Přitom utkání proti Opavě se dlouho vyvíjelo v jejich prospěch, v poločase byli napřed o dvanáct bodů a těsný náskok 65:64 drželi ještě dvě minuty před koncem. Samotný závěr jim ovšem vůbec nevyšel, a tak se rozloučili se sezonou i se svými výbornými fanoušky porážkou.

Basketbal Qanto Svitavy – BK Breda & Weinstein Opava 65:74 (20:22, 45:33, 55:49).

Body: Teplý 15, Špaček 12, Horák 12, Kramný 8, Meno 8, Harčár 6, Macela 4 – Klečka 16, Blažek 13, Dygrýn 10, Šiřina 10, Kratochvíl 9, Miklósik 6, Strnisko 4, Vaňák 4, Čarnecký 2. Rozhodčí: Vrážel, Večeřa, Baudyš. Fauly: 22:20. Pátá chyba: 40. Meno (Svitavy). Trestné hody: 11/8 – 21/18. Trojky: 9:4. Doskoky: 39:29. Diváci: 700. Čtvrtiny: 20:22, 25:11, 10:16, 10:25. Nejlepší hráč utkání: Radim Klečka (Opava).

Domácím citelně chyběl zraněný střelec George. Skóre zápasu otevřel trojkou opavský Kratochvíl a hosté si až do 7. minuty budovali náskok, který narostl až na 14:22. Do konce první čtvrtiny ho ale Kramný, Špaček a Harčár svými body zkorigovali na minimum.

Druhé hrací období Svitavští jasně ovládli. Dominovali pod oběma koši a dařila se jim i střelba. Poprvé do vedení je poslal Teplý (24:22) a tentýž hráč je nastartoval k náporu trojkou (30:26).

Hosté působili na palubovce dosti chladným dojmem a domácí toho využívali. Špaček se trefil „za tři“, Meno si zasmečoval, další trojku přidal znovu Teplý a to už zvyšoval na 40:29. Sekundu před poločasem upravil Špaček trojkovou střelou na 45:33 a dvanáctibodový náskok sliboval, že loučení se sezonou bude ve Svitavách vítězné.

Jenomže hosté si po přestávce přece jenom vzpomněli, že jsou vedoucím celkem skupiny A2, a manko začali krok za krokem umazávat. Prosazoval se vysoký Miklósik, po trojce z ruky Vaňáka se odstup smrskl na pět bodů (50:45) a po individuální akci Dygrýna pouze na tři (52:49). Poslední slovo ve třetí čtvrtině měl však opět Špaček a jeho trojka pozvedla optimismus v hledišti. Bylo to ovšem naposledy v zápase.

Na začátku poslední čtvrtiny se sice ještě trefil za tři body Harčár, jenže to už začala Opava přebírat otěže zápasu. Domácím se zcela přestalo dařit střelecky, v obraně se objevovala okénka a ve 35. minutě vedli po trojce Klečky po dlouhé době zase hosté (58:60).

Následovala několikaminutová přetahovaná, kdy se ani jeden z týmů nedokázal bodově utrhnout. Po Horákově akci dopichoval do koše Kramný a Svitavští ve 38. minutě vedli 65:64. Další útok soupeře pak ubránili, ovšem sami nestačili zakončit v časovém limitu.

Vzápětí rozhodčí odpískali pátý faul Menovi, hosté proměnili oba trestné hody, z následující akce se individuálním průnikem pod koš prosadil také Dygrýn (65:68). Macela se ještě pokusil vrátit svůj tým do utkání trojkou, ale minul a to byl konec svitavských nadějí. Opavský Klečka měl totiž pevnou ruku při trestných hodech a ukazateli skóre dal konečnou podobu Šiřina.

„Tři čtvrtiny jsme byli lepší, dominovali jsme na doskoku, ubránili jsme Blažka s Kratochvílem, ale bohužel tak jako v Opavě jsme neubránili Radima Klečku. V poslední čtvrtině jsme nebyli schopni Opavu přehrát a hlavně proměnit volné střely. Jsme u toho, že doma dáme jen 65 bodů. Z tohoto pohledu byl druhý poločas s pouhými dvaceti body žalostný,“ zamýšlí se svitavský trenér Tomáš Pětivlas.

V klíčovém úseku hry měli domácí úspěšnost trojek 10/1 a to byl rozdíl oproti prvnímu poločasu. „Dokonce bych řekl, že to bylo trochu i fyzickou kondicí,“ míní Pětivlas. „Jde o pohyb si tu střeleckou pozici vytvořit a my jsme ten pohyb pak už neměli. A jak se přestanete pohybovat, je problém.“

Opavský trenér David Klapetek byl rád, že jeho tým si před předkolem play off posílil sebevědomí. „Nevyvíjelo se to pro nás dobře, ale vrátili jsme se do zápasu a jeho závěr ustáli. Věřím, že to pro nás bude ponaučení,“ uvedl.