Sezona číslo tři začíná pro svitavské Tury. Také jich se dotkla úsporná opatření, ale rádi by minimálně zopakovali loňskou účast v předkole play off. Nový hlavní trenér LUBOMÍR RŮŽIČKA, který povýšil z postu asistenta, je v šestadvaceti letech nejmladším koučem v Mattoni NBL.

Máte za sebou přípravné období. Jak jste s tím, co jste za uplynulé dva měsíce zvládli, spokojen?

První část přípravy byla zaměřena na nabírání kondice. Zvolili jsme model, aby bylo všechno směřováno na basketbal. Soustředili jsme se na rozvoj výbušnosti a reakční síly. Nemá cenu běhat kilometry kolem rybníka. Hráči přišli individuálně připraveni podle svých plánů a byl jsem s tím velmi spokojen. Tato fáze se odehrávala pod vedením Pavla Miloše. Já jsem byl se slovenskou reprezentací jako asistent trenéra, ale do Svitav jsem jezdil.

Úvodní přípravné duely končily vysokými porážkami s protivníky zvučných jmen. Proč jste zvolili zrovna takové?

Ze začátku jsme do zápasů šli bez jakýchkoli systémů a herních kombinací. Šlo spíše o to, aby tým plynule přešel do herní fáze. Hráli jsme proti soupeřům s vynikajícím renomé, ať to byl Turow Zhořelec, Zielona Gora nebo Prostějov. Výsledky byly dány kvalitou těchto týmů a kvalitou naší, ale zápasy nám ohromně pomohly v tom, že hráči hned reagovali na vyšší level. To je vždycky lepší než stagnovat na nižší úrovni.

Vrcholem přípravy byl domácí turnaj Svitavy Cup. Skalpy Nitry a Jeny vám před mistrovskou soutěží zvedly sebevědomí, že?

Herní příprava měla gradovat tak, abychom se nejprve potkávali s těžšími soupeři a v závěru s celky naší úrovně. Jsem rád, že se turnaj povedlo uspořádat. Hrála tu Nitra, která patřila v minulých sezonách na Slovensku k tomu nejlepšímu, Jena, která hraje v německé druhé nejvyšší soutěži, ale v přípravě porazila i Pardubice, a silný rakouský Klosterneuburg, nad nímž jsme 33 minut vedli. Dokázali jsme dvakrát zvítězit, a to bylo pro sebevědomí hráčů dobře. Ověřili si,že jsou na správné cestě být dobře připraveni na NBL.

Že kádr Turů opustili v letní přestávce Radim Kramný a Boris Meno, to je všeobecně známá věc. Ukázaly vám přípravné duely, že jste schopni je nahradit?

Určitě se role v týmu musí trochu pozměnit. Reagovali jsme tím, že více využijeme Harčára, který by měl alternovat na pozici čtyři, a na pozici pět se budeme snažit posunout Horáka. Samozřejmě odchod Mena je citelnou ztrátou, ale každý je nahraditelný a hráči teď cítí šanci,že dostanou více minut a větší odpovědnost. Všechno nahradit nejde, protože každý hráč má svoje limity. Největším problémem je obranný i útočný doskok. Věřím ale, že se s tím zdárně popasujeme.

Změní se pod vaší trenérskou taktovkou hra Turů ve srovnání s předchozím ročníkem?

Už v loňské sezoně jsme sázeli na kvalitní hru na útočné polovině,dobrý pohyb míče a vytváření střeleckých pozic nejen za tři body, ale i ve vymezeném území a okolo něho. Myslím, že mnoho se měnit nebude, protože se nijak výrazně nezměnilo složení mužstva. Přišel jen mladý reprezentant Andres a na testy Slovák Leško. To, co by se mělo určitězlepšit, je spolupráce na hřišti, protože hráči jsou spolu delší čas, a to by měla být naše výhoda.

Kladete si konkrétní cíle, kolik výher chcete mít třeba po základníčásti? Kde byste se chtěli v tabulce pohybovat?

