Protože Pardubice v sedmém zápase s Ústím nad Labem nakonec utekli hrobníkovi z lopaty, čeká na ně absolutní tuzemský suverén poslední let z Nymburka, který navíc v play off umí ještě více vyšponovat výkony a soupeřům obvykle nedává naději. Svitavský křídelník LUBOŠ STRIA přispěl výraznou měrou k postupové čtvrté výhře Dekstone Turů a nyní je s celým týmem připraven přijmout další velkou výzvu.

Vedli jste v sérii 3:0 na utkání, potom jste dvě za sebou ztratili, ale v tom nakonec rozhodujícím na vás předchozí nevydařená vystoupení nebyla znát. Zjevně se vám tak povedlo hodit je na hlavu?

I když se nám začátek šestého zápasu úplně herně a bodově nevydařil, tak tým zůstal pořád koncentrovaný a měl jedinou myšlenku – že si to prostě vezmeme. To rozhodlo. Museli jsme hlavně zahodit pocit lítosti z toho, že jsme to nedokázali dotáhnout za stavu 3:0 na utkání, když jsme tehdy šli do poslední čtvrtiny za stavu plus devět a měli všechno zdánlivě pod kontrolou. V Děčíně se nám navíc další zápas vůbec nepovedl, domácí hráli v euforii, ale pro nás bylo lepší, že jsme dostali facku minus dvacet, než abychom i tam prohráli o bod a znovu se litovali. Takhle jsme se zdravě naštvali a družstvo drželo pospolu, což bylo moc dobré. Takhle přesně má vypadat zápas play off. Tým žil spolu, podporovali jsme se navzájem a dokázali si to čtvrté potřebné vítězství uhrát.

„Bude to opravdu velmi náročné fyzicky, basketbalově i rychlostně, nicméně tohle je play off, nemáme už na co šetřit síly, dáme do toho všechno a pokusíme se o nemožné.“

Speciálně v šestém domácím duelu jste překypovali aktivitou směrem do vymezeného území, nasbírali jste trestné hody a koše s faulem. Byl to jeden z taktických záměrů?

Šli jsme dát do toho zápasu to naše nejlepší, co umíme. Bylo úplně jedno, jestli využijeme tříbodovou střelby nebo agresivitu do koše. Což však byla samozřejmě ta nejlepší volba. Je faktem, že jsme dali několik důležitých košů s faulem, což pro tým na druhé straně není vůbec lehké. My jsme ho tím dostali do problémů a vytvořili na něj tlak na doskoku. Obrovsky nám pomohlo také domácí prostředí, znovu se potvrdilo, že doma hrajeme lépe než venku.

Šesté utkání bylo velmi podobné čtvrtému, jediný rozdíl by ve čtvrté čtvrtině, kterou jste o týden dříve nezvládli. Tentokrát ale bylo znát, že si dáváte mnohem větší pozor…

Přesně tak. I když je pravda, že jsme soupeře zase nechali dojít z plus dvacet na plus dvanáct, a víme, že basketbal umí být v tomhle i dvě minuty před koncem velmi nebezpečnou hrou. Je to pár chyb na útočné polovině, pár trojek a může být problém. Ve čtvrtém zápase jsme to sami vyloženě prováhali, jinak mohla být série skončená dříve. Viděl jsem však na všech hráčích, že to za žádnou cenu podruhé nezopakujeme a postup nepustíme, že jsme si vědomi těch chyb, které jsme udělali předtím, a že jsme se z nich poučili. A za to patří velký dík celému družstvu.

Když se podíváme na celou sérii s Děčínem, vychází z toho, že nabídla opravdu kvalitní sport hodný vyřazovacích ligových bojů. Jak jste to vnímal přímo z palubovky?

Určitě to byly výborné zápasy. Od Děčína to byla klasika, co jsme čekali, tedy že bude hrát tvrdě, rychle, je to přece jen silově lépe vybavený tým než my. Soupeř na tuhle kartu sázeli, ale my jsme zase vsadili na naši kompaktnost a talent. Myslím, že jsme všem dokázali, že basket hrát umíme. Vždyť Děčín je trojnásobný vicemistr republiky, jádro jeho kolektivu je velmi zkušené, zatímco my jsme poskládaní takto pospolu devět měsíců. I přesto jsme se úspěšně postavili takovému protivníkovi a troufnu si říci, že jsme byli basketbalově lepší.

Svitavy a semifinále nejvyšší soutěže. Jak vám tohle zní?

Před pár lety jako sci-fi, teď už je ale progres celého našeho klubu zřejmý a myslím si, že by se hranice semifinále do budoucna mohla stát měřítkem úspěchu. Tam by měly Svitavy směřovat.

„Pro nás bylo lepší, že jsme v Děčíně dostali facku minus dvacet, než abychom prohráli o bod a znovu se litovali. Takhle jsme se alespoň zdravě naštvali a družstvo drželo pospolu.“

Dlouho nebylo jasno, ale nyní už víte, že vás mezi top čtyřkou čeká mistrovský Nymburk. Výzva jako hrom, že…

Nymburk nám letos svoji sílu názorně ukázal, hlavně v semifinále českého poháru, když nás na naši domácí palubovce totálně smetl o padesát bodů. Jsem v kontaktu s Tomášem Vyoralem, takže vím, že na tréninku makají, nepodceňují vůbec nic, připravují se na semifinále velmi pečlivě. Bude to opravdu velmi náročné fyzicky, basketbalově i rychlostně, nicméně tohle je play off, nemáme už na co šetřit síly, dáme do toho všechno a pokusíme se o nemožné.

KOOPERATIVA NBL, semifinále play off:

ČEZ BASKETBALL NYMBURK – DEKSTONE TUŘI SVITAVY. 1. utkání 30. dubna v Nymburku, 2. utkání 1. května v Nymburku, 3. utkání 4. května ve Svitavách, 4. utkání 5. května ve Svitavách, případné 5. utkání 9. května v Nymburku, případné 6. utkání 12. května ve Svitavách, případné 7. utkání 15. května v Nymburku.