V letošním roce se jej zúčastnilo 140 mladých cyklistů z jedenácti zemí a podnik organizovaný TJ Cykloklub Jevíčko a TJ Favorit Brno tak opět potvrdil svoje pevné místo mezi nejvýznamnějšími evropskými závody této věkové kategorie.

Peloton absolvoval tradičních pět etap: prolog v Moravské Třebové, následně ostrý kopcovitý test vrcholící na legendárním stoupání do Hartinkova, poté tradiční „triangl“ mezi Velkými Opatovicemi a Jevíčkem, královskou etapu do vrchů směrem ke Konici a na závěr patnáctikilometrovou časovku.

Opět po dvou letech se na nejvyšší příčce objevilo jméno Vacek. Před dvěma lety v Jevíčku triumfoval Karel, letos se dočkal jeho mladší sourozenec Mathias oblékající trikot italské stáje Team Giorgi A.S.D.

Překvapení? Rozhodně ne, vždyť vloni byl jako „prvoročák“ druhý a patřil mezi favority. Letos nedal nikomu ze soupeřů z Česka, Slovenska, Polska, Dánska, Maďarska, Chorvatska, Nizozemska, Německa, Itálie, Srbska a Slovinska naději a zařadil se mezi velké osobnosti, které v minulosti tento závod vyhrály (na čele s trojnásobným mistrem světa Peterem Saganem, vítězem 30. ročníku).

Jako mnohokrát v historii Závodu míru nejmladších se coby klíčový ukázal zmíněný Hartinkov, neboť právě v téhle etapě si Mathias Vacek vyjel náskok, oblékl se do žlutého trikotu a už ho nikomu nepůjčil. Svůj primát potvrdil vítězstvím v závěrečné časovce jednotlivců z Jevíčka do Březiny a zpět.

Zvítězil přesvědčivě před dalším českým reprezentantem Pavlem Bittnerem (Mapei Merida Kaňkovský), na bronzový stupínek se potom postavil italský závodník Giorgio Cometi, týmový parťák vítězného Vacka.

Italové se mimochodem představili na jevíčských májových etapách vůbec poprvé a hned se podívali „na bednu“.