V základní fázi sehrajeme 24 zápasů, ale o počtu vítězství se zatím nedá moc mluvit, protože sice známe soupisky soupeřů, ale ne jejich konkrétní sílu. Předpokládám velkou kvalitu čtyřlístku Nymburk, Levice, Děčín a k nim řadím Ostravu. Za nimi v závěsu asi Pardubice s Prostějovem. Pokud jde o nás, byl bych rád, kdybychom se pohybovali do desátého místa a vyhnuli se bojům o záchranu. Příprava nám naznačila,že by to nemělo být nereálné.

Očekáváte v rámci nejvyšší domácí soutěže nějaké přeskupení sil oproti minulým sezonám, nebo spíše její vyrovnanost?

Jako celek šla kvalita Mattoni NBL mírně dolů, což ale není ku škodě českému basketbalu, protože daleko více prostoru teď dostávají mladíčeští hráči. Dříve tu byly silné celky s vysokými rozpočty, které měly velké ambice, nyní raději spoléhají na to, že budou mít co nejvíce domácích hráčů. Jsem rád, že to platí i pro Svitavy. Máme tu dva cizince a zbytek jsou čeští basketbalisté. Co se týče dalších celků,tak třeba Opava stabilizovala kádr, vyměnila trenéra a v přípravě měla vynikající výsledky. Nováček z Jindřichova Hradce bude patřit hlavnědoma k nebezpečným celkům. Slabých týmů v soutěži moc nebude.

K premiéře cestujete na palubovku do Nymburka. Jak k zápasu, jehožfavorit je naprosto jasný, budete přistupovat?

Pro hráče i realizační tým znamená utkání s Nymburkem svátek. Spousta lidí říká, že Nymburk do české ligy nepatří. On tam nepatří finančně, ale patří tam, protože za něj hraje řada českých reprezentantů, a s těmi je dobré se konfrontovat. Chtěl bych, abychom do zápasu šli s chladnou hlavou. Někdy vás více svazuje svatozář soupeře než samotní protihráči. Budeme hrát proti lidem, kteří dokážou dělat stejné chyby jako my. Takové zápasy nám mohou dát co nejvíce zkušeností a poznatků do další práce. Je to vlastně další stupeň gradace letní přípravy, protože „naše" liga začíná až duelem s Opavou.

Co byste vzkázal na začátku nové basketbalové sezony svitavským fanouškům?

Rád bych pozval diváky na skvělou hru jménem basketbal. Nikdo v ní dopředu neví, jaký bude výsledek, je to dynamický sport, který přináší pozitivní i negativní emoce a dokáže vtáhnout lidi do hry. Ve Svitavách bývá fantastická kulisa, kterou nám nespočet klubů závidí. Zvu příznivce na podobný tým, jaký tu byl loni, se stejnou touhou vítězit. Chtěl bych, abychom se ještě více otevřeli všem lidem ve městě, ať užspoluprací se školami nebo s jinými sporty. Je to nejvyšší česká soutěž a to by pro Svitavy mělo být jednou z největších reklam.

Tuři Svitavy

SOUPISKA – rozehrávači: 4 – Luboš Moravec (výška 185 cm, věk 23 let), 5 – Michael Brandon Deloach (183, 26), 6 – Petr Andres (177, 19), 22 – Tomáš Macela (178, 24). Křídla: 11 – Jan Špaček (195, 23), 12 – Tomáš Teplý (193, 25), 13 – Pavel Miloš (200, 34), 15 –Lukáš Šindelář (200, 26), 21 – Pavel Harčár (202, 23). Pivoti: 8 –Pawel Mróz (215, 28), 10 – Jakub Sedlák (209, 23), 14 – Ladislav Horák (205, 26).

REALIZAČNÍ TÝM – trenér: Lubomír Růžička. Asistent: Pavel Miloš.Manažer: Pavel Špaček. Executive manager: Martin Lepold. Lékaři: VladimírŽák a Karel Víšek. Předseda klubu: Ivo Hejduk.

Tuři Svitavy