v něm bylo odpískáno 59 osobních chyb a domácí házeli 35 šestek.

Řekli po utkání

Lubomír Růžička, trenér Qanto Tuři Svitavy: Pro nás to je velmi cenné vítězství proti silnému soupeři, i když jeho sestava byla okleštěná kvůli zraněním. Na to se ale historie ptát nebude. Už v Levicích byly náznaky, že bychom s nimi doma mohli uspět, na nedělním tréninku tomu hráči věřili a šli za vítězstvím po celých čtyřicet minut. Na naší straně byla nejenom bojovnost, ale myslím, že jsme na útočné polovině byli mnohem chytřejší než protivník, dobře jsme četli hru a trestali jeho chyby. Výhru bych nepřeceňoval, ale ani nepodceňoval. Dodá nám energii do další práce. Jsem rád, že z dvojzápasu s Levicemi máme jedno vítězství.

Andrej Červenka, asistent trenéra Astrum Levice: V první řadě chci pogratulovat soupeři k vítězství a k velmi dobrému výkonu. My jsme nedokázali zastavit trojkovou střelbu Svitav a pokrýt jejich výborné střelce. Tam je třeba hledat příčiny neúspěchu. Úplně jsme vyhořeli v obraně a z toho potom plynula rovněž naše nervozita na útočné polovině.

Další program Turů

V pátek 30. listopadu od 20 hodin hostí Svitavy mistrovský Nymburk. V dalším dějství pak zajíždějí na palubovku Opavy.