Dvacetiletý MARTIN DOUBEK začínal svoji motoristickou kariéru na motokárách. To mu bylo šest roků a od té doby prošel všemi věkovými kategoriemi a v nich postupně vybojoval dva tituly mistra České republiky. Jezdil také v zahraničí, a to jak Evropu, tak i světový šampionát, dokonce se stal i vicemistrem prestižního podniku Asia Junior v Macau. Motokárám se věnoval skoro patnáct let, přičemž reprezentoval Orion Racing Team Litomyšl.

Letos však přišla velká změna. Martin Doubek vyměnil motokáry za závody automobilů na okruzích. Naskočil totiž jako nováček do evropské NASCAR Whelen Euro Series – Elite 2.

Seznamování

Úvodní klání tohoto seriálu ve Španělsku musel kvůli nemoci ještě vynechat, ale v Holandsku 22. – 24. května si už odbyl ostrou premiéru. Ve třídě Elite 2 se tam sjelo dohromady třicet borců a Martin Doubek obsadil v sobotním klání po karambolu 14. místo a v nedělním závodu dojel do cíle jako dvanáctý.

„Jelo se na ovále ve třech řadách a byla to neskutečná palba, v průměru to dělalo 220 kilometrů za hodinu. Informace a pokyny dostávám do přilby od svého spottera – navigátora, pochopitelně v angličtině. Jako nováček si na všechno teprve zvykám. Už jsem dostal z boku i jednu tvrdou ránu, auto bylo hodně poškozené, ale mechanici ho dali naštěstí do druhého dne dohromady," svěřil se po Holandsku se svými prvními dojmy Martin Doubek, který závodí i nadále v barvách Orion Racing Teamu Litomyšl, ale soutěžní techniku (auto značky Fort Mustang) mu připravuje rakouská stáj Dexvet Renaeur.

Sto tisíc lidí

Třetí pokračování série se odehrálo o prvním červnovém víkendu na legendární závodní dráze Brands Hatch Circuit ve Velké Británii. Tam se už Martin cítil o poznání lépe, protože to nebyl ovál, ale klasická dráha, na kterou je ze své předchozí motokárové kariéry přirozeně lépe zvyklý. V samotném závodu se postupně propracoval na dvanáctou příčku a v neděli z toho byla dokonce už elitní společnost v TOP 10 zásluhou sedmé pozice na cílové čáře.

„Z mého pohledu už to bylo v Anglii mnohem lepší. Sbírám nové zkušenosti a rovněž s autem se postupně více sžívám. Byl to tam neskutečný víkend, pro fanoušky šlo o velkou zábavu, která nesla název American Fest. Na hlavní závod Elite 1, ve které závodí profesionálové, a Elite 2, z níž je možnost postupu k profíkům, se přišlo podívat na sto tisíc příznivců," uvedl po zdařilých závodech v Brands Hatch nadšený Doubek.

Seriál NASCAR Euro Whelen Series si nyní vybere prázdninovou přestávku a pokračovat bude zase na podzim. V září se bude závodit na italském okruhu Magione Circuit a v říjnu se jede v Zolderu v Belgii.  (kov, rh)