Patnácté vystoupení v nejvyšší basketbalové soutěži přineslo svitavským Turům asi doposud největší zklamání. Nebyla jím snad ani tak samotná porážka s Ostravou, jako spíše krutý způsob, jakým se zrodila. Naplnila se totiž černá můra všech basketbalistů a vítězná střela soupeře propadla do koše s konečnou sirénou.

Qanto Tuři Svitavy – NH Ostrava 66:69 (13:23, 33:34, 49:53). Body: Kornowski 17, Kyles 16, Jelínek 14, Sedlák 7, Teplý 6, Macela 4, Peterka 2 – Ruach 16, Jurečka 11, Willman 11, Pelikán 9, Číž 8, Stehlík 5, Alič 5, Folker 4. Rozhodčí: Hošek, Matějek, Heinrich. Fauly: 17:19. Trestné hody: 18/9 – 8/4. Trojky: 3:9. Doskoky: 41:42. Diváci: 500. Nejlepší hráč zápasu: Luděk Jurečka (Ostrava).

První koš zápasu dal sice v 1. minutě Kornowski a poté, co se trefil Peterka, vedli Tuři 4:2, jenže velmi rychle bylo z jejich pohledu všechno úplně špatně. Akce ostravského Pelikána, jeho koš s faulem a proměněný trestný hod znamenaly stav 4:5 a náskok hostů se pak začal navyšovat. Po trojkách Číže a Willmana to bylo 9:19 a drtivý nástup v podání Nové Huti pak korunoval zpod koše Pelikán.

Průběžné skóre 9:23 bylo odrazem toho, že Turům naprosto nefungoval doskok a nebyli prakticky schopni ubránit akci soupeře. Ale už závěr první čtvrtiny naznačil možný obrat.

A ten se také dostavil, jelikož hosté se začali předhánět v nepřesných trojkových pokusech, zatímco Tuři se uměli prosadit i ve vymezeném území a krok za krokem ztrátu snižovali. Tak úspěšně, že předvedli parádní šňůru 12:0 a za stavu 21:23 byli rázem zpátky ve hře.

„Začali jsme velice špatně, zejména na obranné polovině, kde vůbec nefungovala osobní obrana. Potom jsme se vrátili zpátky díky naší zónové obraně," uvedl trenér Lubomír Růžička a jeho ostravský protějšek Dušan Medvecký potvrzoval: „Hráli jsme bezvadný basketbal, než nás přibrzdila zóna Svitav, kdy jsme se nebyli schopni trefit zpoza trojkového oblouku. Domácí do poločasu srovnali skóre a pak to byla přetahovaná až do konce."

Běžela 19. minuta, když se prosadil pod košem Sedlák, navíc byl přitom faulován, šestku proměnil a Tuři vedli 33:32. Bylo to ale naposledy v utkání. Hostující Folker ještě do přestávky vrátil svému týmu minimální náskok, když samotný konec poločasu vyzněl trochu komicky. Oba protivníci měli k dispozici útok a oba sami zahodili míč do autu. Ostatně řada ztrát, zbytečných chyb a nepřesných střeleckých pokusů provázela vlastně celý zápas.

Bylo tomu tak i ve druhé polovině, kdy se skóre posouvalo hodně pomalu a není divu, když s úspěšností střelby zůstali soupeři pod padesáti procenty. Hosté si udržovali těsné vedení, Tuři měli několik příležitostí, jak je dostat pod sebe, ale vždy se něco pokazilo a často to byly minuté trestné hody.

Drama vyvrcholilo ve čtvrté čtvrtce, kdy se domácím po trojce Teplého a koši Jelínka podařilo ve 34. minutě vyrovnat na 58:58. Hosté odpověděli, Ruach s Willmanem jim zajistili do koncovky odstup čtyř bodů (62:66). Macela proměněnými šestkami vykřesal svitavské naděje (64:66), hosté z další akce netrefili, domácí také ne, Ostravští potom udělali kroky.

Sedmnáct vteřin před závěrem přišlo srovnání z ruky Kornowskiho a začalo se rýsovat prodloužení. K němu však nedošlo. Sedm sekund před sirénou rozehráli hosté z autu a jejich akci zakončil Jurečka, jehož domácí hráči na oblouku nepokryli a současně s tím, jak byl odtrouben konec střetnutí, proletěl míč košem – 66:69!!

„Při té poslední střele jsme udělali fatální dorosteneckou chybu, když jsme odstoupili ze silné strany. Rozhodlo pár detailů, několik neproměněných vyložených příležitostí, samozřejmě naše trestné hody a jejich úspěšnost padesát procent, a to i v momentech, kdy jsme mohli jít přes Ostravu, což by nás psychicky povzbudilo," řekl zklamaný svitavský trenér. „Chci poděkovat našim skvělým divákům, kteří nás hnali za vítězstvím, ale Ostrava byla o chloupek lepším týmem."

„Jsem rád, že jsme Svitavám oplatili prohru z naší palubovky. Měli jsme problém s útočným doskokem soupeře, ale podařilo se nám zastavit jeho perimetr. I díky tomu jsme zvítězili," dodal kouč Medvecký.