Světoví motokrosaři odjeli sedmý závod desetidílného seriálu doslova v tropických podmínkách. „Vedro tam bylo šílené, ve stínu bylo kolem čtyřicítky a na slunci přes padesát stupňů," řekl manažer Orionu Litomyšl Petr Kovář.

Extrémní počasí ale vůbec nevadilo jeho svěřenci Martinu Michkovi, který podruhé letos i v celé svojí kariéře vystoupal na nejvyšší stupínek.

„Martin si podmanil první jízdu, když se mu podařil dobrý startovací manévr. Ještě lépe sice vyjel Rakušan Staufer, ale Martin se před něho brzy dostal a začal se všem soupeřům rychle vzdalovat. Dobrý start měl také Petr Bartoš, dokonce se držel několik kol na skvělém třetím místě, ale potom přišly pád, zdržení a Petr musel čelo znovu dotahovat," popisuje průběh Petr Kovář.

Cílem úvodní rozjížďky tak projel suverénně vedoucí Michek před Slovincem Gerčarem, který jezdí za český tým UFO Racing. Bartoš z Orionu Litomyšl – RS Petrol Teamu dojel nakonec sedmý a další český zástupce Petr Michalec bral v cíli jedenáctou pozici.

Ve druhé rozjížďce vyrazil od startu nejlépe Slovinec Irt, ale potom upadl a v závodě už nepokračoval. „Toho využil lídr mistrovství Rakušan Walkner a dostal se tak zadarmo na čelo této rundy. Za Rakušanem byl Martin Michek a bylo jasné, že dojde k boji. Martin jel opravdu dobře, Walknera si dokonale přečetl a poté zaútočil. Předjíždějící manévr se mu povedl a o vítězi bylo rozhodnuto, i když do konce závodu, ještě zbývalo hodně času," pochvaloval si manažer Kovář.

Bodovali i ostatní čeští reprezentanti. Bartoš se pral o pátou příčku a kousek za nim jel velice dobře Michalec. Češi mohli slavit a nejvíce Michek, jemuž v Šenkvicích při ceremoniálu hráli českou hymnu.

Martin Michek oživil tři závody před koncem svoje naděje na celkovou „bednu", tento výsledek však bude muset potvrdit i příště. Další díl se koná 19. srpna v anglickém Matterley Basin společně s kubaturami MX1 a MX2, což určitě ovlivní startovní listinu.


Mistrovství světa třídy MX3 – 7. závod v Šenkvicích (Slov.) – celkově pořadí: 1. Martin Michek (ČR, KTM) 50 bodů, 2. Klemen Gerčar (Slovin., Honda) 42, 3. Matthias Walkner (Rak., KTM) 35, 4. Antti Pyrhönen (Fin., Honda), 5. Michael Staufer (Rak., KTM) 32, 6. Petr Bartoš (ČR, KTM) 30, 7. Günter Schmidinger (Rak., Honda) 29, 8. Petr Michalec (ČR, Honda) 26.

Klasifikace MS: 1. Walkner (261 bodů), 2. Gerčar (234), 3. Schmidinger (227), 4. Michek (219), 5. Pyrhö-nen (213), 6. Irt (173), 7. Staufer (167), 8. Bartoš (135), 11. Michalec (90).⋌(rh)