V narvané hale Na Střelnici držela plzeňská Lokomotiva s nabuzenými domácími kontakt pouze osmnáct minut. Ještě do poločasu si Svitavy vypracovaly dvanáctibodový náskok, po přestávce pak nedaly soupeři žádnou naději na zvrat a v euforii dokráčely k pátému vítězství v řadě.

Basketbal Qanto Svitavy – Lokomotiva Interconex Plzeň 82:65 (24:22, 46:34, 63:48).

Body: Horák 22, Kramný 15, Macela 9, Meno 8, Špaček 8, Teplý 6, Harčár 5, George 4, Petrovič 3, Sedlák 2 – Vrubl 24, Soukup 10, Kovanda 10, Frána 7, Novák 6, Honomichl 5, Pecka 3. Rozhodčí: Vrážel, Nejezchleb, Kurz. Trojky: 8:3. Trestné hody: 15/12 – 29/20. Fauly: 27:16. Pět chyb: 35. Novák. Doskoky: 38:28. Diváci: 750. Čtvrtiny: 24:22, 22:12, 17:14, 19:17. Nejlepší hráč: Ladislav Horák (Svitavy).

První koš si na svoje konto připsal Meno, první trojku následně Petrovič a domácí pokračovali ve skvělém nástupu do utkání. Ve 4. minutě se za tři body trefil Horák a Svitavy rázem vedly 12:4. Další trojka pak propadla obroučkou z ruky Mena (15:8), ale domácí brzy nasbírali příliš faulů a Frána a Vrubl se z trestných hodů postarali o snížení na 15:12.

Na konci první čtvrtiny začal střelecky řádit hostující Kovanda, který dal v krátké době čtyři koše. Na druhé straně se ihned po příchodu na hřiště trefil „za tři“ Teplý a parádním individuálním průnikem zajistil Jan Špaček svému týmu těsně před sirénou vedení po deseti minutách (24:22).

Opět Špaček se ve druhé části postaral o další krásný moment, když vybojoval míč na vlastní polovině, prošel s ním přes celé hřiště a zavěsil. Náskok Svitav se v těchto fázích pohyboval kolem pěti bodů. O jeho vymazání se postaral v 17. minutě Soukup (33:32), to ale ještě nikdo netušil, že je to naposledy, co se Plzeň k soupeři bodově výrazněji přiblížila.

Závěr prvního poločasu přinesl drtivý nápor Svitavských. Hosté mu nedokázali nijak čelit. Dvakrát se hezky individuálně prosadil Macela, Horák dal koš s faulem a proměnil i šestku, trojkami přispěli Kramný a Špaček. Suma sumárum, během tři minut hry se svitavské vedení navýšilo z jednoho na dvanáct bodů.

Plzeň se o přestávce částečně vzpamatovala, což prokázal Honomichl její první trojkou v celém zápase. Jenomže snížení na 52:41 zapůsobilo na domácí jako „červený hadr na býka“. Hned začali chodit zase důrazněji do koše. Harčár se blýskl neuvěřitelnou smečí a když dal Kramný koš s faulem a šestku, bylo to v průběhu nedlouhé chvíle o osmnáct bodů (28. minuta 60:42).

S tím se nechtěl smířit Vrubl a zařídil mírnou korekci, avšak nežli se mohli hosté více nastartovat, zchladil je další trojkou Harčár (63:48).

Poslední záblesk naděje v plzeňském podání přišel na začátku čtvrté čtvrtiny, když se dvakrát v rychlém sledu trefil za tři body Soukup.

„Soupeř se neuvěřitelně vracel do zápasu a za to klobouk dolů. Štěpán Vrubl neúnavně dirigoval hru a s trojkami Soukupa bylo pořád o co hrát. Věděli jsme, že Plzeň hraje až do poslední minuty a hráči na to byli připravení," poznamenal domácí kouč Tomáš Pětivlas.

Však také jeho svěřenci našli okamžitě odpověď a po koši Špačka vedli 70:54. Lavička hostů tíhu okamžiku neunesla a vykoledovala si technickou chybu. Ve 36. minutě narostl odstup už na dvacet bodů po koši Kramného a Svitavští všem předváděli, co s týmem udělá získané sebevědomí.

Začali si dovolovat nevídané kousky a vrchol jejich exhibice nabídla rozjásanému hledišti dvojice Teplý – Horák nahozením o desku a smečí. Vrubl sice v závěru nedovolil porážku o více než patnáct bodů, to ale na radosti ve svitavském táboře vůbec nic nezměnilo.

Za zmínku ještě stojí statistika bloků (8:1). Některé z nich byly v domácím podání (Meno, Horák) doslova exkluzivní.

„Na týmu je konečně vidět zlepšení v útočné fázi a v přechodu do rychlého protiútoku. To se právě projevilo v posledních dvou minutách prvního poločasu. Navíc jsme soupeře udrželi na pětašedesáti bodech a to bylo rozhodující," uvedl svitavský lodivod.

„Nezbývá mi, než pogratulovat kolegovi k zaslouženému vítězství. Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas. Svitavy od posledního zápasu, co jsme tu hráli, značně obměnily kádr a šňůra vítězství byla poznat na sebedůvěře týmu,“ zněl hlas plzeňského trenéra Dominika Feštra. Ten litoval hlavně mizerného konce první půle.

„Docela slušně jsme sehráli osmnáct minut. Ztráceli jsme nějaké dva čtyři body, bylo to vyrovnané utkání. Bohužel ale přišel nepochopitelný zkrat a poslední minutu třicet prvního poločasu jsme prohráli asi 0:10 a to rozhodlo o osudu zápasu,“ hodnotil kouč Feštr.

Na zvrat jeho tým tentokrát neměl. „Měli jsme snahu něco s výsledkem udělat, to nemohu hráčům upřít. Nepodali jsme ale standardní výkon, více hráčů si vybralo slabší den a neměli jsme sílu na obrat.“

Rozjeté Svitavy teď čeká delší pauza. Další zápas sehrají 23. března na hřišti BK Opava.