Mistrovství Evropy v akrobatickém létání, které se koná na letišti Aeroklubu Moravská Třebová, se přiblížilo ke svému závěru, který může přinést historický úspěch pro celou českou leteckou akrobacii.

V současné chvíli má domácí reprezentace velké želízko v ohni v osobě Martina Šonky, který je momentálně na druhém místě celkového pořadí hned za vedoucím Rusem Michailem Mamistovem. V pátek letí poslední povinná sestava v kategorii Unlimited a stále má šanci stát se mistrem Evropy, jelikož na lídra ztrácí pouhých 120 bodů.

Kdyby se to povedlo, byl by to největší úspěch od zlaté éry naší letecké akrobacie, kdy získal Petr Jirmus dvakrát titul absolutního mistra světa a dvakrát absolutního mistra Evropy, naposledy k v roce 1986.

Rovněž v týmové soutěží mají čeští reprezentanti nemalé šance na medailovou pozici. Tříčlenný tým ve složení Martin Šonka (zatím je na druhém místě), Marek Hyka (průběžně dvacátý) a Petr Kouřil (létá svoje první mistrovství Evropy v kategorii Unlimited), předvádí daleko lepší výkony v závodu než předtím během tréninku. Je úžasné ho pozorovat, co předvádí, přestože hlídá výkony svého teamu ze zadních řad. V současné chvíli je český tým na čtvrté pozici, ještě však může zabojovat Marek Hyka a posunout Česko na medailové příčky.

V sobotu 27. srpna je hlavní závodní den, kdy se také od 12 hodin odehraje divácky nejatraktivnější soutěž ve freestyle. Létá se přímo před diváky, letadla používají kouřové efekty a létá se na hudbu, která zní synchronně pilotovi do sluchátek a divákům z reproduktorů. Pilot musí co nejpřesněji vystihnout takty hudby. Je to vlastně balet na hudbu ve vzduchu. Známky se získávají i za rozmanitost sestavy, pilot musí předvést letadlo ve všech technických možnostech od maximální rotace až po pomalou pasáž, kdy předvádí stroj v nulové rychlosti, ale stále se otáčí. Během čtyř minut musí také plně využít vymezený prostor na hodnocení, který je jeden kilometr krychlový.

Sobotní program nabídne kromě závodění také přehlídku vojenské techniky, například bojového vrtulníku MI-24, který si mohou diváci prohlédnout jak na zemi, tak poté ve vzduchu. Dále ukázku stíhaček Gripen, které několikrát zakrouží nad letištěm u Moravské Třebové. Legenda české akrobacie Petr Biskup předvede divákům na zemi i ve vzduchu svůj stroj Zlín 50 a aktuální mistři Evropy předvedou svojí finální show pro diváky.

Připravena je také spousta atrakcí pro děti a autogramiáda se všemi piloty pro veřejnost. Slavnostního vyhlášení budou přítomni například ministr obrany Martin Stropnický, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický nebo Jan Schneider z ministerstva školství. (at, rh)