Čtyřicet zápasů se basketbaloví Tuři lopotili, aby splnili svůj předsezonní cíl a dostali se do předkola play off. Nyní stojí před minisérií s Levicemi (středa 18.00 – sobota 18.00 – případně pondělí 18.00), která se postará během nejméně čtyř a maximálně šesti dnů buď o senzační úspěch v podobě čtvrtfinále, nebo o konec tohoto ročníku. Na ten ale trenér TOMÁŠ PĚTIVLAS ani hráči rozhodně nemyslí.

V nadstavbové skupině A2 jste odehráli celkem čtrnáct utkání, osm z nich bylo vítězných. Jste s touto bilancí spokojen?

Hlavně jsem spokojen s umístěním. Skončili jsme devátí a to odpovídá předpokladům, kde jsme chtěli být. Jsem rád, že jsme potvrdili, že náš kádr se měl někde kolem osmého devátého místa pohybovat. Samozřejmě můžeme si říci, že pár utkání jsme rozhodně mohli odehrát lépe. Některá jsme prohráli o jeden, dva body, na Interu, v Chomutově nebo doma s Chomutovem. Ale zase na druhou stranu jsme také řadu těch koncovek zvládli výborně.

Ovšem závěr zápasu proti Levhartům, na ten každý, kdo ho viděl a zažil, dlouho nezapomene. Pokládáte ztracený sedmnáctibodový náskok za nejhorší zážitek z celé nadstavby?

Ono to tak v basketbalu bývá, že někdy se vám koncovka povede, někdy ne. Ale určitě výpadek proti Chomutovu, tak ten byl tristní. Jestli se nám v nadstavbové skupině něco opravdu nepovedlo, tak poslední tři minuty tohoto utkání. Ale musím říci, že jinak jsem s družstvem spokojen. Hráči pracují velmi dobře, je jenom škoda, že nás poněkud srážejí častá zranění. Bohužel se nám nevyhýbají a prakticky po celou sezonu neustále někdo chybí.

Když se řekne Astrum Levice, jaký tým vám vytane na mysli?

Myslím, že je to pro nás dobrý soupeř. Je to mužstvo, které hraje basketbal, jsou to všechno zkušení hráči, slovenští reprezentanti i kvalitní cizinci. My s nimi ale vždycky hrajeme vyrovnaně, protože nám se právě proti takovým týmům, které skutečně hrají basketbal, daří. Máme kádr na to, abychom se s nimi rovnocenně poměřili a zabojovali o postup.

Postup do čtvrtfinále se čeká spíše od Levic, pro které by případné vypadnutí bylo velkým rozčarováním. Berete roli celku, který může pouze překvapit?

Řekl bych, že pro nás je docela výhodné, že do série nevstupujeme vůbec jako favorit. Levice jsou svým rozpočtem i kádrem trochu někde jinde než my. O to však bude zajímavější první utkání, kdy Levice budou pod velkým tlakem, aby na domácí půdě před dvěma a půl tisíci diváky, kteří tam chodí, vyhrály. V tom může být i naše šance. Pokud se dobře připravíme, můžeme sehrát vyrovnané utkání a překvapit.

Jak myslíte, že by se na průběhu předkola mohl projevit fakt, že Levice vypadly ze slovenského play off a mohou svoje síly věnovat výhradně Mattoni NBL?

Určitě ano, protože jejich kádr je teď už plně koncentrovaný na Mattonku a na výkonu to bude nepochybně znát. Vždyť například v posledním utkání s námi nenastoupil Grant, kterého šetřili, nehrál ani Sanchez a někteří další kvalitní hráči, kteří teď už nastoupí. Půjdou proti nám v silné sestavě, budou na nás připraveni a budou favority předkola play off.

Je pro vás nějakým problémem, že série předkola začíná bezprostředně po skončení nadstavby a není tam žádná pauza na oddech či doléčení šrámů?

Je to otázka, ale myslím si, že jsme teď dostatečně zvyklí na rytmus středa – sobota. Máme široký kádr, kluci jsou většinou mladí, takže to pro nás zase takový problém nebude. V utkání proti Plzni jsme pošetřili i síly kapitána Pavla Miloše, který si zahrál jenom třináct minut, aby se dostal do herní pohody. Naši hráči jsou schopni bez potíží dvě utkání týdně odehrát.

Astrum versus Tuři

Výsledky vzájemných utkání – základní část: Astrum Levice – Tuři Svitavy 86:72 (nejvíce bodů: Grant 20, Keller 11 – George 16, Meno a Horák 11). Tuři Svitavy – Astrum Levice 65:69 (Horák 17, Meno 16 – Grant 22, Lowhorn 17).

Výsledky vzájemných utkání – nadstavbová část A2: Tuři Svitavy – Astrum Levice 74:69 (Deloach 16, Horák 14 – Grant 21, Sanchez 12). Astrum Levice – Tuři Svitavy 69:76 (Marek 14, Bernard 10 – Teplý 21, Mróz 15).

Jak vidno, snad s výjimkou prvního říjnového duelu se jednalo o vyrovnaná klání napínavá až do koncovky. Není důvod předpokládat, že by tomu mělo být jinak v předkole play off. A proto budou Tuři potřebovat, aby si jejich trojkaři, zejména Miloš s Teplým, vzpomněli na svoje nejlepší časy, aby se hráči vyvarovali propadáků při střelbě trestných hodů, aby tým našel účinnou obranu na levické střelce a zejména Granta, který jim ve třech zápasech dal více než dvacet bodů (ve čtvrtém odpočíval). A také, aby se svitavští basketbalisté nenechali rozhodit spornými verdikty rozhodčích a zachovali chladnou hlavu. Chce to zkrátka stoprocentní výkon ve všech směrech a postupová šance pak rozhodně existuje!