V moravské metropoli odehráli střetnutí velmi podobné nedávnému měření sil na půdě USK Praha. Také v Brně museli ve čtvrté čtvrtině likvidovat vedení protivníka, i tentokrát se o všem rozhodovalo v posledních sekundách hry. A na straně nováčka soutěže znovu stálo větší štěstí.

Basketball Brno – Basketbal Qanto Svitavy 63:65 (11:18, 29:33, 51:47).

Body: Gajdošík 15, Reinberger 15, Sedmák 10, Norwa 10, Maio 6, Castleberry 5, Holloway 2 – Meno 20, George 19, Horák 9, Špaček 7, Macela 5, Teplý 3, Kramný 2. Rozhodčí: Lukeš, Karásek, Holubek. Fauly: 15:17. Pátá chyba: 38. Kramný (Svitavy). Trestné hody: 19/14 – 13/8. Trojky: 1:7. Doskoky: 35:28. Čtvrtiny: 11:18, 18:15, 22:14, 12:18. Nejlepší hráč zápasu: Boris Meno (Svitavy).

Hosté v základní sestavě George, Meno, Teplý, Horák, Kramný zahájili utkání excelentně. V 6. minutě vedli desetibodovým rozdílem, pak ještě 16:5, ale ke konci prvního hracího období se Brňané přece jenom probudili a korigovali svoji ztrátu na sedm bodů. Ve druhé části ji krok za krokem likvidovali, až se jim to povedlo zcela (29:29), ale Svitavy si ještě před přestávkovým klaksonem pozici o čtyři body vylepšily.

Třetí čtvrtina patřila jednoznačně Brnu a po jejím skončení by na hosty málokdo vsadil. Norwa, Gajdošík a Reinberger režírovali nápor domácích, který jim přinesl až sedmibodový náskok (51:44). Meno ale ukázal, kdo že se stane hvězdou zápasu, a díky jeho trojce bylo po třiceti minutách všechno nadále otevřené (51:47).

To pravé drama vypuklo v závěrečné desetiminutovce. Hosté zabojovali a rychle vyrovnali na 53:53. Pak se skóre pomalu posouvalo na obou stranách. Žádnému z rivalů se nepovedla výraznější bodová šňůra. Začínala poslední minuta, Svitavy vedly o dva body, ale Norwa po doskoku vyrovnal na 63:63. To bylo třiadvacet vteřin před koncem.

Na tahu byli hosté a čas měli na poslední útok. Míče se zmocnil George, stačil nahrát Menovi a jeho smeč rozjásala početné svitavské fanoušky – 63:65! Brno mělo sekundu a půl na odpověď, o kterou se pokusil Maio, ale George jeho střelu zblokoval a vypukla svitavská radost.

Hosté sice měli více ztrát, méně doskoků a dopustili se více faulů, rozhodující však byla střelba za tři body. Svitavy proměnily sedm trojkových pokusů, Brno jediný ze šestnácti (!) a to se mu stalo osudným.

„Rozhodně jsme nebyli lepším týmem, ale šťastnějším," uznal trenér Svitav Tomáš Pětivlas. „Nadstandardně u nás zahráli Meno a George, ti nás drželi celou dobu ve hře. Mohli jsme se opřít o obranu, ze začátku nám fungovala osobní a posléze i zónová, když se začal prosazovat Reinberger. Ta nás dovedla k vítězství. Bylo to ale opravdu šťastné vítězství," oddechl si Pětivlas.

Jeho protějšek Libor Jeřábek se netajil obrovským zklamáním. „Svitavy nebyly lepší, ale šťastnější. Poněkolikáté jsme ztratili zápas vlastními chybami. Kluci svojí bojovností dokázali srovnat skóre, soupeřům se vyrovnali a dokonce šli přes ně, ale hrubými chybami se o vítězství připravili. Hráčům nemohu vytknout ani popel, na hřišti nechali dušičku, o to více mě porážka mrzí."

Nejvyšší basketbalová soutěž pokračuje ve středu 30. března a Svitavy míří potřetí v řadě ven, tentokrát do Kolína. Začátek utkání je v 17:45.

(rh, red)