Celoroční seriál Cykloman – Focus Cup 2013 má za sebou dva závody svého jedenáctého ročníku.

Tradičními symptomy druhého podniku, terénní časovky označené jako Superbike, byly vysoký zájem (75 startujících), nadšený entuziasmus každého účastníka a zejména útok mládí. Mimo jiné se v doprovodném dětského závodu Cyklománek představilo 35 mladých a velmi spokojených talentů.

Trať kolem Hradiska na severním okraji města byla daleko těžší než dosavadní varianty. „Trať byla hodně technická, organizátor Josef Doležel nás nutil ustavičnými brutálními sjezdy a výjezdy z vrstevnice k maximální soustředěnosti i síle," mínili aktéři.

Odstartováno!

Na startu opět chyběli někteří ambiciozní bikeři z Poličky, jejich místa si ale s vervou sobě vlastní vyhradili jiní: Štěpař, Němčík, Kadidlo, Orálek, Doležel, Pocsai a ostatní.

V minutových intervalech vyjížděli cyklisté od čísla 1 až do 75 na náročnou trať. Suchý podklad z ní udělal pro mnohé doslova rodeo vrcholící přejezdem železniční tratě těsně před cílem a „bludištěm" pro oko diváka.

Po dvou hodinách byli konečně všichni v cíli. Rozestupy nejlepších bikerů byly tentokráte větší, také celkový čas o tři minuty nabobtnal. Mnozí si oproti loňsku výrazně polepšili, jasným králem se stal Martin Schön. „Připomínalo mi to poslední podnik seriálu – výjezd do vrchu – který umím, takže nebylo moc co řešit. Ale možná jsem vyhrál jen proto, že mnozí favorité neodevzdali ze sebe všechno. Každopádně jsem překvapený i nadšený."

Překvapili i mladí junioři, kteří viditelně dotahují „svět jedničkářů". Jen jediného bikera stihly technické problémy (většinu závodu oběhl Oldřich Plch z Dlouhé Loučky s nepojízdným kolem): „Bohužel, i takové jsou závody. Pro pár bodů jsem nevzdal," smířil se se svým nepříznivým osudem.

Z výsledkové listiny

Absolutní pořadí (bez rozdílu kategorie): 1. Martin Schön (CK Slovan Moravská Třebová) 32:34, 2. Josef Doležel (CK Slovan Moravská Třebová) 33:17, 3. Martin Němčík (Focus Cykloněmčík) 33:37, 4. Dušan Orálek (CK Slovan Moravská Třebová) 34:10, 5. Jiří Kadidlo (CK Slovan Moravská Třebová) 34:37, 6. Sandor Pocsai (Čerti CK Kunčina) 35:49, 7. Martin Šafář (Cyklo Ski Klub Polička) 35:55, 8. Jiří Hotař (Čerti CK Kunčina) 36:13, 9. Petr Štěpař (Čerti CK Kunčina) 36:14, 10. Martin Lidmila (Cyklo Ski Klub Polička) 36:30.

Vítězové podle věkových kategorií – M1 (muži do 40 let): Martin Schön. M2 (muži do 50 let): Jiří Kadidlo. M3 (muži do 60 let): Josef Doležel. M4 (muži nad 60 let): Stanislav Petraš (Cyklo Profi Holice). Junioři: Martin Lidmila. Z1 (ženy do 40 let): Ladislava Třasáková (Cyklo Profi Holice). Z2 (ženy nad 40 let): Bedřiška Schneiderová (CK Čerti Kunčina). Juniorky: Markéta Hájková (SKP Duha Fort Lanškroun).