Do jejich haly v sobotu přijelo Ústí nad Labem pyšnící se úspěšnou sérií, ta ale splaskla jako mýdlová bublina. Domácí hráči se ve druhém poločase vytočili do takových obrátek, že by je nezastavil snad nikdo. Svitavská sportovní hala se zase jednou pořádně otřásala v základech.

Qanto Tuři Svitavy – Sluneta Ústí nad Labem 94:84 (24:21, 36:41, 70:59). Body: Kyles 19, Jelínek 16, Sedlák 16, Teplý 15, Kornowski 11, Moravec 9, Macela 4, Šindelář 2, Peterka 2 – Mitchell 27, Šteffel 19, Krakovič 13, Lewis 13, Emerson 6, Steffeck 4, Žampach 2. Rozhodčí: Hruša, Kučera, Komprs. Fauly: 20:21. Pět chyb: Emerson. Trestné hody: 21/15 – 16/10. Trojky: 7:5. Doskoky: 29:35. Diváci: 600. Hráč zápasu: Moravec (Svitavy).

Před zápasem panovaly největší obavy z hostujícího Mitchella a byl to také on, kdo otevřel skóre. Vůbec nástup lépe sedl Ústeckým, kteří se dobře prosazovali pod košem a odrazem toho byl stav 5:13 ve 4. minutě.

K obratu ale brzy zavelel trojkou Sedlák a když Kyles vypíchl váhajícímu protihráči míč a zavěsil, bylo to rázem 16:15. Domácí pak utekli až na rozdíl pěti bodů.

Druhá čtvrtina nabídla vyrovnanou bitvu, v níž se skóre přelévalo ze strany na stranu (24:25, 31:27, 31:33). Závěr však vyšel hostům a když Mitchell po špatné rozehrávce Turů navýšil vedení Slunety na 41:36, bylo v domácí kabině poněkud dusno.

„V poločase jsem k družstvu musel trochu důrazněji promluvit a probrat některé naše „spící panny". Jsem rád, že to zabralo, protože to mohlo mít dva různé efekty. Mohli jsme sklopit hlavy a odejít s debaklem, nebo naopak ukázat náš tempo basketbal, který umíme hrát," uvedl trenér Svitav Lubomír Růžička. Jeho přestávková slova padla na úrodnou půdu.

Hned po zahájení druhé půle Jelínek svými pěti body vymazal ztrátu. Ještě chvilku se zdálo, že bude pokračovat přetahovaná, Steffeck vrátil hostům trojkou vedení (50:51), ale to bylo naposledy.

Následoval totiž báječný úsek Turů (14:0), kteří zde soupeře doslova převálcovali, donutili ho k mnoha ztrátám a ty tvrdě trestali. Po koši Jelínka vedli po třiceti minutách o jedenáct bodů (70:59)!

V nástupu do poslední čtvrtky se sice Sluneta o něco málo přiblížila, ale Tuři žádné drama nedovolili. Když se ve 36. minutě trefili Kyles s Teplým za tři body a na ukazateli svítilo 86:71, bylo k nadšení zaplněné haly rozhodnuto.

Domácí dali ve druhém poločase neuvěřitelných 58 bodů a hned pětice střelců dosáhla na dvouciferné body. Bylo to parádní představení svitavských Turů.

„Svitavy vyhrály zaslouženě. Za sebe a za svůj tým mohu být spokojen tak maximálně se druhou čtvrtinou. To jsme bránili tak, jak máme bránit, a dali do toho stoprocentní intenzitu. Zápas se rozhodl ve třetí čtvrtině, kdy jsme udělali tři čtyři naprosto hloupé chyby a tím dostaly Svitavy do laufu. Cítil jsem potom, že taháme za kratší konec provazu," uznal ústecký trenér Martin Stavěl.

„První poločas byl z naší strany rozháraný, udělali jsme tam několik školáckých chyb, ale druhý jsme odehráli s ohromnou energií a nadšením. Probudilo se i publikum, hráči se dostali do transu a závěr zvládli s přehledem," vyjádřil se Lubomír Růžička a ocenil skvělé diváky, kteří jeho tým doslova hnali k vítězství. „Najednou nás totiž nebylo na hřišti pět, ale šest."

Obávaný sniper Mitchell dal sice 27 bodů, ale střelbu z pole měl 24/11. „Oba naši rozehrávači na něm odvedli dobrou a zodpovědnou práci," pochválil Růžička dvojici Macela – Moravec. Druhý jmenovaný se dočkal nejen díky tomu vyhlášení nejlepším hráčem utkání.